Több mint négymillió tonnával kívánja csökkenteni az Európai Unió a tagállamaiban folyó répatermesztést. A döntés hátterében állítólag az áll, hogy az EU azon fejlődő országokból akar – Bolíviából, Szudánból – olcsó cukrot behozni, ahol a magas hozzáadott értékű európai termékeket, például az Airbus repülőgépeket meg kívánják vásárolni. Ez viszont csak úgy lehetséges, ha az ott előállított termékeknek, így a cukornak, piaca van az EU-ban, s a bevételből képesek drága járműveket vásárolni. A cukortermesztés csökkentése érdekében a cukorkvótát visszaadó gyártóknak 2006-ban és 2007-ben 730-730, 2008-ban 625, 2009-ben pedig 500 euró kártérítést fizet tonnánként az unió erre létrehozott alapja. Az összegből a piacról kivonuló gyártók tíz százalékot kötelesek a termesztőknek, illetve a gépi szolgáltatóknak kifizetni. A vonatkozó rendelet szerint felső határ nincs, arról a tagország kormánya hozhat döntést. A kártalanítás öszszegéről egy hét múlva tart egyeztetést a gyár menedzsmentje és a termelők. Ha nincs megoldás egy hónapon belül, a döntés a tárcáé.
A kabai cukorgyár bezárása kapcsán Örvendi László, a Magosz Hajdú-Bihar megyei elnöke elmondta, az Eastern Sugar Rt. csak azt nézi, hogy mennyi pénzt tud kipréselni az unióból a gyárbezárás miatt, s azzal nem foglalkozik, hogy 15 ezer hektáron ötszáz répatermesztő család és 250 cukorgyári munkavállaló egzisztenciája lehetetlenül el e miatt a lépés miatt. Az európai agrárlobbi, miután a magyar kormány a belpolitikai válság miatt a nemzetközi porondon hitelét vesztette, elérkezettnek látja az időt a magyar gazdák kiszorítására. Ez abból is látszik, hogy a négymillió tonnás termeléscsökkentésből egymillió tonnát Magyarországon kívánnak végrehajtani (ebből százezer tonna kész cukor állítható elő, a kabai gyár éves termelése 108 ezer tonna). Sajnálatos, hogy a kormány nem tudja és nem is akarja a gazdákat megvédeni.
Szegi Emma, Kaba polgármestere tegnap bejelentette, válságkezelő programot követel a kormánytól, mert a város nem tudja kezelni az egyik napról a másikra ellehetetlenülő termelők és munkavállalók tömegét. A jövőről szólva Dominkó Sándor elmondta: egy éve lobbiznak azért, hogy a répatermesztéssel párhuzamosan bioetanol-gyártáshoz kukoricát tudjanak termeszteni. Az üzem beindítására támogatási ígéretet kaptak a kormányzattól. Információink szerint a kabai térségben egy svéd befektetői csoport is lobbizik azért, hogy bioetanolt állíthasson elő. A kabai bioetanol kapcsán Gráf József miniszter korábban úgy nyilatkozott, hogy a bioetanol-üzem a kabai cukorgyár helyén lehet.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak