Nagyarányú leépítés a Dai Dongnál

A Dai Dong hatvani gyára hetvenhat munkavállaló elbocsátását jelentette be a munkaügyi központnál. A cég illetékese közölte: még nem tudni, hogy mi lesz az elektronikai alkatrészeket gyártó üzemmel, amely a gödöllői Sony beszállítója.

2006. 11. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelenleg 134-en vannak munkavállalói állományban a Dai Dong Kft. hatvani gyárában, közülük azonban 114-en dolgoznak az üzem területén. Míg az előbbi féléves statisztikai adat, utóbbi a tényleges dolgozói létszámot jelenti – tájékoztatott Gulyásné Sándor Anna, a vállalat személyzeti vezetője, aki megerősítette: 76 munkavállaló elbocsátását jelentették be a Heves Megyei Munkaügyi Központnál. Ez azt is jelenti, hogy decembertől mindössze 38 alkalmazottja lesz a Dai Dongnak.
A cég képviselője szerint gazdasági kényszerhelyzet okozza a nagyarányú leépítést. Arról értesültünk: a gazdasági körülmények kedvezőtlen alakulásával indokolták a dolgozóknak az elbocsátásokat az elektronikai alkatrészeket előállító üzemben. A Dai Dong egyébként a Sony gyárának beszállítója: a megrendelések túlnyomó része a gödöllői igényekhez köthető. Ugyanakkor a vállalat személyzeti vezetője nem tud arról, hogy a Sony gödöllői gyára nem újította volna meg a beszállításra vonatkozó szerződést a hatvani üzemmel.
A Heves megyei város hivatalos portálja, a hatvan.hu így tájékoztatja az érdeklődőket az üzemről: „A Dai Dong Hungária Rt. 1997-ben jelent meg beruházási szándékkal a városban. A cégnek ez az első telephelye Európában, és elsősorban a Sony részére készítenek itt fröccsöntött műanyag alkatrészeket, híradástechnikai és elektronikai alkatrészeket. A beruházás értéke meghaladja a négymillió dollárt. A gyártás 1998 márciusában indult be, és 300 főt foglalkoztatnak.” Nagy kérdés tehát, hogy mi lesz a gyárral. Amennyiben ugyanis a Dai Dong felszámolja tevékenységét és hatvani telephelyét, úgy a cég gyakorlatilag Európából is kivonul. Ide tartozó információ, hogy a dél-koreai– magyar kétoldalú áruforgalom értéke éves szinten hozzávetőleg egymilliárd dollár volt.

Díszdoktori. Nem tudni, hogy a háttérben megkezdődött-e a gazdaságdiplomáciai „eljárás”, mindenesetre a gazdasági tárcánál dolgozó informátorunk elárulta: kínos lenne a cég teljes kivonulása Magyarországról. Már csak azért is, mert a Koreai Köztársaság egyik vezető felsőoktatási intézménye, a Hankuk Egyetem politikatudományi díszdoktorává avatta tavaly márciusban – hivatalos dél-koreai látogatása során – Gyurcsány Ferenc kormányfőt, aki, miután tárgyalt a Samsung Electronics dél-koreai óriáscég leányvállalata, a Samsung SDI vezetőivel, a dél-koreai működő tőke magyarországi letelepedését szorgalmazta Szöulban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.