Külön indulnak a magyar pártok

A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) a választások előtt senkivel sem lép koalícióra – jelentette ki Kasza József, a párt vezetője, a koalícióról csak a választások után tárgyalna az eredmények ismeretében. Ezzel válaszolt a három kisebbik vajdasági magyar párt kezdeményezésére, hogy hozzák létre a Magyar Választási Koalíciót, s közös listával szerezzék meg a magyar nemzetiségű polgárok támogatását a januári szerbiai parlamenti választásokon.

Sebestyén Imre
2006. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha a VMSZ önállóan indul, négy mandátumra számíthat, ám ha szövetségben a Vajdasági Magyar Demokrata Párttal (VMDP), a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségével (VMDK) és a délvidéki Magyar Polgári Szövetséggel (MPSZ), akkor 6-7 képviselői helyet szerezhetnének a 250 tagú törvényhozásban. Legalábbis így gondolják a „hármak”, ahogyan magukat nevezik újabban a kisebb pártok.
A részarányos szerbiai választási rendszer szerint a kisebbségi pártoknak nem kell átlépniük az ötszázalékos parlamenti küszöböt – nem lennének rá képesek sem önállóan, sem koalícióban –, esetükben az úgynevezett természetes küszöböt alkalmazzák. Ez annyit jelent, hogy egy kisebbségi pártnak annyi szavazatot kell összegyűjtenie egy mandátumért, amennyi a szavazók száma elosztva a parlamenti képviselők számával, tehát 250-nel. A korábbi részvételi arányokat tekintve 12-16 ezer szavazat kell majd egy mandátum megszerzéséhez (a többségi pártoknak egyébként ennek a tízszerese). A természetes küszöbnek azonban van egy nagy hátránya azzal a megoldással szemben, amely szerint előre meghatároznák, hány képviselő helyet kaphat egy kisebbség, természetesen számarányának megfelelően, s amely helyekre aztán startolnának egy-egy kisebbség pártjai, s a mandátumokat eredményeik arányában osztanák el maguk között. Mert mi lesz, ha a vajdasági magyarok egy része – mint korábban is – nem nemzeti pártjaikra adja le voksát? Hiszen nem egy párt listáján szerepelnek majd magyar jelöltek, s nem egy párt célozza meg programjával a felértékelődött kisebbségi szavazókat. A parlamentben most is vannak magyar képviselők, akik nem magyar pártok színeiben jutottak mandátumhoz. Ám ez a vita már eldőlt, s a Kostunica-kormány nem a horvát és a szlovén példát követte e kérdésben a „hármak” legnagyobb sajnálatára.
Az alkotmányreferendum eredményeit is figyelmeztetésként foghatnák fel a magyar pártok. Választóik ugyanis nem hallgattak sem a VMSZ elnökére, hogy szavazzanak igennel, sem a VMDP és a VMDK vezetőjére, hogy a nemet karikázzák be, hanem nem mentek el szavazni. Nem biztos, hogy a bojkottra való felhívásnak tettek eleget – erre buzdították őket egyes demokratikus irányultságú pártok, köztük Nenad Csanak pártja is –, hanem elfásultak, megcsömörlöttek a politikától. A parlamenti választásokon sem várható nagy részvételi arány. Jó esetben a mintegy kétszázezres magyar választótestület (a magyarok lélekszáma 280 ezer) alig több mint fele fog szavazni. Ebből a számból a Demokrata Párt, a G17 Plusz, valamint a Liberális Demokrata Párt és a Vajdasági Szociáldemokrata Liga vezette koalíció mind lecsíp valamicskét, s a maradék voksol aztán a magyar pártokra. Vajon ez mennyi mandátumra lesz elegendő? A kérdés indokolt abban az esetben is, ha ennek a túlnyomó többsége a VMSZ-t választja. Igaz, egyáltalán nem biztos, hogy a kisebb pártok közül valamennyi indulhat a megmérettetésen (a nem pártként bejegyzett MPSZ biztosan nem), hiszen a lista elfogadásához hitelesített aláírásokat kell gyűjteniük. Ha nem változtatják meg az előírást, akkor tízezret. Az új javaslat azonban ezt a kisebbségi pártok számára háromezerre csökkentené, s ez a szám már megvalósíthatónak tűnik a két kisebb számára is. Ha maradna a tízezer, akkor listát csak a VMSZ állíthatna, neki vannak aktivistái és pénze tízezer támogatót megtalálni és aláírás-hitelesítésre a hivatalba becitálni.
Úgy tűnik, hogy semmi sem dőlt el még véglegesen. Nem tudni, hogy a vajdasági magyarok végül majd hány magyar lista közül választhatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.