A kormány ráront az oktatásra

További megszorítások várnak az oktatásra – derül ki abból a lapunk birtokába került jelentésből, amelyet Draskovics Tibor írt az államreform-bizottságnak. A felsőoktatásban évről évre csökkentik az államilag finanszírozott férőhelyek számát, a kötelező tandíj összegét fokozatosan hozzáigazítják a költségtérítésekhez, és megszüntetik az államilag támogatott képzést az esti és a levelező tagozaton. A kormánybiztos tegnap közölte: a jövőben a nagykorú eltartott után is kell járulékot fizetni.

2006. 11. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

További megszorítások várnak az oktatásra az eddig nyilvánosságra került intézkedéseken túl. Draskovics Tibor kormánybiztos az államreform-bizottságnak készített jelentéséből – amely az oktatási reformokról és a konvergenciaprogramból adódó, rövid távú feladatokról szól – kiderül, hogy újabb kiadáscsökkentő, illetve bevételnövelő intézkedések várhatók.
A felsőoktatásban a tandíj bevezetésén és az államilag finanszírozott férőhelyek jövő évi radikális, több mint tízszázalékos csökkentésén túl további évi kétezer férőhelyes – négyszázalékos – csökkentést irányoz elő, és az esti, valamint a levelező tagozatos államilag finanszírozott helyek teljes megszüntetését javasolja a dokumentum. Draskovics szerint a felsőoktatás alapvető problémája, hogy az állam késve és akkor is csak részben reagált a drasztikus hallgatói létszámnövekedésre. Hozzáteszi: végre be kell látni, hogy a kormány már nem képes a korábbi szinten finanszírozni a felduzzadt rendszert, ezért le kell szűkíteni az állami kötelezettségvállalásokat, és a bővülés, fejlesztés finanszírozását a piaci szereplőkre kell hárítani.
*
A politikus cserébe az egyetemek nyakába ültetett, főként üzletemberekből álló gazdasági tanácsok hatáskörének növelését ígéri a gazdasági szférának. Leszögezi, hogy az Alkotmánybíróság korábbi elutasító döntései ellenére a kormány nem tesz le a gazdasági tanácsok hatalmának növeléséről (ezt a szándékot a köztársasági elnök beadványára torpedózta meg az Alkotmánybíróság – a szerk.), ezért a jövőben olyan szabályokat kell alkotni, amelyek határt szabnak az egyetemi autonómiának, és lehetővé teszik az új modell bevezetését.
Draskovics középtávon előrevetíti a minden diák által fizetendő tandíj drasztikus megemelését is. Azt írja: a teljesen ingyenes képzés megszüntetésével a felsőoktatásban egyazon termékkel kétféle áron kereskednek, hiszen a költségtérítéses diákok a többszörösét fizetik majd ugyanazért, mint a többiek. Ez „a közgazdasági nonszensz hosszú távon nem maradhat fenn”, ezért el kell gondolkodni a változtatáson, „még ha rövid távon nem is látszik ennek politikailag vállalható megoldása” – teszi hozzá. A kormánybiztos szerint a jövőben a felsőoktatásban is meg kell szüntetni a hallgatói juttatások és a képzési támogatások évről évre történő növekedésének törvényi garanciáját. 2008-tól az állami ráfordítások arányainak változását nem a nemzetgazdasági átlagkeresethez kötné, hanem a közszféra átlagkeresetének alakulásához, ahol a kormány évekre befagyasztaná a béreket.
A közoktatásban a pedagógusok óraszámemelésén és az ebből következő elbocsátásokon, az állami finanszírozási rendszer átalakításán és az a kistérségi iskolák öszszevonásán túl kiemeli: meg kell változtatni a nem állami – magán-, egyházi, alapítványi – közoktatási intézmények támogatási rendszerét úgy, hogy a jövőben csökkenjen az állami források mértéke. Tovább csökkentik az alapfokú művészetoktatásra szánt forrásokat, ami a tehetséggondozás ellehetetlenüléséhez vezethet.
A Medgyessy-kormány egykori, posztjáról már Gyurcsány Ferenc idején távozó pénzügyminisztere elismeri, hogy az európai uniós tagországok közül a magyarok idegennyelv-tudása a legrosszabb, ezzel szemben mégis a középiskolák nyelvi előkészítő évfolyamainak leépítése, megszüntetése mellett foglal állást. Szerinte a képzés az állam számára túl költséges, hiszen ezek elterjedése öt évre nyújtja a középiskolai tanítást. Draskovics – aki 2002-től annak a kormánynak a tagja volt, amely minden diáknak ingyentankönyvet és ingyenes étkezést ígért – most a támogatott diákok körének csökkentését javasolja a Gyurcsány-kabinetnek, mivel szerinte az ezekre fordított 32 milliárd forint jelentősen megterheli a költségvetést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.