Januárban bezárják a kabai cukorgyárat

Január 31-ével bezárja a kabai cukorgyárat az Eastern Sugar Rt. – jelentette be Madarász László vezérigazgató a Kaba Térségi Cukorrépa Termesztők Szövetségének tegnapi rendkívüli ülésén. Dominkó Sándor, a szövetség elnöke elmondta: nem fogadják el a gyárbezárás miatt járó tízszázalékos kártérítést, mert hasonló esetben más európai uniós országok cukorrépa-termesztői 12–32 százalék közötti kártalanítási összeghez jutottak.

2006. 10. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint négymillió tonnával kívánja csökkenteni az Európai Unió a tagállamaiban folyó répatermesztést. A döntés hátterében állítólag az áll, hogy az EU azon fejlődő országokból akar – Bolíviából, Szudánból – olcsó cukrot behozni, ahol a magas hozzáadott értékű európai termékeket, például az Airbus repülőgépeket meg kívánják vásárolni. Ez viszont csak úgy lehetséges, ha az ott előállított termékeknek, így a cukornak, piaca van az EU-ban, s a bevételből képesek drága járműveket vásárolni. A cukortermesztés csökkentése érdekében a cukorkvótát visszaadó gyártóknak 2006-ban és 2007-ben 730-730, 2008-ban 625, 2009-ben pedig 500 euró kártérítést fizet tonnánként az unió erre létrehozott alapja. Az összegből a piacról kivonuló gyártók tíz százalékot kötelesek a termesztőknek, illetve a gépi szolgáltatóknak kifizetni. A vonatkozó rendelet szerint felső határ nincs, arról a tagország kormánya hozhat döntést. A kártalanítás öszszegéről egy hét múlva tart egyeztetést a gyár menedzsmentje és a termelők. Ha nincs megoldás egy hónapon belül, a döntés a tárcáé.
A kabai cukorgyár bezárása kapcsán Örvendi László, a Magosz Hajdú-Bihar megyei elnöke elmondta, az Eastern Sugar Rt. csak azt nézi, hogy mennyi pénzt tud kipréselni az unióból a gyárbezárás miatt, s azzal nem foglalkozik, hogy 15 ezer hektáron ötszáz répatermesztő család és 250 cukorgyári munkavállaló egzisztenciája lehetetlenül el e miatt a lépés miatt. Az európai agrárlobbi, miután a magyar kormány a belpolitikai válság miatt a nemzetközi porondon hitelét vesztette, elérkezettnek látja az időt a magyar gazdák kiszorítására. Ez abból is látszik, hogy a négymillió tonnás termeléscsökkentésből egymillió tonnát Magyarországon kívánnak végrehajtani (ebből százezer tonna kész cukor állítható elő, a kabai gyár éves termelése 108 ezer tonna). Sajnálatos, hogy a kormány nem tudja és nem is akarja a gazdákat megvédeni.
Szegi Emma, Kaba polgármestere tegnap bejelentette, válságkezelő programot követel a kormánytól, mert a város nem tudja kezelni az egyik napról a másikra ellehetetlenülő termelők és munkavállalók tömegét. A jövőről szólva Dominkó Sándor elmondta: egy éve lobbiznak azért, hogy a répatermesztéssel párhuzamosan bioetanol-gyártáshoz kukoricát tudjanak termeszteni. Az üzem beindítására támogatási ígéretet kaptak a kormányzattól. Információink szerint a kabai térségben egy svéd befektetői csoport is lobbizik azért, hogy bioetanolt állíthasson elő. A kabai bioetanol kapcsán Gráf József miniszter korábban úgy nyilatkozott, hogy a bioetanol-üzem a kabai cukorgyár helyén lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.