Az MSZP ellentmond Hegyi Gyulának

Egyértelműen felkelésnek nevezte a brit The Guardian című lapban megjelent írásában az 1956-os forradalmat Hegyi Gyula szocialista európai parlamenti képviselő – derül ki a politikus publicisztikájának fordításából. Nyakó István, a szocialisták szóvivője nem akarta kommentálni párttársa írását, de leszögezte: az MSZP forradalomnak tartja az ötven évvel ezelőtti eseményeket.

2006. 11. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igenis forradalom volt 50 évvel ezelőtt Magyarországon – szállt szembe a brit lapban Mark Pittaway angol történész. A szocialista európai parlamenti képviselő emellett arról is írt, hogy az elfeledett másik oldalon 1956-ban ott találhatók a meglincselt kommunisták, az antiszemita szlogenek és a náci ideológiát viszszaállítani kívánó szélsőséges csoportok. Ezzel összefüggésben a jelenlegi magyar politikai helyzetről azt írja: ezeknek a szélsőséges csoportoknak a hangja felerősödik, akik felé a Fidesz nyitva áll, Orbán Viktor pedig „nem lép fel nyíltan az antiszemita beszédek és a tüntetéseken látható náci zászlók ellen”. Mindebből egy angol vagy bármilyen külföldi olvasó azt a következtetést vonhatja le, hogy Budapesten a demonstrációkon horogkeresztes birodalmi zászlókat lobogtatnak. Hegyi Gyula vélhetőleg a balliberális oldal által a végletekig támadott ősi magyar zászlóra, az Árpád-sávos lobogóra gondolhatott, amely előtt a közjogi méltóságok is esküt tesznek.
A szocialista európai parlamenti képviselő durva csúsztatásnak nevezte, hogy a The Guardian című brit lapban egy hete megjelent cikkében tagadta volna, miszerint 1956-ban Magyarországon forradalom volt. Az MTI-hez eljuttatott közleményében úgy vélekedett, írásában annyit állapít meg, hogy Magyarországon vannak, akik inkább felkelésnek, mint forradalomnak minősítik a történteket. „Az angol nyelvű sajtóban az elmúlt évtizedekben többnyire a felkelés szakszóval illették a történteket, ezért írásában mind a forradalom, mind a felkelés kifejezést használta. Cikkében egyébként bátor és hősi harcokról ír, amelyekhez képest »elenyésző kisebbségnek« (small minority) tulajdonítja a szélsőséges fellépéseket.”
Nyakó István, az MSZP szóvivője nem kívánta kommentálni Hegyi Gyula The Guardianban megjelent cikkét és az azt pontosító, az MTI-nek kiadott közleményét sem. Leszögezte, az MSZP ’56-ról kialakított hivatalos álláspontját legutóbb az október 21-i kongresszuson Hiller István pártelnök, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Vitányi Iván és Mécs Imre képviselők is kifejtették. – A szocialisták szerint forradalom volt ötven évvel ezelőtt – mondta Nyakó István.
Wittner Mária halálra ítélt forradalmár, fideszes képviselő szerint Hegyi szégyellheti magát. Menjen ki a 301-es parcellához, és nézze meg, mennyi zsidó származású embert akasztottak fel ők – jegyezte meg. Az egykori szabadságharcos közölte: ne akarjanak a szocialisták újra történelmet hamisítani. Vegye elő a korabeli lapokat, nézze meg, olvassa el azokat, s rá fog döbbenni, milyen hazugságokat beszél most – hangsúlyozta Wittner Mária. A lincselésekkel kapcsolatban azt mondta: ne csodálkozzanak, hogy egy-egy ÁVH-st meglincseltek, akiknek közük volt a békés emberek halálát követelő sortüzekhez. Egyébként éppen fordítva történt, mint ahogy Hegyi Gyula ír róla: a kommunisták akasztottak fel és bántalmaztak rendkívül kegyetlen módon embereket, akik a magyar szabadságért küzdöttek – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.