Szerinte éppen a kommunisták meglincselése és az antiszemita megnyilvánulások miatt nem volt forradalom 50 éve, s azok a neonácik jelentek meg – közölte –, akik most is megzavarják a rendet. Hegyi hozzátette: utóbbiak vették át az előző időszakban a terepet Budapesten, a zavargókat Orbán Viktor bátorította a Kossuth téren.
*
Az Info Rádió által lefordított Guardian-cikkben Mark Pittaway történész válaszolt Hegyi Gyulának, kiállva az 1956-os forradalom mellett. Az angol szakember a magyar politikust bírálva úgy fogalmazott: Hegyi Gyula figyelmen kívül hagyja a történelmi összefüggéseket. „Elfelejti, hogy ami 1956 októberében történt, az széles népi reagálás volt egy elnyomó diktatúra törvénytelenségeire. Tehát forradalom zajlott le Magyarországon, és nem csupán felkelés” – írta a történész.
Wittner Mária halálra ítélt forradalmár, fideszes képviselő szerint Hegyi Gyula szégyellheti magát. Menjen ki a 301-es parcellához, és nézze meg, mennyi zsidó származású embert akasztottak fel ők – jegyezte meg. Az egykori szabadságharcos közölte: ne akarjanak a szocialisták újra történelmet hamisítani. Vegye elő a korabeli lapokat, nézze meg, olvassa el azokat, s rá fog döbbenni, milyen hazugságokat beszélt – hangsúlyozta Wittner Mária. A lincselésekkel kapcsolatban azt mondta: ne csodálkozzanak, hogy egy-egy ÁVH-st meglincseltek, akiknek közük volt a békés emberek halálát követelő sortüzekhez. Egyébként éppen fordítva történt, mint ahogy Hegyi Gyula beszél róla: a kommunisták akasztottak fel és bántalmaztak rendkívül kegyetlen módon embereket, akik a magyar szabadságért küzdöttek – tette hozzá. Szerettük volna megkérdezni Nyakó Istvánt, az MSZP szóvivőjét, hogy Hegyi Gyula álláspontja megegyezik-e az MSZP hivatalos véleményével, de lapzártánkig nem tudtuk elérni.
Hegyi Gyula durva csúsztatásnak nevezte, hogy a The Guardian című brit lapban egy hete megjelent cikkében tagadta volna, miszerint 1956-ban Magyarországon forradalom volt. Az MTI-hez tegnap eljuttatott közleményében rámutatott: írásában annyit állapít meg, hogy Magyarországon vannak, akik inkább felkelésnek, mint forradalomnak minősítik a történteket. Megjegyezte: cikkében bátor és hősi harcokról ír, amelyekhez képest „elenyésző kisebbségnek” tulajdonítja a szélsőséges fellépéseket.
Meglepő fordulatot tartogat az időjárás