Jövő héten a kormány elé kerülhet a kórházi ellátórendszer karcsúsításáról szóló törvényjavaslat – mondta Molnár Lajos egészségügyi miniszter a Liberális Egészségügyi Tanács ülése után. Nem tudni még egészen biztosan, hogy azokat az intézményeket, amelyekben megszűnik az aktív gyógyítás, központilag határozzák-e meg, vagy regionális szintre bízzák az alkudozást, s csak megállapodás hiányában teszik kötelező érvényűvé a szaktárca elképzelését.
Egy biztos, az Egészségügyi Minisztériumban készül a lista, igaz, egyelőre folyamatosan változik. A lapunk birtokában lévő munkaanyagból az derül ki: az aktív ágyak számának csökkentése néhány kivételtől eltekintve szinte minden hazai kórházat érintene. Minden harmadikban lenne olyan szakmatípus – például belgyógyászat és társszakmái, sebészet és társszakmái, szülészet-nőgyógyászat, fül-orr-gégészet, szemészet, urológia –, amely megszűnne. Körülbelül egytucatnyi intézményben szűnne meg teljesen az aktív ellátás, s lehetne helyette krónikus betegeket kezelni, ápolást végezni vagy rehabilitálni.
*
A minisztériumi tervezet szerint a kalocsai, a hódmezővásárhelyi, a kecskeméti repülő, az orosházi, az edelényi, a diósgyőri, a hódmezővásárhelyi, a makói, a móri, a csornai, a bajai, a hatvani, a gyöngyösi, a kisbéri, a balassagyarmati, a miskolci Szent Ferenc, a pásztói, a marcali, a mosdósi, a bonyhádi, a Budai Irgalmasrendi, a fővárosi Szent László, a Nyírő Gyula, a Károlyi Sándor, a Korányi, az Országos Gyógyintézeti Központ, a Honvéd-, a BM- és a MÁV-kórházban is lenne olyan szakmacsoport, amely a jövőben nem kapna helyet.
Van olyan intézmény, ahol csak egyetlen szakma szűnne meg, például a MÁV-kórházban a 20 ágyas bőr- és nemibeteg-ellátás, vagy Gyöngyösön a szintén 20 ágyas fül-orr-gégészet (ez utóbbi kórházban egyébként szinte minden más szakmában csökken az ágyszám, de nem szűnik meg az ellátás). Ugyanakkor vannak olyanok, amelyekben egy sor szakmának búcsút intenének. Ilyen például a fővárosban az Országos Gyógyintézeti Központ, ahol a szülészet, a csecsemő- és gyermekgyógyászat, a fül-orr-gégészet, a szemészet és az urológia is megszűnne. Marcaliban is megszűnne a belgyógyászat és társszakmái, a sebészet és társszakmái, a traumatológia, a szülészet-nőgyógyászat, a csecsemő- és gyermek-, valamint az intenzív ellátás.
Teljesen megszűnne az aktív gyógyítás Kiskunfélegyházán, Komlón, Siklóson, Szikszón, Kapuváron, Komáromban, Nagykőrösön, Celldömölkön, Zircen, Mezőtúron, Várpalotán, a Szolnoki MÁV-kórházban, a fővárosban a Szent Rókus, a Szent Ferenc, a Schöpf-Merei kórházban és a Svábhegyi Állami Gyermekgyógyintézetben.
Az elmúlt napokban egymásnak adták a kilincset a szakmai szervezetek vezetői és a kórházigazgatók a minisztériumban, ahol tájékoztatást kaptak a tervezett intézkedések egy részéről. Azt azonban nem mondták meg nekik, hogy a tárca – ha a döntés a hatáskörébe kerül – mely intézményekben szüntetné meg az aktív ellátást. Mint azt Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke elmondta: a többség azt támogatná, hogy a minisztérium határozza meg ezt a kört.
Nagy lobbi indult a döntéshozók felé a kiszivárgott információk miatt. Noha az aktív ágyak számának csökkentésével a szakmai többség egyetért, azzal már kevésé, hogy honnan és mennyit kellene elvenni.
Domján Gyula, a megszüntetésre ítélt Szent Rókus Kórház főigazgatója lapunknak úgy nyilatkozott: minden lehetséges fórumot megragadnak ahhoz, hogy kifejtsék álláspontjukat, a döntést ugyanis elképzelhetetlennek és szakmailag megalapozatlannak tartják. A kiskunfélegyházi kórház vezetője, Nyúzó Bálint lapunktól értesült arról, hogy rajta vannak egy minisztériumi listán. Mint mondta: nehezen tudja elképzelni a térség ellátását az ő intézményük nélkül, s felhívta a figyelmet arra, hogy a dolgozók már így is pánikban vannak.
Fontos bejelentést tett Kocsis Máté