Az ellenzéket figyelik?

Magyarországon egyre határozottabban megfigyelhető az a tendencia, hogy a titkosszolgálatok a feladataik helyett a kormány politikai ellenfeleit célozzák meg, rájuk összpontosítják az energiáikat – erősítették meg lapunknak biztonságpolitikai szakértők. Szilvásy György titkosszolgálatokat felügyelő kancelláriaminiszter tagadja a vádakat.

2006. 12. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elsősorban a balliberális koalíciók kormányzása idején figyelhető meg hazánkban az a tendencia, hogy a titkosszolgálatok a kabinet politikai ellenfeleit célozzák meg – közölte brüsszeli tudósítónkkal a nyugati világban a hírszerzés területén meghatározónak számító brit hetilap, a Strategic Intelligence Review főszerkesztője, Alex Standish. Ez a szakértő szerint azt is bizonyítja, hogy egyértelmű a történelmi összefonódás a titkosszolgálat és a politikai pártok között. A lapunk által megkérdezett magyar szakemberek és szakpolitikusok szintén nem zárják ki, hogy egyes hírszerzők vagy elhárító tisztek kapcsolatot keresnek politikai pártokkal, annak ellenére, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatokat a rendszerváltozás óta kialakított ellenőrzési szisztéma miatt nagyon nehéz közvetlen pártirányítás alatt működtetni.
*
Mint ismert, az utóbbi időben többször hivatkozott a kormány politikai ügyekben olyan titkosszolgálati információkra, amelyek később alaptalannak bizonyultak. Ilyen rémhír volt például a szlovákiai terroristák robbantásos merényletének terve a Fidesz országgyűlési választások előtti nagygyűlésén. Nem igazolták a nyomozók azokat az információkat sem, amelyek szervezett szélsőségesekről szóltak, akik a Fidesz szeptember 23-i nagygyűlését megzavarva készülnek az alkotmányos rend megdöntésére. Különös színfoltja volt az elmúlt hónapok eseményeinek az is, amikor a nagykövetek kaptak utasítást a kormánytól az ellenzék lejáratására, de titkosított részleteket szivárogtattak ki azokból a telefonbeszélgetésekből is, amelyeket fideszes képviselők folytattak a szeptemberi tévészékházostrom és az október 23-i rendőrattak elítéltjeivel, illetve áldozataival. A szakértők felettébb furcsának tartják azt is, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő balatonőszödi beszédének nyilvánosságra kerülése után a kormány a Nemzetbiztonsági Hivatalnál (NBH) elrendelt vizsgálatról beszélt, holott a szolgálatoknak ilyen nyomozáshoz nincs törvényes jogosítványuk.

Kövér László egykori fideszes titokminiszter az elmúlt időszak eseményeinek tükrében elképzelhetőnek tarja, hogy egy szűk stáb beszámoltatásán keresztül úgy mozgathatják a titkosszolgálat munkatársait, hogy ők nem is veszik észre, miben vesznek részt. Addig nem kizárt egy ilyen tevékenység, amíg nem használnak engedélyhez kötött titkosszolgálati eszközöket – véli a politikus, aki szerint az is előfordulhat, hogy az ilyen „piszkos munkát” magánnyomozó társaságokkal végeztetik el, felhasználva a régi kapcsolatokat és az NBH alapinformációs bázisát. A képviselők lehallgatásához nemzetbiztonsági bizottsági engedély kell, de a politikusok ismeretségi körét, kapcsolatrendszerét könnyen feltérképezhetik a híváslisták megszerzésével, az ismerősök lehallgatásával – mutatott rá Kövér László. A képviselő emlékeztetett arra: a Gyurcsány Ferenc bizalmasának számító Szilvásy György titkosszolgálatokat felügyelő kancelláriaminiszter már kabinetfőnökként hetenkénti beszámolókat kért Galambos Lajostól, az NBH főigazgatójától. Az egykori kommunista garnitúrának vérében van a manipuláció – fogalmazott Kövér László, aki szerint összefüggés lehet az MTV-székház ostromának megszervezése, az azt követő október 23-i megtorlás és az emberek megfélemlítése között is. Ezek a dolgok nem véletlenszerűen történnek, hanem egy beteges hatalom küzdelmét tapasztalhatjuk a legfőbb gazdasági pozíciókért – szögezte le Kövér László.

Simicskó István, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának fideszes elnöke szerint ha nem is igazolható a titkosszolgálatok politikai befolyásolása, az NBH egyértelműen politikai szerepet vállalt, amikor közleményt adott ki arról, hogy pszichikai bűnsegédnek tekinthető, aki részt vesz erőszakos tüntetéseken. Sajnos a titkosszolgálatok összevonásának meglebegtetésével egyes szervezetek úgy érezhetik, hogy meg kell felelniük a kormány elvárásainak – tette hozzá a képviselő. Simicskó szerint elfogadhatatlan az is, hogy a nagyköveteket utasítják az ellenzék lejáratására, és lejárató cikkeket jelentetnek meg a külföldi sajtóban.
A hírszerzésnek és a nagyköveteknek is többek között az a feladata, hogy megőrizzék a Magyar Köztársaság jó hírét külföldön. Amit azonban a kormány művel, egyértelműen azt a célt szolgálja, hogy miután folyamatosan hazudtak az Európai Uniónak, bebizonyítsák, az ellenzék kormányra kerülésével még rosszabb lesz a helyzet Magyarországon – fejtette ki a politikus.

Tóth Károly, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának szocialista alelnöke szerint semmilyen jel nem utal arra, hogy a titkosszolgálatok az eredeti feladataiktól eltérően működnének. Magyarországon Európa egyik legjobb nemzetbiztonsági törvényét alkották meg, és ez a garancia a szabályos működésre – fűzte hozzá a képviselő. Tóth Károly elismerte, hogy az őrző-védő cégek ma hazánkban a legjobb szakembereket vitték el a rendvédelmi szervektől, de tudomása szerint ezek a társaságok is a törvényes keretek között működnek.

Szilvásy György lapunknak leszögezte: a Strategic Intelligence Review állításainak hitelessége, valóságtartalma erősen megkérdőjelezhető. A kancelláriaminiszter szerint a szeptember 18-i budapesti események éppen azért érték váratlanul a rendőrséghez hasonlóan a titkosszolgálatokat is, mert azok nem valamifajta „belső ellenség” keresésével vagy a demokratikus rend elleni támadásokkal voltak elfoglalva, hanem végezték a demokráciákban szokásos egyéb feladataikat. – Az elmúlt 16 évben, beleértve valamennyi kormány tevékenységét, nem rendőrállamot, nem ügynökállamot építettünk – így a titkosszolgálatoknak most kell szembenézniük azzal, hogy törvénytelen eszközöket alkalmazó, adott esetben erőszakos cselekményekre is képes emberek, szervezeti egységek tűnnek fel a közéletben, akár a politikai pártok szervezeti keretei között is – szögezte le a politikus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.