Általános vitára alkalmasnak találta az Országgyűlés alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottsága, hogy az augusztus 20-i tragédia körülményeit egy parlamenti vizsgálóbizottság tárja föl; ezt a képviselők 23 igen szavazattal, 3 tartózkodás mellett fogadták el tegnap. A grémium felállítását Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője és Lázár János, az ellenzéki párt védelmi kabinetjének vezetője kezdeményezte néhány nappal a tragédia után.
Az alkotmányügyi bizottság ülésén Tóth András, a polgári titkosszolgálatokért felelős egykori államtitkár azt kifogásolta, hogy a fideszes javaslatban nem szerepel határidő a bizottság munkájára. Erre Navracsics Tibor megígérte, az előterjesztéshez határidőt is csatolnak majd.
Salamon László KDNP-s politikus kiemelte, az öt emberélettel járó katasztrófának van politikai felelőse. Fodor Gábor SZDSZ-es képviselő bejelentette: pártja támogatja az ellenzéki kezdeményezést a bizottság felállítására, mint ahogy Hock Zoltán, az MDF elnökhelyettese is így nyilatkozott lapunknak. Ez azt jelenti, hogy a képviselők többsége feltehetőleg megszavazza majd a vizsgálóbizottság fölállítását a parlamentben.
Emlékezetes, hiába jelezte a meteorológiai szolgálat augusztus 20-án többször is a közelgő vihart, a tömeget senki nem értesítette erről. Az ítéletidő következtében öt ember meghalt, több száz megsebesült. A politikai felelősséget azóta sem vállalta magára senki, viszont három köztisztviselőt fölmentettek beosztásából. A tűzijáték idején Gyurcsány Ferenc kormányfő Balatonőszödön, Szilvásy György kancelláriaminiszter pedig a Balaton-felvidéken tartózkodott. A Fidesz szerint a jogszabályok szerint két embert terhel egyértelmű felelősség a történtekért: Szilvásyt és Demszky Gábort, a budapesti védelmi bizottság elnökét.
Egy héttel ezelőtt beszámoltunk róla: napokon belül lezárul az ombudsmani vizsgálat az augusztus 20-i tűzijáték ügyében, miután a hatóságok, hivatalok, vállalatok már megküldték válaszaikat.
A rendezvényt közvetlenül nem az állami szervezetek bonyolították le, hanem a Nexus Kft., amelylyel a Miniszterelnöki Hivatal kötött magánjogi szerződést. A fő felelős a jogszabályok és a szerződés alapján is a kormányzat. Miután a rendőrség bűncselekmény hiányában már korábban megszüntette a nyomozást, ezért a büntetőjogi felelősség nem vethető föl. Az ombudsmanok vizsgálata arra adhat választ, hogy ha a tragédiát nem is háríthatta el a kormányzat, megtett-e mindent alkotmányos és szerződéses feladatának teljesítéséért.
Megerősíti a kormány a kis és közepes cégeket - ez a jövő évi költségvetés egyik célja