Az elsőre furcsának ható vállalati karrier korántsem annyira furcsa, mint gondolnánk, ugyanis Skóciától az Egyesült Államokig számos helyen felkészültek az egyetemek, kutatóbázisok arra, hogy az ott előállított szellemi terméket gyakorlatban is hasznosítható szabadalommá vagy akár forgalmazható árucikké fejlesszék – tudtuk meg Fésüs Lászlótól, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) elnökétől. A szerteágazó kutatási tevékenységgel foglalkozó és kitűnő nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező Debreceni Egyetem ezek közül különösen a skót Dundee példáját tanulmányozta. Ebben a kisvárosban ugyanis Sir Philip Cohen professzor vezetésével tíz év alatt olyan egészségipar nőtt ki, ami addig elképzelhetetlen mértékű anyagi bázist teremtett a kutatásokhoz, méltó jövedelemhez juttatta a kutatókat, s nem utolsósorban megsokszorozta a város GDP-jét is.
– A dundee-i modell tanulmányozását követően már évekkel ezelőtt elindítottuk azokat a folyamatokat, amelyek eredményeként sikerült valóban cégszerű gazdálkodást és működési rendet kialakítani a DEOEC-nél. Külön öröm, hogy ennek színvonala megüti a nemzetközi mércét, helyet ad intézményünknek a legsikeresebb vállalatok között – mondja Fésüs László elnök. – Reményeink szerint az Európai Unió által is támogatott Pólus-program, illetve az a tény, hogy az egyetem tudásközpontot hozott létre a legfontosabb kutatási területek támogatására, tovább növeli mozgási lehetőségeinket. Az egyetemeknek megadott cégalapítási jog is segít bennünket, ugyanis ennek révén izgalmas területen tudtuk összehozni kutatóinkat finanszírozásra vállalkozó cégekkel. Az együttműködésből kisvállalatok – úgynevezett spin-off cégek – sora alakult, és jön még létre a jövőben is, ami azért hallatlanul fontos, mert segítségükkel fel tudjuk gyorsítani a szabadalmazás, a hasznosítás folyamatát – összegzi az eddigi eredményeket Fésüs professzor.
A sokat emlegetett Pólus-program a debreceniek számára arra ad esélyt, hogy kísérlet tegyenek a skót modellhez hasonlóan működő, komplex egészségipar létrehozására. Ebben partner az egyetem számos természettudományi intézete, a DEOEC, az agrárcentum és a város önkormányzata, valamint a gazdasági kamarák is. Az összességében százmilliárd forintos innovációs programban jelentős területet kap a gyógyszerfejlesztéssel foglalkozó, Pharmapolis névre keresztelt kulcsprojekt. Ennek révén nemzetközi megmérettetésben is jelentős eredményt produkáló területek kapnak kiemelt támogatást. Ilyen terület például a szabadalmi oltalmú gyógyszerek hasznosítása – így találtak csekély mellékhatású, ám igen eredményes megoldást nemrégiben a különféle diabetesek kezelésére.
A DEOEC a Europe’s 500 ranglista 224. helyét foglalja el, biotechnológiai és egészség kategóriában egyetlen magyarországi szervezetként. A listán tizenkét magyar vállalat kapott helyet, közülük a legjobb eredmény az 58. hely. Az első helyen egy francia cég végzett, a legjobb teljesítményt összességében izlandi és német cégek érték el. A ranglistára kerülést szimbolizáló díjat Danuta Hübner, az Európai Bizottság regionális politikáért felelős biztosa és Martin Bartenstein osztrák gazdasági és munkaügyi miniszter adta át Fésüs Lászlónak, a DEOEC elnökének a bécsi Hofburgban – tájékoztatott Fuxreiter Margit, a DEOEC külkapcsolati vezetője.
Az elismeréshez nagymértékben hozzájárultak a DEOEC elmúlt három évben elért kiemelkedő gazdasági eredményei, egyebek mellett az, hogy ebben az időszakban innovációs bevételei – vagyis a kutatási eredmények értékesítéséből, megrendelésre végzett tudományos tevékenységből befolyó pénzek – 64 százalékkal növekedtek. Az összbevétel növekedési rátája negyven százalék volt, miközben a létszám 5,1 százalékkal bővült. A növekmény mögött jelentős hallgatói létszámnövekedés áll: az orvosi karra felvettek száma ugyanis harminckét százalékkal, a fogorvoskarra beiratkozottaké pedig nyolcvan százalékkal nőtt három év alatt. A költségtérítéses külföldi hallgatók száma három év alatt megduplázódott.
A DEOEC mint több tucat klinikát működtető gyógyító intézmény másfél millió embert lát el évente. A Kelet-Magyarország szembeszökően rossz halálozási mutatóiban vezető okként szereplő szív- és érrendszeri, illetve daganatos betegségek hatékonyabb kezelését elősegítendő az Európai Unió támogatásával tizenkétmilliárd forintos fejlesztési programot valósítottak meg. E népbetegségek okainak kutatásában élen jár a DEOEC Molekuláris Medicina Kutatóközpontja, illetve a Klinikai Genomika Központ.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben