Százmilliók a gyár befogadásáért

Négyszázmillió forintos támogatásról és infrastrukturális beruházásokról írt alá megállapodást tegnap a svájci tulajdonú Holcim Zrt. Nyergesújfalu vezetőivel, hogy a város támogassa a határába tervezett cementgyár felépítését. A helyi környezetvédők szerint Nyergesújfalu áruba bocsátotta a térség levegőjét.

2006. 09. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyergesújfalu szerződést kötött a Holcim Zrt.-vel a város határába tervezett cementgyár létesítéséről – jelentette be a svájci tulajdonú cég. A dokumentumot tegnap írták alá a nyergesújfalui polgármesteri hivatalban. A szerződéssel a város önkormányzata megerősíti, hogy „a rendelkezésére álló minden eszközzel támogatja a Holcim céljait s az új cementgyár felépítését”, a Holcim pedig cserébe városfejlesztési közhasznú alapítványt hoz létre háromszázmilliós indulóvagyonnal, infrastrukturális fejlesztéseket hajt végre a város pontjain, és százmillió forint költségtérítést fizet Nyergesújfalu önkormányzatának.
Mint ismeretes, a Holcim Zrt. a Nyergesújfalu Ipari Parkban 65 milliárdos beruházással cementgyárat kíván építeni. Mivel az üzemben hulladékhasznosítás is folyna, a környezetvédők és a környék településeinek egy része tiltakozik a gyár ellen. Szerintük a létesítmény miatt elviselhetetlen lenne a levegő szennyezése, és veszélybe kerülhetnek a vízbázisok. A Holcim állítja, Európa legkorszerűbb cementüzemének felépítését tervezik.
A zöldek szerint a megállapodás olyan lépés, mintha Nyergesújfalutól megvásárolták volna a környék levegőjét. Szuhi Attila, az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület vezetője erkölcstelennek tartja, hogy három héttel a választások előtt egy ilyen hosszú távú döntést hoz az önkormányzat. A környezetvédő szerint a városvezetésre és a Holcimra jellemző gyakorlat az is, hogy a környezeti problémákról alig beszélnek az együttműködési megállapodásban.
A gyár engedélyezéséhez szükséges részletes hatástanulmány még el sem készült, pedig ebben a dokumentumban kell elemzést közölni az üzemnek a környékén élők egészségére gyakorolt hatásairól. A zöldek nem adják fel a küzdelmet – közölte Szuhi Attila –, hiszen a hatástanulmányt még véleményezhetik, ezután fellebbezhetnek a felügyelőség döntése ellen.
Miskolczi József, Nyergesújfalu polgármestere lapunknak állította: a svájci cég által felajánlott támogatásokról az alapítvány kuratóriuma dönt majd, de ezt az alapot csak akkor hozzák létre, ha a Holcim Zrt. megkapta az építési engedélyt. A polgármester elismerte, hogy vannak fejlesztések, amelyeket még az építési engedély megadása előtt végrehajtanak a Holcim pénzéből, például már az idén játszóteret építenek. Miskolczi amikor arról kérdeztük, hogy milyen tanulmányt olvasott eddig a létesítmény kibocsátásának egészségügyi hatásairól, közölte: az ilyen jellegű elemzések még nem készültek el, de volt olyan közmeghallgatás, ahol erről beszéltek a Holcim Zrt. szakemberei. Mint fogalmazott: ő ugyan nem volt jelen ezen a rendezvényen, de úgy hallotta, hogy a „Holcim független professzorai lesöpörték a beruházást kifogásoló orvosokat”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.