Jövő hét szerdán a kormány elé kerül a kórházi ágyak csökkentéséről szóló javaslat. A tervek szerint a jelenlegi mintegy 60 500 aktív, tehát főként gyógyításra szolgáló, úgynevezett aktív ágyból körülbelül 15-16 ezer megszűnne, vagy átalakulna krónikus betegek fogadására. A jelenlegi aktív ágyszámot ugyanis túl soknak tartják, viszont túl kevésnek a főként nem orvosi ellátásra, hanem ápolásra szoruló betegek kezelésére alkalmas ágyak számát.
Lesznek olyan intézmények, amelyek aktív gyógyító funkciójukat teljesen elveszítik. Ilyen lehet például a fővárosban a Schöpf-Merei, a Rókus- vagy a Szent Ferenc Kórház, vidéken pedig többek között a komáromi, a szikszói, a marcali, a celldömölki, vagy a dombóvári. Kérdés, hogy teljes intézményeket bezárnak-e végleg – ez például a BM-kórháznál vetődött föl – azért, hogy az épületeket más célra hasznosítsák.
*
A kormány meghatározná, hogy az egészségbiztosító hány ágyon finanszírozza az aktív betegellátást. A meghatározott mértéknél több ágyra nem kötnének szerződést. A keretszámok alapján a tulajdonosok – főként önkormányzatok – a regionális egészségügyi tanácsokon keresztül dönthetnének, hogy ezt a kapacitást hogyan osztják el az intézmények között. Megállapodás hiányában a kormány ajánlása lépne életbe.
Mindeközben nemrég járt le a benyújtási határidő egy pályázaton, amelyen az intézmények többek között ágyszámcsökkentésre, illetve aktív ágyak krónikussá vagy járókapacitássá alakítására nyerhetnek el összesen 6,5 milliárd forintot. Teljes telephely megszüntetése esetén kétmillió forint, teljes osztály megszüntetése vagy osztályok összevonása esetén 1,5 millió járhat egy megszüntetett ágy után, míg krónikussá vagy járókapacitássá alakításnál ágyanként egymillió forintot lehet elnyerni.
Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke arról tájékoztatta lapunkat, hogy az intézmények túlnyomó többsége nyújtott be pályázatot. Kérdőíves felmérésükre a mintegy 160 fekvőbeteg-ellátó hely közül 75 válaszolt eddig, s ezek több mint 90 százaléka pályázott. Átlagosan 100-110 millió forintra – öszszességében tehát a felhasználathó keret többszörösére –, igaz, ebben például informatikai fejlesztés, komfortosítás is szerepel. A kórházak annak tudatában pályáztak, hogy küszöbön áll a központi ágyszámcsökkentés. Most még maguk dönthetnek, és legalább pénzt is kapnak érte – mondta. Golub Iván felhívta a figyelmet arra, hogy valódi érdekegyeztetés nincs a témában. Kaptak ugyan egy törvénytervezetet, de az alig tartalmaz konkrétumot.
– A 175 aktív ágyunknak 35 százalékát, azaz hatvanat szeretnénk átminősíttetni krónikus ellátást, illetve ápolást biztosító ággyá. Többek között erre pályáztunk az Egészségügyi Minisztériumnál – mondta Krizmanich Mária, a csornai kórház főigazgatója. További 10-15 ágyat szeretnének végleg megszüntetni, a szülészetet ugyanis bezárnák. Hozzátette: – Nincs más választásunk, most még pénzt is kaphatunk a leépítésért, később pedig lehet, hogy központilag írják elő ugyanezt, csak éppen nem jár hozzá egyetlen fillér sem.
Reméli, a kormánydöntés nem szünteti meg teljesen az intézményben az aktív ellátást, de mint mondta: nem tudnak semmi biztosat, velük nem egyeztetett senki.
A kaposvári Kaposi Mór Kórházban – amelyet összevonnak a mosdósival – 120 ágyat szüntetnének meg, s további hetvenet alakítanának át – legalábbis ennek támogatására pályáztak. Repa Imre főigazgató szerint intézményükben is túldimenzionált az aktív férőhelyek száma, mint ahogy Magyarországon általában. Pályáztak volna több ágy leépítésére is, csakhogy nem tudtak, mert egy jogszabály előírja, hogy tízezer lakosra hány ágyat kell fenntartani – hívta fel a figyelmet.
A váci kórház ágymegszüntetésre nem pályázott, a pszichiátrián viszont 20 aktív helyet krónikussá alakítanának át. A fővárosi Heim Pál Gyermekkórházban 50 ágy megszüntetésére pályáztak – közölte Harmat György főigazgató. Horváth Lajos, az Irgalmas Rendi Kórház informatikai vezetője elmondta: intézményükben 10 ágyat szüntetnének meg, s egyidejűleg fejlesztenék Észak-Pest megye járóbeteg- ellátását. Felhívta a figyelmet arra, hogy az állam által „felvásárolt” ágyakkal egyidejűleg csökkentik az intézmények kapacitását, azaz az elvégezhető munka mennyiségét is.
Itt van az "agyhalottnak" nevezett EP-képviselő válasza Magyar Péternek