Tegnap felkerült a Pénzügyminisztérium internetes honlapjára a 2007. évi költségvetésről szóló törvényjavaslat Veres János pénzügyminiszter aláírásával. Ebből kiderül, hogy minden egyes minisztérium jóval kevesebb pénzből gazdálkodhat jövőre, mint az idén. Azonban akad két olyan szervezet, amelyet nem érint a Gyurcsány-féle megszorítócsomag, sőt: jövőre még az ideinél is több pénz áll majd rendelkezésükre. Ez a két szervezet a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok (titkosszolgálatok) és a rendőrség.
*
A titkosszolgálat három országos hatáskörű szervet foglal magában: a Nemzetbiztonsági Hivatalt, az Információs Hivatalt és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatot. A költségvetésitörvény-javaslat tanúsága szerint az idei 34,9 milliárdról jövőre 35,76 milliárdra, tehát csaknem egymilliárd forinttal nő ezen szervezetek támogatása a büdzsében.
A dokumentumban az olvasható: „A 2007. évi költségvetés a szolgálatok részére – elsősorban a gazdaságbiztonsági tevékenység, illetve a szélsőséges szervezetek és csoportok elleni küzdelem erősítése érdekében – biztosítja a műveleti tevékenység fokozásához és kiemelten a műveleti tevékenység támogatására szolgáló technikai fejlesztéshez szükséges előirányzati többleteket, valamint a szükséges többletlétszámot.”
Például a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat 504,6 millió forintot kap a lehallgatórendszer technikai szintjének fejlesztésére. Eközben 157,1 millió forint többlettámogatást kap a Nemzetbiztonsági Hivatal, hogy rácsatlakozhasson az internetes kommunikációt ellenőrző rendszerre, amelynek kiépítése egyébként jövőre fejeződik be. Itt további három embert alkalmaznak majd a többletfeladatok elvégzésére.
A költségvetés tervezetéből az is kiderül, hogy a fejlesztéseknek köszönhetően a két rendszer képes lesz a „megnövekedett megrendelői igények magasabb színvonalú és nagyobb hatékonyságú kielégítésére”. Hozzáteszik, „ugyancsak a megrendelői igények jelentős mértékű növekedése indokolja a figyelőkapacitás – elsősorban vidéki – bővítését”, amelynek során jövőre húsz embert vesznek fel a Nemzetbiztonsági Szakszolgálathoz, ami 250 millió forintos pluszköltséget jelent a költségvetésnek. Ráadásul ez csak az első lépés, hiszen a szakszolgálat egy 2009-ig tartó programot indított a figyelőkapacitás bővítésére.
Külön tétel a szolgálatok költségvetésében a „műveleti munka erősítése”, amely az adófizetőknek további százmillió forintjába kerül.
A rendőrség (beleértve a megyei kapitányságokat, a Rendészeti Biztonsági Szolgálatot és a Köztársasági Őrezredet) költségvetési támogatása még a titkosszolgálatokénál is drasztikusabban emelkedik: míg az idén 158 milliárd forintot kaptak a büdzséből, addig jövőre 173,5 milliárd forint jut nekik, tehát 15,5 milliárddal több. Ezzel szemben a rendőrök munkáját ellenőrző Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatának támogatását tovább csökkenti a kormány. Míg 2005-ben még 1,8, addig az idén már csak 1,65, jövőre pedig csupán 1,63 milliárd forintot juttatnak a rendőrség szakmai kontrollját biztosító szervezetnek.
Az MSZP–SZDSZ 2002-es hatalomra kerülése óta a rendőrség és a titkosszolgálat is politikaformáló tényezővé vált. A rendőrség számos alkalommal akadályozott meg vagy oszlatott fel többnyire politikai jellegű tüntetéseket. A Nemzetbiztonsági Hivatal a szlovák szolgálatok jelzésére hivatkozva a tavaszi választási kampány idején terrormerényleteket jövendölt, majd a szeptember 23-i Fidesz-nagygyűlés megtartását hiúsították meg egy bombafenyegetéses információval. Legutóbb a Debil és Gyík közötti lehallgatott telefonbeszélgetést dobták a nyilvánosság elé, amellyel azt próbálták bizonyítani, hogy a szélsőséges tüntetők szándékosan húzták a Fidesz megemlékezése felé a vízágyúkkal, könnygázgránátokkal és gumilövedékekkel a tömeget oszlató rendőröket október 23-án.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó