Férfiak aktív közreműködésével szeretné visszaszorítani a nők elleni erőszakot a Habeas Corpus Munkacsoport, amely információs telefonügyeletet indít. A Stop-Férfierőszak vonal nem lelki segélyt, hanem tájékoztatást ad – közölte tegnap lapunkkal Szil Péter, a program szakmai vezetője. Olyanok jelentkezését várják, akik változtatni akarnak bántalmazó magatartásukon. Az egyelőre csütörtökönként 18 és 22 óra között működő telefonos ügyeletet önkéntesként dolgozó férfiak látják el, akik megpróbálják megértetni, hogy nem betegségről, hanem gondolkodási sémáról van szó.
A Habeas Corpus tavaly az Európai Unió Daphné programjának 53 millió forintos támogatásával indította kétéves projektjét. Ennek része az ilyen esetekkel dolgozók hét, illetve tíz hónapos képzése is – tette hozzá Szil Péter. Nemzetközi tapasztalatok szerint általában olyanok telefonálnak, akik a bántalmazó ciklus elején tartanak, fiatalok, és szembesülnek azzal, hogy változtatniuk kell viselkedésükön, különben elveszítik párjukat. A Stop-Férfierőszak vonal helyi tarifával hívható a 06-40/200-744-es kékszámon, illetve a 344-3802-es telefonszámon. A honlap a www.stop-ferfieroszak.hu címen érhető el.
Juhász Géza, a Habeas Corpus volt vezetője szerint a családon belüli erőszak esetében legfontosabb tennivaló az áldozatok testi épségének megőrzése, az elkövetők üldözése és megbüntetése, a megelőzés és csak legutolsó sorban a foglalkozás az elkövetőkkel. Juhász úgy véli: a fent említett program úgy kívánja a bántalmazókat jobb belátásra bírni, hogy azoknak semmilyen motivációjuk nincs arra, hogy megváltoztassák viselkedésüket, hiszen a törvény nem bünteti őket. Így egy várhatóan kis hatékonyságú program helyett az 53 millió forintot a vészhelyzetben lévők támogatására kellett volna fordítani – tette hozzá.
Szil Péter szerint Juhász Géza – aki maga hozta tető alá az uniós pályázatot, mielőtt lemondani kényszerült posztjáról – pontosan tudja, hogy a pénz nem fordítható az áldozatok közvetlen ellátására. A nemzetközi támogatást azért kapta a szervezet, hogy meghonosítson egy hazánkban még újnak számító szemléletet, amely a bántalmazást nem betegségnek, hanem emberi jogi kérdésnek tekinti.
Orbán Viktor bejelentést tett a kereskedelmi kamarával való együttműködésről