Eladják a Honvédelmi Minisztérium (HM) legértékesebb ingatlanegyüttesét a Hűvösvölgyi úton – tudta meg lapunk. Az egykori hadapródiskolának és a hozzá tartozó lovardának is helyet adó hatalmas telek, valamint a rajta lévő 52 épület értékesítéséből a szaktárca a kincstáron keresztül legalább hétmilliárd forint bevételre számít, hogy azt laktanya-felújításra vagy lakásvásárlásra fordíthassa. A HM III. elnevezésű objektumot már elkezdték kiüríteni, a területen működő Kormányzati Frekvenciagazdálkodási Hivatalt a Miniszterelnöki Hivatalba, a Katonai Légügyi Hivatalt a polgári légi irányításhoz, a minisztérium személyügyi csoportfőnökségét a HM Balaton utcai épületébe költöztetik, a hadkiegészítő parancsnokságot pedig felszámolják.
A honvédelmi tárca megkeresésünkre úgy fogalmazott: már valóban „megkezdődött a HM III. objektum katonai és honvédelmi célra feleslegessé történő nyilvánítása”. Ez az eljárás adja meg a jogi lehetőséget az értékesítésre. Ezzel párhuzamosan folyik az ingatlanok kiürítése amely 2007. január 1-jéig befejeződik. A szükséges ingatlanjogi eljárások lefolytatását követően a honvédelmi tárca az ingatlant saját hatáskörben tervezi értékesíteni.
*
A Pasaréti út és a Hűvösvölgyi út közötti, 12,7 hektárnyi terület tőszomszédságában egyébként egy lakótelep is van, ahol a lakók már megvásárolták a szolgálati lakásokat, a távfűtést és a melegvíz-szolgáltatást azonban a Honvédelmi Minisztériumhoz tartozó épületek központi kazánjából látják el.
A tiszti lakótelepet ugyan 1993-ban leválasztották a honvédségi területekről, a szolgalmi kötelezettséget azonban a katonai ingatlanok eladásakor is fenn kell tartani. Ez azt jelenti, hogy az új tulajdonosnak szintén biztosítania kell a fűtést és a meleg vizet a Pasaréti úti egykori katonalakások lakóinak.
A lakások tulajdonosai viszont aggódnak, hogy az új telekszomszéd később nem kíván-e megszabadulni ettől a tehertől, ami különösen a téli időszakban lehet veszélyes, amikor állandó, megbízható távhőellátásra van szükség. A lakótelep közelében már eladtak egy óvodát, amely jelenleg nyelviskolaként működik, a katonai lovardát viszont nem tudták kiüríteni a sportegyesületek és a létesítményt használó sportolók, hobbilovaglók tiltakozása miatt.
A Honvédelmi Minisztérium nagy értékű budai ingatlanainak értékesítése része annak a programnak, amely alapján több mint 33 milliárd forintot kíván kasszírozni az állam, hogy ebből újítsák fel a Honvédkórházat, és folytassák a honvédség csigalassúsággal haladó laktanya-rekonstrukciós és lakásprogramját. Az ingatlaneladásokat idén felgyorsítják, erről nemrég kötött megállapodást a HM a Kincstári Vagyoni Igazgatósággal (KVI).
A KVI-nél lapunkat úgy tájékoztatták, hogy a megegyezés alapján a kincstár 77 honvédségi ingatlant adhat el a szaktárca által felkért ingatlanértékesítő cégtől függetlenül, és ebből közel 18 milliárd forint bevételre számítanak. Ezenkívül a szaktárca 2007-ig további 41 ingatlan eladását tervezi, amelyből közel 15 milliárd forint folyhat be a minisztériumhoz.
A honvédelmi tárca tájékoztatása szerint egyébként a Hűvösvölgyi úti ingatlanokon kívül tizenhárom kisebb-nagyobb laktanyát akarnak eladni, köztük igen értékes objektumokat. Értékesítik például a 341 hektár alapterületű egykori nagyoroszi helikopterbázist, a szigorúan védett dél-budai Háros-sziget bejáratánál lévő Hunyadi János laktanyát, illetve két katonai objektumot Szolnokon, összesen negyvenhektárnyi területtel. Ebből a csomagból hamarosan értékesíthetik a kiskunhalasi Gábor Áron laktanyát több száz millió forintért. Laktanyákat adnak el ezenkívül Aszódon, Ercsiben, Hévízgyörkön, Kiskőrösön, Nádudvaron, Sárbogárdon és Szentesen is.
A kincstár bajban van ugyanakkor a Honvédelmi Minisztérium értékes balatoni üdülőivel. Balatonberényben, Balatonlellén és Balatonbogláron is eredménytelenül hirdettek meg volt honvédségi üdülőket, mert megfelelő áron nem akadt jelentkező.
A negyvenhét egykori honvédségi üdülőből ötöt kíván megtartani a HM, pedig az összességében milliárdos értéket képviselő ingatlanok nagy részén 2001 és 2003 között egyenként több millió forintos fejlesztéseket hajtottak végre. A balatoni ingatlanok mellett Bánk, Horány, Margitsziget, Nyíregyháza-Sóstó, Szolnok-Tiszaliget, Tiszacsege honvédségi üdülőinek eladását tervezi még a szaktárca.
Szakértők szerint több milliárd forintot érhet a margitszigeti egykori honvédségi miniszteri pihenő és sportlétesítmény, ahol két nagyobb épület mellett számos teniszpálya is van. A szigeti épületegyüttes értékét növeli, hogy az védett közparkban van, a kerítésen kívül senki más nem építkezhet. Az üdülőkből idén eladták a fadd-dombori, a tiszakécskei és a tatai csapatpihenőt, amely szintén több mint száz millió forintot hozott a Honvédelmi Minisztérium konyhájára.
Privatizálhatják a hadiipari cégeket. Decemberben kiírják a pályázatokat a HM tulajdonában lévő gazdasági társaságokra – nyilatkozta tegnap Szekeres Imre honvédelmi miniszter a Napi Gazdaságnak. Mint elmondta, befejezték a HM Armcom Kommunikációtechnikai Zrt., a HM Arzenál Elektromechanikai Zrt. és a HM Currus Gödöllői Harcijármű-technikai Zrt. tőkeemeléses privatizációjának jogi előkészítését. A tendereket külön-külön írják ki, de a HM-nek megmarad az ötven plusz egy százalékos tulajdonrésze.
A cégek így új piacokat szerezhetnek, és biztosíthatják a társaságoknál a tőkebevonást is. A HM számos hivatalos megkeresést kapott a pályázatok ügyében, de az értékesítéseket szeretnék összekapcsolni a tárca haditechnikai fejlesztési programjaival, hogy olyan befektetőket találhassanak, amelyek hosszú távon is a honvédség érdekeit szolgálják.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?