A pedagógusok is az utcára vonulnak

A rendkívüli helyzet ellenére is megtartja utcai demonstrációját a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ), miután a kormány nem teljesítette követelésüket. A szervezethez csatlakozott a Keresztény Pedagógusok Szervezete (KPSZ), a Keresztény Pedagógus Társaság (KPT) és a Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) is, a legnagyobb tanári érdekvédő csoport, a baloldali kötődésű Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) azonban bojkottálja a tiltakozást. A PDSZ az egyenlő munkáért egyenlő bért elvének megsértése után a kéthavi munkaidőkeret elrendelése miatt is az Alkotmánybírósághoz fordult.

2006. 10. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megtartjuk demonstrációnkat a feszült belpolitikai helyzet ellenére is október 13-án – jelentette ki Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke. Az Országos szülői értekezlet névre keresztelt megmozdulást a fővárosban a Képviselői Irodaház melletti Olimpiai parkban rendezik, ahova a szervezők a tanárok mellett a szülőket is várják. A tiltakozás célja, hogy a kormány vonja vissza a közoktatási törvény nyáron elfogadott módosításának azon pontjait, amelyek miatt Gyurcsány Ferenc hírhedtté vált balatonőszödi beszéde szerint tizenöt-húszezer pedagógust bocsátanak el. A tanárok a módosítás három fő pontját sérelmezik: az ingyenmunka elrendelhetőségét, a kéthavi munakidőkeret bevezetését, valamint a kirendelés lehetőségét. A demonstráción a PDSZ-en kívül részt vesznek a nagycsaládosok és a keresztény pedagógusok érdek-képviseleti szervei is, valamint tárgyalásokat folytatnak a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával (HÖOK) is.
Kerpen emlékeztetett: a múlt héten azt kérték a kormányfőtől, hogy egy héten belül tűzze ki a tárgyalások napirendjét a közoktatási törvény sérelmezett pontjainak visszavonásáról, különben az utcára vonulnak. A Miniszterelnöki Hivatal (MeH) ugyan a határidőn belül elküldte válaszlevelét a szakszervezetnek, abban azonban nem a PDSZ konkrét kérésére reagált. A levélben szót sem ejtettek az újbóli tárgyalások lehetőségéről, ugyanakkor megjegyezték, hogy az ügyben az Oktatási és Kulturális Minisztérium az illetékes.
Az érdekvédelmi szervezet vezetője bejelentette azt is: a közoktatási törvény nyári módosításának újabb pontja miatt fordulnak az Alkotmánybírósághoz, most a kéthavi munkaidőkeret előírását támadják meg. Azt sérelmezik, hogy az új szabály szerint betegség esetén a táppénzes napokra a tényleges óraszám helyett csak négy tanórát számolnak el a tanároknak, így később hiába túlóráznak, fizetéskor nem kapják meg az ezért járó többletpénzt. Ismert: korábban a PDSZ és a PSZ is a bírói testülethez fordult az ingyenmunka elrendelhetősége miatt, mert szerintük az sérti az egyenlő munkáért egyenlő bért elvét. Az alkotmánybírák várhatóan két hónapon belül döntenek az ügyben. A sérelmezett passzus lehetővé teszi, hogy a fenntartók a kötelező órán felül heti két pluszóra megtartását írják elő a tanároknak, amelyeknek teljesítéséért nem kell külön díjazást fizetni.
Sümeg László, a Szent Margit Gimnázium igazgatója – egyben a demonstrációhoz csatlakozó KPT alelnöke – szerint éppen azokat a pedagógusokat sújtja a heti két óra ingyenmunka elrendelhetősége, akik eddig átlagon felül teljesítettek, mivel a kötelező órán felül szakköröket és egyéni foglalkozásokat is tartottak. Most elveszik tőlük a pluszmunkáért járó túlóradíjat, és ugyanannyi pénzt visznek haza, mint a kötelező órán túl semmit nem vállaló kollégái. A KPT alelnöke kifejtette: egy szakkört tartó tanár átlagosan havi nettó 10 ezer forinttól esik el, ami éves szinten jócskán meghaladja a 100 ezer forintot, vagyis több mint egy tanár egyhavi nettó fizetése.
A kéthavi munkaidőkeret bevezetése kapcsán leszögezte: annak értelmében ezentúl ingyen dolgoznak a tanárok akkor is, ha tanóra helyett fogászatra vagy védőnőhöz kell vinniük a gyereket. Az ilyen esetek az új törvény értelmében nem számítanak bele a kötelező órába, ezeket utólag le kell dolgozni. A munkaidőkeret bevezetése miatt a szeptemberi túlóradíjakat csak december elején tudják kifizetni, vagyis két hónapon keresztül az iskolafenntartó gazdálkodhat a pedagógusok pénzével. A kéthavi norma miatt azok a tanárok is nagyon rosszul járnak, akik megbetegszenek, mivel a táppénzes napokra a tényleges óraszám helyett csak négy tanórát számolnak el nekik, így később hiába túlóráznak, fizetéskor nem kapják meg az ezért járó többletpénzt. A pedagógusok elfogadhatatlannak tartják a „kirendelés” lehetővé tételét is. Ennek lényege, hogy bármelyik iskola tanárát évi 190 óra erejéig át lehet küldeni másik intézménybe is órát tartani. Ez főként a kistelepülési iskolákat érinti, amelyek esetében ez akár 30 százalékos létszámleépítést is jelenthet. A kis iskolák így három szaktanárból egyet elbocsáthatnak, akinek feladatát – többletmunka elrendelése árán – egy ingázó pedagógusra ruházhatják át.
A legnagyobb tanári érdekvédő csoport, a PSZ nem vesz részt a demonstráción. Varga László, a szervezet elnöke kijelentette: a jelenlegi helyzetben semmilyen utcai megmozduláson nem kívánnak részt venni, szerintük ugyanis az utcai demonstráció nem erősíti, hanem gyengíti az érdekérvényesítés erejét. Hozzátette: a problémákat tárgyalóasztal mellett kell megoldani. Kerpen Gábor erre úgy reagált: a PDSZ hónapok óta próbálja tárgyalások útján rendezni az ügyet, de a sérelmezett törvénymódosítási javaslatot a tiltakozás ellenére a kormánytöbbség már nyáron törvénybe foglalta, és annak visszavonásáról sem akar egyeztetni, így más eszközhöz kell folyamodni.
Érdekes egyébként, hogy a PSZ három hónappal ezelőtt még másképp gondolkodott az utcai politizálásról, hiszen július 8-án az egyik legnagyobb létszámban, mintegy ezer fővel vett részt a szakszervezetek által összehívott utcai demonstráción. A szervezet elnöke egyébként egyértelműen a szocialistákhoz kötődik, hiszen bátyja és fia is szocialista országgyűlési képviselő, utóbbi ráadásul az MSZP ifjúsági szervezetének, a Fiatal Baloldalnak az elnöke is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.