Megkövezésre ítéltettek

Kövezéssel végezhetik ki azt a hét iráni nőt, akiknek megmentéséért figyelemfelkeltő akciót szervezett tegnap az Amnesty International a budapesti Nyugati téren. Az aláírásokat december tizedikéig gyűjti a jogvédő szervezet.

2006. 11. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Iránban gyakran megkövezésre ítélik a hűtlenséggel vádolt aszszonyokat: derékig földbe ássák őket, és addig dobálják a fejüket, míg bele nem halnak. Az iráni büntető törvénykönyv szerint közepes nagyságú köveket kell használni, a kicsik ugyanis nem elég hatásosak, a nagyok pedig túl hamar megölik az elítéltet. Ez a sors vár most arra a hét asszonyra is, akik ellen hűtlenség a vád – tájékoztatta lapunkat Olt Boglárka, az Amnesty International (AI) magyarországi munkatársa. Hozzátette: Irán ezzel megszegi a Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezség okmányában vállalt kötelezettségét, amely szerint halálbüntetést csak a legsúlyosabb bűncselekményeknél lehet alkalmazni. Ráadásul ez ellentétes az élethez való joggal, valamint a kínzást és a kegyetlen bánásmódot tiltó rendelkezéssel. Az AI aláírásokat gyűjt azokra a képeslapokra, amelyeket Irán első számú vezetőjének címeznek, és azokkal a nők ítéletének azonnali megváltoztatását, illetve a halálra kövezés intézményének eltörlését követelik.
Az emberjogi szervezet és támogatói december 10-ig a Magyarországon és a tőlünk távolabb élő nők ellen elkövetett erőszak ellen tüntetnek. Adataik szerint Afganisztánban megengedett és a hatóságok által is elfogadott a nők megerőszakolása. A feljelentőket bezárják, és hűtlenséggel vádolják, míg az elkövetőket sokszor felelősségre sem vonják. Évente több száz nő gyújtja fel magát, mert nem bírja a bántalmazást és a megaláztatást. Pakisztánban és Nigériában gyakori, hogy férfi családtagjaik – férjük, fivérük, fiútestvéreik – savval öntik le azt a nőt, aki hűtlenségével, szökésével, vagy azzal, hogy megerőszakolták szégyent hozott a családra. Oroszországban évente 14 ezer nő hal bele a családon belüli bántalmazásba. Ez minden negyvenedik percben egy áldozatot jelent.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.