Késik a kórházdöntés

Mégsem döntött tegnap a kormány a kórházi ellátórendszer karcsúsításáról, illetve a struktúra átalakításáról. A döntést pedig szinte mindenki biztosra vette, a Kormányszóvivői Iroda még az erről szóló sajtótájékoztatót is meghirdette.

2006. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Danks Emese kormányszóvivő tegnap kijelentette: a kormányülésen szó volt ugyan a kórházfejlesztési törvényről, de végső döntés nem született. Úgy fogalmazott: a kabinet az alapdöntéseket meghozta, de maradtak vitás részletkérdések. Ma a román– magyar közös kormányülés után ismét összeül a magyar kabinet, s folytatják a tárgyalást a témáról.
Molnár Lajos egészségügyi minisztert egy konferencián értük utol délután. A tárcavezető azt mondta, semmi különös nem történt, a halasztás oka az volt, hogy nagyon sok napirendi pont szerepelt a kormányülésen, és idő hiányában ebben a kérdésben nem értek a vita végére.
Arra a kérdésre, a döntés elhalasztása összefüggésben van-e azzal, hogy óriási lobbi indult a különböző intézmények jobb pozíciójának kiharcolásáért, Molnár Lajos nemmel felelt. – Lobbiérdekek nem befolyásolhatják a döntést, erre a kormány autonómiája a garancia – szögezte le. Állítása szerint a szocialista frakció egyes tagjainak tiltakozása sem befolyásolta a tegnap történteket. Elmondta, nem változott az a lista, amelyen az úgynevezett súlyponti, tehát kiemelt kórházak neve szerepelt. A miniszter nem emlékezett arra, hogy szám szerint ebből mennyit sorol fel a jogszabály.
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője kedden egyébként ötven ilyen intézményről beszélt. Már ez is kettővel több, mint amennyi az első, az Egészségügyi Minisztérium által a szakmai szervezeteknek kiosztott anyagban szerepelt. Utólag a siófoki és a balatonfüredi kórház került a listára.
A miniszter példaként említette a vitás kérdésekre, hogy nem tudtak megegyezni abban, milyen munkajogi szabályokat írjanak elő a súlyponti, tehát 24 órás ellátást nyújtó intézményeknek. Hozzátette azt is, hogy nem sikerült öszszefésülni a törvénytervezetet azzal a pályázattal, amelyen a kórházak ágyszámcsökkentésre, illetve aktív ágyak krónikus ellátásra átalakítására nyerhettek vissza nem térítendő támogatást. Körülbelül négyezer aktív, tehát elsősorban gyógyításra szolgáló ágy megszüntetéséhez ad majd pénzt a szaktárca, így már nem 16–17 ezer, hanem csak mintegy 12 ezer aktív férőhely megszüntetéséről, illetve átalakításáról kell a kormánynak döntenie. Régóta lehetett tudni, hogy a pályázatok elbírálásának határideje november 15., így nem egyértelmű, hogy ez miképpen áll összefüggésben a kormánydöntés – amit eredetileg már múlt hétre terveztek – tegnapi elhalasztásával. Molnár Lajos leszögezte: a törvényt pénteken mindenképpen benyújtják a parlamentnek.
Ismert, körülbelül 16–17 ezerrel csökken jövőre az aktív kórházi ágyak száma, s körülbelül hétezerrel nő a krónikus ellátásra, ápolásra, rehabilitációra szolgálóké. Súlyponti kórházakat jelölnek ki, amelyek az intézeti gyógyítás alapelemei lesznek. Ezeknél meghatározzák a minimális ágyszámot, a fennmaradóra pedig az összes többi intézménnyel együtt pályázhatnak a Regionális Egészségügyi Tanácsoknál (RET). A nem súlyponti intézmények sorsa azonban így bizonytalanabb. Várhatóan lesznek közöttük olyanok, amelyekben teljesen megszűnik a gyógyító munka, s már csak krónikus ellátást, ápolást, illetve rehabilitációt végeznek majd. Ezt az intézményi kört először még a kormány akarta közzétenni, aztán mégsem vállalta a döntést, s a RET hatáskörébe utalta azt. A múlt héten a szakmai szervezetek többsége azt kérte, mégis központilag döntsenek arról, hogy mely kórházakban szűnjön meg az aktív ellátás, ezt azonban a minisztérium nem fogadta el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.