A budapesti kórházak és a Győr melletti Nyúl község után a bicskei ápoló-gondozó otthonban is megjelent a calicifertőzés. Országosan eddig 243 megbetegedést jeleztek, közülük 173-at a fővárosban – tájékoztatta lapunkat Ritoók Emese, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) szóvivője.
A bicskei szociális intézetben harmincegyen betegedtek meg, ezért ott is látogatási tilalmat rendeltek el.
A Semmelweis Egyetem Kútvölgyi Klinikáján eddig nyolcvankilenc betegen jelentkeztek a tünetek. A felvételi és a látogatási tilalmat tegnaptól a nőgyógyászati osztályra is kiterjesztették, mert egy nyolc nappal ezelőtt szült nőnél is jelentkeztek hasmenéses tünetek. Az asszonyt gyermekétől és a többiektől elkülönítve ápolják, az intézmény közleménye szerint óvatosságból, hiszen rosszulléte a császármetszés utóhatása is lehet.
A tisztiorvosi szolgálat szóvivője hozzátette: a Jahn Ferenc Kórházban 48, a János-kórházban 31, az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézetben (ORFI) pedig öt beteget kezelnek. Az ORFI kivételével az intézmények bizonyos osztályain betegfelvételi zárlatot rendeltek el.
A calicivírust először 1973-ban, az Ohio állambeli Norwalkban azonosították és mutatták ki, Magyarországon ezelőtt hat évvel jelent meg. Általában zárt közösségekben – iskolákban, óvodákban, kórházakban, kaszárnyákban – terjed. Legbiztosabb védekezés ellene a gyakori kézmosás és a higiénés szabályok betartása. A fertőzöttek száma valószínűleg magasabb a jelzettnél, de sokan – mivel két-három nap alatt talpra állnak – nem mennek orvoshoz. A szakemberek szerint mindenképpen ajánlott a só és a folyadék pótlása, illetve megelőzésként a mozgás, a gyümölcs és a zöldségek fogyasztása.
Orbán Viktor bejelentést tett a kereskedelmi kamarával való együttműködésről