Szabadi első fokon bűnös

Kétéves, négy évre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte első fokon a Fővárosi Bíróság tegnap a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium egykori politikai államtitkárát, Szabadi Bélát. Fölmentették ugyanakkor Torgyán József volt tanácsadóját, Simon Lászlót.

2006. 10. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Első fokon kétéves, négy évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) egykori politikai államtitkárát, Szabadi Bélát tegnap a Fővárosi Bíróság. A volt politikust 19 rendbeli hivatali visszaélés és hűtlen kezelésben mondták ki bűnösnek. A legtöbb vádpontban azonban felmentették Szabadit, miként az FVM volt tárcavezetője, Torgyán József egykori bizalmasát, Simon Lászlót is. Ezenkívül még öt felmentést és négy pénzbüntetést szabott ki a bíróság a vádlottakra. Hat ítélet jogerőre emelkedett, Szabadi, illetve egy másik vádlott fellebbezett a döntés ellen. Az ügyészség a volt politikusra súlyosabb ítélet kiszabását, Simon Lászlóra pedig bűnösség megállapítását és büntetést kért. Az ítélet ezért velük szemben nem jogerős.
Az indoklás szerint Szabadi politikai államtitkárként az FVM-ben szokatlanul nagy hatalomra tett szert, és sajátos vezetési stílust képviselt. Ez abból adódott, hogy a miniszter több feladatát leosztotta Szabadinak. Az FVM tizennyolc, tartósan állami tulajdonban lévő cégében így a tulajdonosi jogokat és egyedi utasítások alkalmával a vagyonkezelési jogokat ő gyakorolta. Politikai hatalma pedig attól keletkezett, hogy Torgyánt többször helyettesítette. Ezek alapján az elsőfokú bíróság az ügyészségtől eltérően a bűncselekmények zömét nem hűtlen kezelésnek, hanem hivatali visszaélésnek minősítette, és egyedül a politikai államtitkár külföldi repülőútjáról szóló vádpontban állapított meg hűtlen kezelést. Az FVM cégeinek támogatniuk kellett különböző reklámszerződések formájában az FTC-t, melynek elnöke akkoriban Torgyán, alelnöke pedig a politikai államtitkár volt. A bíró kiemelte: a vádlott bekérette a cégek gazdasági adatait, majd személyesen határozta meg, hogy melyik társaság milyen összeggel támogassa a sportklubot. Hivatali visszaélésként azt is felrótták Szabadinak, hogy az FVM egyik cégénél, a TIG Kht.-nál a korábbi vásárlói kört Simon László érdekkörébe tartozó cégekkel kellett lecserélnie. A bíróság nem rótta Szabadi terhére a 169 millió forintos FTC-támogatást, ugyanis az egy 1997-ben létrejött és 2001-ig érvényes szerződésen alapult. Szabadinak joga volt az FVM-tulajdonú ATEV cég tőkéjét 200 millióval leszállítani, és a pénzt máshová csoportosítani. Az egymilliós reprezentatív ajándékvásárlás, a 2000. februárban Oroszországba szállított több tonna kukorica exporttámogatása és az Agrármarketing Centrum által szervezett életmódnap elmaradásakor keletkezett 40 milliós veszteség sem írható Szabadi számlájára. A bíró végül kiemelte: az államapparátusba vetett bizalom sérült leginkább Szabadi ténykedése miatt, mert az állam hatalma nem korlátlan, és nem arra való, hogy valaki saját érdekkörét hozza helyzetbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.