Túlvállaltuk magunkat

A bankok szerint a kormányzat megszorítócsomagja a vállalatok és a háztartások pénzügyi helyzetét negatívan befolyásolja, ezért az ügyfelek hitelképességének romlása várható. Visszaesésre lehet számítani – különösen a jövő évtől – a lakáshitelezés területén is.

2006. 11. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szaporodnak a lakáshitelezéssel kapcsolatos kockázatok. Van, akit az árfolyamok hektikus váltakozása érintett rosszul, hiszen az elmúlt tíz hónap leforgása alatt több mint tíz százalékot gyengült a magyar forint, majd erősödött. Mások arra panaszkodnak, hogy – anyagi értelemben legalábbis – túlvállalták magukat. Akárhogyan is, a féléves kimutatások szerint ez év júliusának végén 1789 milliárd forint volt a bankok által forintban folyósított lakáshitel összege, és ebből 749 milliárd forintot tett ki a devizahitel.
Szakemberek úgy tartják: a devizaalapú – túlnyomórészt svájci frank és euró – hitellel rendelkezők közül azok jártak legrosszabbul, akik múlt év tavaszán, nagyon erős forintárfolyam mellett vettek fel ilyen kölcsönt, ugyanis az ő törlesztőrészleteik emelkedtek leginkább. Akik viszont a közelmúltban – magas forint/euró árfolyam mellett – vettek fel devizaalapú kölcsönt, azoknál a várható árfolyamjavulás kompenzálja a kamatemelkedést. Amíg Nyugat-Európában főként a munkanélküliség és a betegség a fő oka annak, ha valaki nem fizeti a lakáshitelt, addig Magyarországon inkább az vezet ide, hogy a családok túlvállalják magukat. E tendenciát erősítik az önerő nélküli hitelek. Míg vidéken új lakás vásárlásakor a szokásos önerő készpénzben 10–15 százalék, Budapesten általában a vételár 50 százalékával rendelkeznek készpénzben a vásárlók.
A következő időszakban növekedhet a felmondott lakáshitelek miatt bekövetkező árverések száma, ez pedig annak tulajdonítható, hogy a bankoknak egyre több a kockázatos lakossági ügyfelük – derül ki a Magyar Követeléskezelők és Üzleti Információt Szolgáltatók Szövetségének (Makisz) felméréséből. A dokumentum megállapításai szerint az ügyfelek szaporodó jövedelmi gondjai és a szabad rendelkezésű jelzáloghitelek állományának emelkedése tovább ronthat a helyzeten. Emiatt a jövőben a követeléskezelő és az ingatlanforgalmazó cégek összefogására lehet számítani, azért, hogy az adós által felmondott kölcsönszerződéseknél a fedezetül szolgáló ingatlan helyett az ingatlanforgalmazók cserelakásokat ajánlhassanak fel. A Makisz főként az európai kockázatitőke-társaságok megjelenését várja a piacon. A hitelintézetek tapasztalatai szerint ugyanakkor a lakáshiteleknél egyelőre még kedvező a helyzet: az árverésig jutott szerződések aránya mind ez idáig ezrelékekben mérhető, ami gyakorlatilag töredéke a fogyasztási hiteleknél megszokott néhány százalékos aránynak.
A Magyar Nemzeti Bank felméréséből az derül ki, hogy bankok szerint a kormányzati megszorítócsomag a vállalatok és a háztartások pénzügyi helyzetét negatívan befolyásolja, ezért a hitelképesség romlása várható. A háztartásoknál egyes pénzintézetek már a csomagtól függetlenül is a hitelképesség romlását észlelték a növekvő eladósodottság miatt. A banki szakemberek szerint a kormányzati intézkedések hatása 2007-től válik igazán érzékelhetővé. A lakáshitelezésben a megkérdezettek többsége szintén keresletcsökkenést vár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.