Pólus program bizonytalan bázison

Százmilliárd forint tőke mozgósításával nagy hozzáadott értéket termelő egészségipart szeretne Debrecenben meghonosítani a hét magyar vidéki nagyvárost érintő Pólus program révén Kósa Lajos, Debrecen polgármestere – derült ki a Széchenyi Klub tegnapi debreceni rendezvényén. Bajnai Gordon, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség vezetője a tervet támogatandónak ítélte, ám azt nem árulta el, mennyi uniós pénzre számíthat a program, mert mint mondta, központi forrásból a meg nem térülő befektetési hányadot kívánják támogatni.

2006. 11. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kósa Lajos, Debrecen polgármestere elmondta: a Pólus program révén magas hozzáadott értéket termelő ipart kívánnak meghonosítani a régióban, aminek tudásalapját a Debreceni Egyetem kutatás-fejlesztési bázisa adja. A debreceni program szervezőereje az egészségipar, kulcsprojektjei pedig az ember teljes géntérképének ismeretére épülő genomika, a lejárt szabadalmú gyógyszerek új területen történő hasznosításával foglalkozó generikus gyógyszerfejlesztés, illetve az egészséges vagy gyógyhatású élelmiszerek kutatása, termékké fejlesztése. A debreceni kutatási eredményekre hivatkozva a polgármester úgy vélte: öt–tíz éven belül elérhető, hogy a beteg saját sejtjeinek felhasználásával új szemlencsét hozzanak létre, vagy az égett bőrt – ugyancsak genetikai módszerekkel – pótolják. A jövőbe mutató gazdaságfejlesztési elképzelés megvalósításához a Nyugat-Európában jellemző befektetési összeg harmadára-negyedére lenne szükség, ám összességében mintegy százmilliárd forint kellene ahhoz, hogy a tervezett fejlesztések a kutatástól a szabadalomig, illetve a termékig megvalósulhassanak.
Bajnai Gordon a Pólus program megvalósítását elősegítő kormányzati, valamint uniós pénzek nagyságrendjét firtató kérdésünkre úgy válaszolt: aki házat akar építtetni, az sem mondja meg a potenciális vállalkozóknak, mennyit szán a kivitelezésre, mert akkor nem tudja elérni a lehető legjobb árat. Központi pénzből ugyanis csak azt a befektetési hányadot kívánják finanszírozni, ami nem térül meg. Ám hogy ez mekkora lehet, az sem derült ki Bajnai válaszából. Elmondta viszont, hogy a Budapesttel együtt nyolc várost felölelő Pólus programot, aminek elsődleges célja magasan fejlett és önálló vidéki gazdasági centrumok megteremtése a „Budapest vízfej” ellenében, összességében több száz milliárd forinttal kívánják támogatni.
A Nemzeti fejlesztési terv kis- és középvállalkozásokat támogató forrásairól Bajnai úgy nyilatkozott, hogy ezek hét év alatt meghaladják majd az 1300 milliárd forintot. Ám a források egy része alapszerűen fog működni, vagyis a kihelyezett pénzeket a vállalkozásoknak egy idő után vissza kell fizetniük.
A Széchenyi-terv Gazdaságfejlesztési Társaságot vezető Horváth Tihamér kehidakustányi vállalkozó, aki szervezetét azért hozta létre, hogy a polgári kormány Széchenyi-tervben megvalósított gazdaságfejlesztési eredményeit népszerűsítse, a visszatérítendő támogatásokat olyan megoldásnak nevezte, amikor a kormányzat két bőrt igyekszik lenyúzni a vállalkozásokról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.