Titkos bizottsági névsor

2006. 11. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Remény sincs arra, hogy a Gyurcsány Ferenc felkérésére a napokban felálló bizottság Gönczöl Katalin kriminológus vezetésével pártatlanul, elfogulatlanul vizsgálja ki az október 23-i brutális rendőrtámadást és annak körülményeit – nyilatkozta lapunknak Kontrát Károly (Fidesz), a Demokrácia-központ vezetője.
Az már korábban kiderült, hogy a bizottság teljes titokban végzi majd a munkáját, egyedi panaszok kivizsgálásával nem foglalkozik és személyes meghallgatásokat sem tart. Tevékenysége várhatóan január elejéig tart majd.
Kontrát rámutatott, a kormány a jelek szerint a saját embereiből állít föl egy dísz-vizsgálóbizottságot, amely előre borítékolhatóan a megbízó szája íze szerinti végkövetkeztetésekre jut majd. Gönczöl Katalin személye pedig külön garancia arra, hogy a grémium megpróbálja majd áthárítani a felelősséget a Fideszre és a békés megemlékezőkre. Az ellenzéki politikus úgy látja: akkor lenne esély a pártatlan, tárgyilagos vizsgálatra, ha a köztársasági elnök kérne föl néhány valóban független szakembert.
Ismeretes, Gönczöl Katalin 2003 óta az Igazságügyi Minisztérium büntetőpolitikai kérdéseiért felelős miniszteri biztosa, tehát a kormányzat alkalmazottja, közvetve Gyurcsány beosztottja. A kriminológus professzor a rendszerváltás előtt tagja volt a KISZ-nek, majd 1965-től az MSZMP-nek, de egy korábbi, HVG-nek adott interjúban azt mondta: nem igazán politizált. 1988–89-ben tagja volt a egészségügyi minisztérium szociálpolitikai, távlati, fejlesztési bizottságának. A Horn-kormány időszakában az állampolgári jogok országgyűlési biztosának választották.
Az új vizsgálótestület létrehozását a Kormányszóvivői Iroda (KI) azzal indokolta, hogy „Magyarországon évtizedek óta nem volt példa hasonló erőszakos megmozdulásokra”. Kontrát Károly szerint ebből látható, hogy már a bizottság felállításának kiindulópontja is tendenciózus, hiszen a tüntetők erőszakosságát tekinti alapnak. Azzal azonban egyetért, hogy évtizedek óta nem volt példa hasonló erőszakra, hiszen „1956 óta a magyar rendőrség egyetlenegyszer sem támadt rá ilyen brutálisan a békés magyar emberekre, mint 2006. október 23-án”. A politikus lapunk kérdésére azt nem tudta megmondani, hogy a Fidesz hivatalosan tiltakozni fog-e a bizottság felállítása ellen.
A KI állítja: Gönczöl szakértelme, pályája és munkássága kellő garanciát jelent arra, hogy a vezetésével létrejövő vizsgálóbizottság alapos és szakszerű munkát fog végezni. Hozzátették, egyelőre nem dőlt el, kik és hányan vesznek részt a grémium munkájában.

Gyűlnek a bizonyítékok. Több mint hétszázan jelentkeztek eddig a budapesti Polgárok Házában működő Dokumentációs központban, amelyet a Fidesz hozott létre az október 23-i brutális rendőri fellépéssel kapcsolatos videofelvételek, bejelentések összegyűjtésére. A Kontrát Károly vezetésével működő központ jogi védelmet is nyújt a rendőrterror áldozatainak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.