Szilvásy György, a Miniszterelnöki Hivatalt (MeH) vezető miniszter az önkormányzati és rendészeti bizottság tegnapi ülésén elismerte, hogy az augusztus 20-i budapesti tűzijátékot szervező Nexus Kft.-vel kötött szerződésben szerepelt az időjárás esetére vonatkozó terv is, de szerinte ez nem volt elégséges, ezért a megállapodást aláíró főosztályvezető megbízatásának visszavonása jogos volt. Saját felelősségét ugyanazzal hárította el, mint később minisztertársa, Lamperth Mónika: „Nem kaptam információt.”
Emlékezetes: Gyurcsány Ferenc és családja a Balaton déli partján töltötte az ünnep estéjét, hogy megnézzék az ottani tűzijátékokat. De ez nem sikerült, miután azok egymás után elmaradtak – vallotta be a miniszterelnök vasárnap a köztévében, hozzátéve, a budapesti eseményekről csak tíz óra körül értesült. Gyurcsány sajtófőnöke, László Boglár korábban azt állította: Gyurcsány a Balatonnál végignézte az egymást követő tűzijátékokat.
A bizottság előtt Szilvásy György ismét azt állította: a megrendelő MeH és a tűzijátékot szervező Nexus Kft. a jogszabályoknak megfelelően járt el, de szerinte a történtek rávilágítanak a jogszabályok hiányosságaira, amelyeket módosítani kell, és ehhez az ellenzék együttműködését kérte.
*
Kovács Zoltán, a bizottság fideszes alelnöke szerint a rendezvény nem volt megfelelően előkészítve, és a kormány az igazi felelősöket nem nevezte meg. Hangsúlyozta, a köztisztviselők felelősségre vonásának mértéke nincs arányban az elkövetett hibákkal. Szerinte nem vis maior helyzetről van szó, hiszen számos figyelmeztetés jelezte a közelgő ítéletidőt, és többek között Kaposváron és Székesfehérváron is lefújták a tűzijátékot.
Nógrádi László, a bizottság KDNP-s tagja úgy vélte, nem a természeti katasztrófáért, hanem a halálos áldozatokat követelő rendezvény megszervezéséért kellene a politikai felelősséget vállalnia a kormánynak.
Az ellenzéki politikus szerint a milliós rendezvény szervezőjének időben kellett volna tájékozódnia a várható időjárásról. Nógrádi László kitért Demszky Gábor főpolgármester felelősségére is, akinek – a fővárosi védelmi bizottság vezetőjeként – informálódnia kellett volna a tűzijáték biztonságos lebonyolításáról.
Arányosnak tartotta az augusztus 20-i tűzijáték alatti mulasztásokért kiosztott büntetéseket Lamperth Mónika önkormányzati miniszter az Országgyűlés önkormányzati bizottságának rendkívüli ülésén. Arra a kérdésre, hogy a kormány katasztrófavédelemért felelős tagjaként nem érzi-e magát felelősnek az öt halálos áldozattal és több száz sérüléssel járó tragédiáért, a szocialista tárcavezető azt válaszolta: a szükséges információk nem jutottak el hozzá. Lamperth Mónika az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) piros jelzésű riasztását túl általánosnak minősítette.
Tatár Attila, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője elismerte, őt magát is terheli felelősség a történtekért, ugyanakkor Lamperth Mónikához hasonlóan kritizálta az OMSZ riasztását, mondván, az csupán másfél soros volt, ráadásul nem kaptak olyan értékelést, amely a katasztrófaveszély kialakulására vonatkozott volna.
Dunkel Zoltán, az OMSZ elnöke viszont aláhúzta, ők időben jelezték, hogy 90 kilométeres óránkénti sebességű (vagy annál is hevesebb) széllökések várhatók. Mint fogalmazott, a riasztás egy küszöbérték átlépését tartalmazta, amelyből egy hozzáértő pontosan tudja, milyen kárt okozhat. Ennek ellenére Dunkel Zoltán érez személyes felelősséget a történtekért, mert – mint mondta –: „talán jobban oda kellett volna figyelnem arra, hogy az információ átadása megtörténjen”.
Ismeretes: az augusztus 20-án történt mulasztásokért eddig három köztisztviselőt mentettek föl a beosztásából (kettőt a katasztrófavédelemnél, egyet a kancellárián), többeket pedig figyelmeztetésben, illetve megrovásban részesítettek. A felelősségre vont meteorológus úgy nyilatkozott, hogy augusztus 20-án napközben számos figyelmeztető jelzést küldött az illetékeseknek.
Mint megírtuk, már benyújtotta a számlát a tűzijáték megrendezésével megbízott Nexus Kft. a Miniszterelnöki Hivatalnak. A Nexus nemcsak a tűzijáték szervezését, lebonyolítását vállalta el, hanem az augusztus 20-i ünnepségek egész sorát. Az esti látványosságról az Absolut Pyro Kft. gondoskodott. A tűzijáték költsége a Miniszterelnöki Hivatallal kötött szerződés értelmében nettó 112 millió forint volt.
Orbán Viktor: Nem pihenünk, zajlik a kormányülés, hajrá, Dominik! - Képek