Brüsszel nem tűri a lázadást

Szinte ősrégi dilemma: meddig terjed a lojalitás a saját alkalmazó iránt? Annyi bizonyos, hogy az adófizetők pénzén működtetett intézményekben a tűrési küszöb alacsonyabb, mint a magáncégeknél. Konkrétan: egy multinacionális cég csúcsvezetésének tagja nyilván sokkal nehezebben – ha egyáltalán – „boríthat”, mint egy közintézményé.

2006. 10. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gondoljunk bele: az ENSZ vezető tisztségviselői tájékoztatták a nyilvánosságot arról, hogy a világszervezet egykori, Irak elleni szankciói következtében félmillió gyerek halt meg, és az amerikai kormány közel-keleti politikájával egyet nem értésük miatt nem egy külügyminisztériumi alkalmazott vagy diplomata tálalt ki. Az is igaz, a felsorolt esetekben a tisztségviselők le is mondtak posztjukról.
Az Európai Unió Bizottságának jól ismert tagja a 62 éves Günter Verheugen, aki nemcsak vállalkozáspolitikai és ipari biztos, de a bizottság négy alelnökének egyike is, most egyszerre választotta a saját alkalmazója elleni igen kemény támadást, de ugyanakkor egyáltalán nincs szándékában távozni. Az alelnök a vihart azzal indította el, hogy a Süddeutsche Zeitungnak nagyon szókimondó interjút adott, amelyben az Európai Bizottság radikális átalakítását javasolta. Mert, mint elmondta, az unió éle folyamatosan hatalmi harcban áll a „demokratikusan nem legitim tisztviselői apparátussal”. Verheugen azt is problematikusnak találta, hogy Románia és Bulgária csatlakozásával a 25 biztos száma 27-re nő. Márpedig, mondta Verheugen, minél több a biztos, annál több a vezérigazgatóságok száma is. Mint az interjúban kifejtette, az elmúlt évtizedek „fejlődése” abból állt, hogy a bürokraták akkora hatalomra tettek szert, hogy a 25 biztos immáron legfontosabb feladata az apparátus irányítása, ami nem mindig sikerül. Ami még nagyobb baj, állította az alelnök, hogy folyamatos a hatalmi harc a biztosok és a magas tisztségben dolgozó tisztviselők között, akik magukban azt gondolják: a biztos öt év múlva szedi sátorfáját, ők pedig maradnak. Verheugen arról is panaszkodott, hogy amikor a bürokraták egyes hivatalos írását olvassa, felháborítónak találja azok technikai, arrogáns és lekezelő nyelvezetét. Jellemző az is – így a biztos –, hogy a bizottság az idén 54 törvényt kívánt egyszerűsíteni, és az év feléig csupán négy egyszerűsítéséig jutott el. Az építkezésekre, gépkocsikra, a gépgyártási szektorra, a hulladékokra, a mezőgazdaságra vonatkozó törvények egyszerűsítésével és a vezérigazgatóságok áramvonalasításával 75 milliárd euró – vagy még ennél sokkal több pénz – takarítható meg, ami ehelyett, mondta Verheugen, beruházásokba és kutatásokba folyhatna.
Mint várható volt, az interjú után azonnal kitört a hurrikán. Verheugenbe minden késlekedés nélkül belevágták a tőrt: mint a német üzleti napilap, a Handelsblatt írta, az ipari biztos bevonása nélkül készítette el José Manuel Barroso bizottsági elnöknek alárendelt és az ír Catherine Day által vezetett hivatal a közösség innovációs stratégiájáról szóló dokumentumot, amely majd 20-án, a finnországi Lahtiban tartandó uniós csúcson kerül terítékre. Noha a versenyképesség javítása Verheugen kompetenciájába tartozik. A kihagyásban a legkínosabb az, hogy abban Barroso bizottsági elnök keze is benne van.
Az ipari biztos azzal vágott viszsza, hogy a Day-féle főtitkárság eljárását a brüsszeli tisztviselők arroganciájának újabb jeleként értékeli. És azt is „megsúgta” a Financial Times német kiadásának, hogy az elpazarolt összegek jóval nagyobbak annál, mint amire azokat korábban becsülte.
Hogy ki lesz a viszály nyertese, nem tudni. A belga Libre Belgique című lapnak főnöke, Barroso azt nyilatkozta, hogy Verheugen kritikájával saját lábába lőtt. A Barroso elnök segítségére siető Louis Michel fejlesztési és humanitárius segítségnyújtásért felelős biztos pedig azt nyilatkozta ugyanannak a lapnak, hogy neki nincs baja a funkcionáriusokkal, csak a „folyamatokkal”. A végső kérdés persze az, hogy az utóbbi napokban saját korábbi véleményét már „árnyaló” Verheugen funkcionáriussal kiknek és milyen mértékben gyűlik meg a baja. A többség azért általában disznót győz, tartja a közmondás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.