Lista a leépítésekről

Szinte minden kórházat érinthet az ágyszámcsökkentés – derül ki az egészségügyi tárca munkaanyagából. A lista egyelőre állandóan változik, folyik az intézmények alkudozása.

2006. 11. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövő héten a kormány elé kerülhet a kórházi ellátórendszer karcsúsításáról szóló törvényjavaslat – mondta Molnár Lajos egészségügyi miniszter a Liberális Egészségügyi Tanács ülése után. Nem tudni még egészen biztosan, hogy azokat az intézményeket, amelyekben megszűnik az aktív gyógyítás, központilag határozzák-e meg, vagy regionális szintre bízzák az alkudozást, s csak megállapodás hiányában teszik kötelező érvényűvé a szaktárca elképzelését.
Egy biztos, az Egészségügyi Minisztériumban készül a lista, igaz, egyelőre folyamatosan változik. A lapunk birtokában lévő munkaanyagból az derül ki: az aktív ágyak számának csökkentése néhány kivételtől eltekintve szinte minden hazai kórházat érintene. Minden harmadikban lenne olyan szakmatípus – például belgyógyászat és társszakmái, sebészet és társszakmái, szülészet-nőgyógyászat, fül-orr-gégészet, szemészet, urológia –, amely megszűnne. Körülbelül egytucatnyi intézményben szűnne meg teljesen az aktív ellátás, s lehetne helyette krónikus betegeket kezelni, ápolást végezni vagy rehabilitálni.
*
A minisztériumi tervezet szerint a kalocsai, a hódmezővásárhelyi, a kecskeméti repülő, az orosházi, az edelényi, a diósgyőri, a hódmezővásárhelyi, a makói, a móri, a csornai, a bajai, a hatvani, a gyöngyösi, a kisbéri, a balassagyarmati, a miskolci Szent Ferenc, a pásztói, a marcali, a mosdósi, a bonyhádi, a Budai Irgalmasrendi, a fővárosi Szent László, a Nyírő Gyula, a Károlyi Sándor, a Korányi, az Országos Gyógyintézeti Központ, a Honvéd-, a BM- és a MÁV-kórházban is lenne olyan szakmacsoport, amely a jövőben nem kapna helyet.
Van olyan intézmény, ahol csak egyetlen szakma szűnne meg, például a MÁV-kórházban a 20 ágyas bőr- és nemibeteg-ellátás, vagy Gyöngyösön a szintén 20 ágyas fül-orr-gégészet (ez utóbbi kórházban egyébként szinte minden más szakmában csökken az ágyszám, de nem szűnik meg az ellátás). Ugyanakkor vannak olyanok, amelyekben egy sor szakmának búcsút intenének. Ilyen például a fővárosban az Országos Gyógyintézeti Központ, ahol a szülészet, a csecsemő- és gyermekgyógyászat, a fül-orr-gégészet, a szemészet és az urológia is megszűnne. Marcaliban is megszűnne a belgyógyászat és társszakmái, a sebészet és társszakmái, a traumatológia, a szülészet-nőgyógyászat, a csecsemő- és gyermek-, valamint az intenzív ellátás.
Teljesen megszűnne az aktív gyógyítás Kiskunfélegyházán, Komlón, Siklóson, Szikszón, Kapuváron, Komáromban, Nagykőrösön, Celldömölkön, Zircen, Mezőtúron, Várpalotán, a Szolnoki MÁV-kórházban, a fővárosban a Szent Rókus, a Szent Ferenc, a Schöpf-Merei kórházban és a Svábhegyi Állami Gyermekgyógyintézetben.
Az elmúlt napokban egymásnak adták a kilincset a szakmai szervezetek vezetői és a kórházigazgatók a minisztériumban, ahol tájékoztatást kaptak a tervezett intézkedések egy részéről. Azt azonban nem mondták meg nekik, hogy a tárca – ha a döntés a hatáskörébe kerül – mely intézményekben szüntetné meg az aktív ellátást. Mint azt Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke elmondta: a többség azt támogatná, hogy a minisztérium határozza meg ezt a kört.
Nagy lobbi indult a döntéshozók felé a kiszivárgott információk miatt. Noha az aktív ágyak számának csökkentésével a szakmai többség egyetért, azzal már kevésé, hogy honnan és mennyit kellene elvenni.
Domján Gyula, a megszüntetésre ítélt Szent Rókus Kórház főigazgatója lapunknak úgy nyilatkozott: minden lehetséges fórumot megragadnak ahhoz, hogy kifejtsék álláspontjukat, a döntést ugyanis elképzelhetetlennek és szakmailag megalapozatlannak tartják. A kiskunfélegyházi kórház vezetője, Nyúzó Bálint lapunktól értesült arról, hogy rajta vannak egy minisztériumi listán. Mint mondta: nehezen tudja elképzelni a térség ellátását az ő intézményük nélkül, s felhívta a figyelmet arra, hogy a dolgozók már így is pánikban vannak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.