A testület arra figyelmezteti a magyar kormányt, hogy fokozottabban ügyeljen az emberi jogok érvényesítésére, biztosítva a jogellenes intézkedésekkel szembeni zéró tolerancia elvének betartását a rendőrségi hierarchia minden szintjén és a büntetés-végrehajtásban is. A testület elfogadhatatlannak tartja azt is, hogy a rendvédelmi szervek dolgozói nem viselnek azonosító jelvényt. A CAT ajánlása szerint kiemelt hangsúlyt kell helyezni arra, hogy kellőképpen szigorú büntetéseket szabjanak ki a rendvédelmi szervek bántalmazást elkövető tagjaira, mert az eddigi magyarországi gyakorlat szerint az ilyen személyek büntetlenek, illetve mentesek maradtak az ellenük hozott ítéletek következményei alól.
*
A bizottság hangsúlyozta azt is: Magyarországon lépéseket kell tenni az előzetes letartóztatások átlagos hosszának csökkentése és az előzetes letartóztatást helyettesítő kényszerintézkedések (lakhelyelhagyási tilalom, házi őrizet) nagyobb mértékű alkalmazása érdekében. Biztosítani kell azt is, hogy a fogva tartott személyek a fogva tartás kezdetét követően minél hamarabb találkozhassanak ügyvédjükkel – áll az ENSZ közleményében.
Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kommunikációs igazgatója azt állította lapunknak, hogy még nem találkozott a jelentéssel. – Jelenleg is számos vizsgálat folyik a testületen belül. A hatóság mindent megtesz, hogy felderítse az esetleges törvénysértéseket – mondta Garamvölgyi.
A Külügyminisztérium sem volt sokkal közlékenyebb: tájékoztatásuk szerint a későbbiekben reagálnak az ENSZ jelentésére.
– Nem tudom, minek kell még történnie ahhoz, hogy a kormány belássa: nem úszhatja meg, hogy egy tisztességes, átfogó és független vizsgálat tárja fel a rendőri brutalitások ügyét – nyilatkozta Balog Zoltán (Fidesz), a parlament emberi jogi bizottságának elnöke lapunknak. – Nemzetközi szinten már senki nem gondolja azt, hogy október 23-án jogszerűen viselkedett a hatóság – tette hozzá.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?