Minden bizonnyal a jövő évben is sikerül – makrogazdasági értelemben legalábbis – uniós rekordot felállítanunk: az előrejelzések alapján tudniillik 2007-ben alaposan meglódul az infláció. Olyannyira, hogy a drágulás mértéke átlagosan hat százalék felett lesz Magyarországon. Utóbbi persze csak a kormány ambiciózus terve, akadnak ugyanis szakértők, akik – minimum – hétszázalékos pénzromlást jósolnak a következő esztendőre éves viszonylatban – jövő tavasszal azonban nyolc százalékon is tetőzhet a hazai infláció. Csak a miheztartás végett: az európai uniós átlag, egyben az ajánlott küszöbérték a 2–2,5 százalékos szinten megreked. – Várhatóan 8 százalék felett lesz az infláció 2007 első hat hónapjában – mondta Járai Zsigmond. A Magyar Nemzeti Bank elnöke egy minapi vállalkozói fórumon tartott előadásában beszámolt arról, hogy „ha minden jól megy”, a jövő év végén és 2008-ban csökkenni fog az áremelkedések üteme, de a 3 százalékos inflációs cél elérésére a következő két évben nincs esély. Szakértőink szerint szimpla deficitfinanszírozás az infláció felpörgetése, amely „jól jön” a kormánynak, ugyanakkor az átlagember számára további tehertételt jelent. Természetesen az infláció – azaz az árak általános és tartós növekedése – mögött több tényező is áll, de ami igazából meghatározó, az kétségtelenül a „költségnyomás okozta infláció” és az említett költségvetésideficit-finanszírozás. Vagyis a termelési és szolgáltatási ágazatokat érintő költségek (energia- és nyersanyagköltség) általános emelkedése az árszínvonal tartós emelkedését idézi elő, csakúgy, mint az államháztartás „pénzelése”. Utóbbi speciális eset. Deficites költségvetés esetén (amikor az állam kiadásai felülmúlják az állam bevételeit) az állam a hiány mérséklésére túlzott mértékben bocsát ki pénzt.
– Nincs az a jövedelem, amit ne tudnák elinflálni – e kijelentés Bokros Lajos volt pénzügyminiszter nevéhez fűződik. Valószínűleg csak kevesekben tudatosult, hogy az 1995-ös Bokros-csomag legnagyobb tehertétele az infláció felpörgetése miatt előállt reálbér- és reálnyugdíj-csökkenés volt. Lényegében egy speciális adónem volt tizenegy éve, hiszen szétterítette a pénzügyi stabilizáció terheit a társadalom egészére. Jövőre – ahogy a Bokros-csomag idején is – az alacsony jövedelműek és a kisvállalkozások fognak aránytalanul nagyobb terheket viselni. S hogy miért igazságtalan adónem az infláció? Nos, az infláción keresztüli reáljövedelem-csökkentés burkolt intézkedés. Lehet ugyanis értekezni fórumokon arról, hogy a kormány szociális érzékenység címén megvédi a bérből és fizetésből élők, főként a nyugdíjasok érdekeit, hiszen senkinek sem fog (nominálisan) csökkenni a jövedelme, eközben a kormány által kezdeményezett intézkedések (áfa-, gáz-, áram-, közüzemidíj-emelés) miatt pont a szóban forgó réteg fogja a legnagyobb reáljövedelem-csökkenést elszenvedni. Tény az is, hogy az infláció felpörgésében komoly szerepet játszik az adók emelése is. Miért is tesz jót a költségvetésnek a magas infláció? Nagyon leegyszerűsítve azért, mert a növekvő infláció javítja a költségvetési egyensúlyt, hiszen a bevételeket növeli (azok a nominális jövedelmek, illetve az árak arányában vannak rögzítve), miközben a kiadásokat reálértékben csökkenti (mivel a kiadások nominálisan vannak rögzítve). Ám ez a mesterséges javulás, azon túl, hogy csak igen rövid távra szól, azzal a negatív hatással jár, hogy szintén szétteríti a teherviselést az egyes területek között, s fűnyírószerűen mindenhol egységesen csökkenti a forrásokat – így tartja legalábbis Mellár Tamás közgazdász, egyetemi tanár.
Lassulásra felkészülni! A várakozásoknál roszszabb lett az októberi inflációs és a harmadik negyedéves GDP-adat az MTI által kedden megkérdezett elemzők szerint, akik szerint a monetáris tanács hétfőn 25 bázispontos kamatemelésről dönt. A Központi Statisztikai Hivatal keddi közlése szerint a fogyasztói árak októberben 0,5 százalékkal nőttek szeptemberhez képest, és 6,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. A bruttó hazai termék (GDP) a harmadik negyedévben 3,6 százalékkal, naptári hatással korrigálva 3,7 százalékkal haladta meg a 2005 harmadik negyedévit. Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője szerint az októberi inflációs adat megerősíti azt a várakozást, hogy tovább gyorsul a fogyasztói árak növekedése. Hozzátette: a maginfláció is további gyorsulást mutat, ami miatt kamatemelési várakozás alakult ki a piacon. Az elemző szerint a monetáris tanács hétfői, kamatdöntő ülésén 25 bázisponttal emeli a jelenleg 8 százalékos alapkamatot. Barcza György, az ING Bank elemzője szintén 25 bázispontos kamatemelést vár. A trend egyébként szeptembertől figyelhető meg. A fogyasztói árak ugyanis szeptemberben 2,5 százalékkal nőttek augusztushoz képest, és 5,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Egy hónapja az elemzők 5,2 százalékos 12 havi inflációt vártak.
Északkeleten -10 fok is lehet