Jelenleg 134-en vannak munkavállalói állományban a Dai Dong Kft. hatvani gyárában, közülük azonban 114-en dolgoznak az üzem területén. Míg az előbbi féléves statisztikai adat, utóbbi a tényleges dolgozói létszámot jelenti – tájékoztatott Gulyásné Sándor Anna, a vállalat személyzeti vezetője, aki megerősítette: 76 munkavállaló elbocsátását jelentették be a Heves Megyei Munkaügyi Központnál. Ez azt is jelenti, hogy decembertől mindössze 38 alkalmazottja lesz a Dai Dongnak.
A cég képviselője szerint gazdasági kényszerhelyzet okozza a nagyarányú leépítést. Arról értesültünk: a gazdasági körülmények kedvezőtlen alakulásával indokolták a dolgozóknak az elbocsátásokat az elektronikai alkatrészeket előállító üzemben. A Dai Dong egyébként a Sony gyárának beszállítója: a megrendelések túlnyomó része a gödöllői igényekhez köthető. Ugyanakkor a vállalat személyzeti vezetője nem tud arról, hogy a Sony gödöllői gyára nem újította volna meg a beszállításra vonatkozó szerződést a hatvani üzemmel.
A Heves megyei város hivatalos portálja, a hatvan.hu így tájékoztatja az érdeklődőket az üzemről: „A Dai Dong Hungária Rt. 1997-ben jelent meg beruházási szándékkal a városban. A cégnek ez az első telephelye Európában, és elsősorban a Sony részére készítenek itt fröccsöntött műanyag alkatrészeket, híradástechnikai és elektronikai alkatrészeket. A beruházás értéke meghaladja a négymillió dollárt. A gyártás 1998 márciusában indult be, és 300 főt foglalkoztatnak.” Nagy kérdés tehát, hogy mi lesz a gyárral. Amennyiben ugyanis a Dai Dong felszámolja tevékenységét és hatvani telephelyét, úgy a cég gyakorlatilag Európából is kivonul. Ide tartozó információ, hogy a dél-koreai– magyar kétoldalú áruforgalom értéke éves szinten hozzávetőleg egymilliárd dollár volt.
Díszdoktori. Nem tudni, hogy a háttérben megkezdődött-e a gazdaságdiplomáciai „eljárás”, mindenesetre a gazdasági tárcánál dolgozó informátorunk elárulta: kínos lenne a cég teljes kivonulása Magyarországról. Már csak azért is, mert a Koreai Köztársaság egyik vezető felsőoktatási intézménye, a Hankuk Egyetem politikatudományi díszdoktorává avatta tavaly márciusban – hivatalos dél-koreai látogatása során – Gyurcsány Ferenc kormányfőt, aki, miután tárgyalt a Samsung Electronics dél-koreai óriáscég leányvállalata, a Samsung SDI vezetőivel, a dél-koreai működő tőke magyarországi letelepedését szorgalmazta Szöulban.
Északkeleten -10 fok is lehet