Hegyi Gyula: 1956 nem volt forradalom

Hegyi Gyula MSZP-s politikus a Guardian című lapban azt írta: 1956-ról él egy nosztalgikus felfogás, miszerint békés tüntetést követően bátor ifjak harcoltak szovjet tankok ellen. De nem szabad elfelejteni, hogy más is történt: kommunistákat meglincseltek, antiszemita jelszavakat kiáltoztak, és egyesek visszahozták a náci ideológiát – fogalmazott jegyzetében a szocialista európai parlamenti képviselő.

2006. 11. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerinte éppen a kommunisták meglincselése és az antiszemita megnyilvánulások miatt nem volt forradalom 50 éve, s azok a neonácik jelentek meg – közölte –, akik most is megzavarják a rendet. Hegyi hozzátette: utóbbiak vették át az előző időszakban a terepet Budapesten, a zavargókat Orbán Viktor bátorította a Kossuth téren.
*
Az Info Rádió által lefordított Guardian-cikkben Mark Pittaway történész válaszolt Hegyi Gyulának, kiállva az 1956-os forradalom mellett. Az angol szakember a magyar politikust bírálva úgy fogalmazott: Hegyi Gyula figyelmen kívül hagyja a történelmi összefüggéseket. „Elfelejti, hogy ami 1956 októberében történt, az széles népi reagálás volt egy elnyomó diktatúra törvénytelenségeire. Tehát forradalom zajlott le Magyarországon, és nem csupán felkelés” – írta a történész.
Wittner Mária halálra ítélt forradalmár, fideszes képviselő szerint Hegyi Gyula szégyellheti magát. Menjen ki a 301-es parcellához, és nézze meg, mennyi zsidó származású embert akasztottak fel ők – jegyezte meg. Az egykori szabadságharcos közölte: ne akarjanak a szocialisták újra történelmet hamisítani. Vegye elő a korabeli lapokat, nézze meg, olvassa el azokat, s rá fog döbbenni, milyen hazugságokat beszélt – hangsúlyozta Wittner Mária. A lincselésekkel kapcsolatban azt mondta: ne csodálkozzanak, hogy egy-egy ÁVH-st meglincseltek, akiknek közük volt a békés emberek halálát követelő sortüzekhez. Egyébként éppen fordítva történt, mint ahogy Hegyi Gyula beszél róla: a kommunisták akasztottak fel és bántalmaztak rendkívül kegyetlen módon embereket, akik a magyar szabadságért küzdöttek – tette hozzá. Szerettük volna megkérdezni Nyakó Istvánt, az MSZP szóvivőjét, hogy Hegyi Gyula álláspontja megegyezik-e az MSZP hivatalos véleményével, de lapzártánkig nem tudtuk elérni.
Hegyi Gyula durva csúsztatásnak nevezte, hogy a The Guardian című brit lapban egy hete megjelent cikkében tagadta volna, miszerint 1956-ban Magyarországon forradalom volt. Az MTI-hez tegnap eljuttatott közleményében rámutatott: írásában annyit állapít meg, hogy Magyarországon vannak, akik inkább felkelésnek, mint forradalomnak minősítik a történteket. Megjegyezte: cikkében bátor és hősi harcokról ír, amelyekhez képest „elenyésző kisebbségnek” tulajdonítja a szélsőséges fellépéseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.