Állattartó telepen, vágóhidakon, feldolgozóüzemekben, szállításkor, raktárakban, kis boltokban és nagyáruházakban, egyszóval bárhol és a nap bármely szakában számítani lehet arra, hogy váratlanul megjelennek az élelmiszer-biztonságot ellenőrző szakemberek – jelentette be tegnap Süth Miklós országos főállatorvos. Elmondta: az ünnepek miatt hétfőtől egészen 2007. január 7-ig kiemelt figyelemmel követik az élelmiszerek úját a szántóföldtől a vásárlók kosaráig. Mivel a különféle visszaéléseket gyakran szervezetten követik el, nemcsak az állat-egészségügyi és növénybiztonsági hatóság, az Országos Élelmiszervizsgáló Intézet szakemberei, hanem szükség esetén a rendőrség, a vám- és pénzügyőrség, az APEH, a Gazdasági Versenyhivatal és a Nemzeti Nyomozó Iroda is részt vesz a vizsgálatokban. Legutóbb – alapos előkészítés után – csütörtökön hajnali három órakor a Lehel téri piacon csaptak le az ellenőrök és a XIII. kerületi rendőrök – közölte Hajós Ádám, fővárosi főállatorvos. Több mint három tonna romlott húst foglaltak le és ítéltek megsemmisítésre, összesen ötmillió forint bírságot szabtak ki.
Kiemelten ellenőrzik majd a karácsonykor és szilveszterkor nagy mennyiségben fogyó élő és a fagyasztott halat, a pulyka- és a sertéshúst, illetve az ezekből származó készítményeket. Hasonlóképpen sort kerítenek a szaloncukor, az üreges csokoládéfigurák, illetve a bejglifélék és a töltelékek: mazsola, mák, kókuszreszelék, gesztenye, aszalt gyümölcs vizsgálatára is. Nem maradnak ki az ellenőrzésből a zöldség- és gyümölcsfélék sem, hiszen karácsonykor a nagy forgalom miatt megnő az esélye annak, hogy egészségre ártalmas vegyszerekkel fertőzötten kerülnek a pultokra – nyilatkozta Gólya Gellért, a Növény- és Talajvédelmi Szolgálat vezetője. Elmondása szerint főként a citrusfélék, a paprika, a paradicsom, a csemege szőlő, földi eper, zöld saláta vegyszertartalmára figyelnek.
Minőség szempontjából a magyar élelmiszerek az európai középmezőnyben helyezkednek el – folytatta az országos főállatorvos –, körülbelül 10-12 százalékuk ellen van kifogás, leggyakrabban a fehérjetartalmuk, tömegük és a vásárlók hiányos tájékoztatása miatt. A büntetési tételek nem változtak: a figyelmeztetés, pénzbírság és a legsúlyosabb esetekben a tevékenység korlátozása következik. A bírság mértéke a néhány tízezer forinttól több millió forintig terjedhet – tette hozzá Süth Miklós.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő