Zimbabwe nem fogja kiadni Etiópiának Hailé Mariam Mengisztut, az észak-afrikai ország korábbi marxista diktátorát. A keménykezű vezetőt kedden távollétében bűnösnek találták népirtás vétségében, ezért kérték a neki menedéket adó Zimbabwét, hogy adja át az etióp igazságszolgáltatásnak, ám Harare nem tett eleget Addisz-Abeba kérésének. „Mengisztu menedékjogért folyamodott, amelyet megadtunk neki, az álláspontunk nem változott” – magyarázta a döntést a zimbabwei információs miniszter, Paul Mangwana.
Az elnök a Hailé Szelasszié volt császár megdöntése utáni zűrzavar során került hatalomra. Akkor közölte, hogy ellenzéke „fehérterrort” alkalmaz, ezért bevezette a „vörösterrort”. Akkoriban Etiópia a Szovjetuniótól, Kubától és a Varsói Szerződés más tagállamaitól kapott segélyekből élt. Ezek a pénzek sem tudták azonban megakadályozni az éhínségeket, amelyeket többek között a „bűnös” politikai oldalon álló lakosság aszályos földre telepítése okozott. 1975–78 között legalább másfél millió ember halt meg Etiópiában, így a felmérések szerint a világ hetedik legnagyobb népirtása fűződik Mengisztu nevéhez. Később megvívott egy véres háborút Szomáliával, s az eritreai függetlenségi mozgalom is megerősödött. A hetvenes évek végére sikerült leszámolnia saját pártjának belső ellenzékével, az ellene szövetkező szervezetekkel és a hozzá hasonlóan kommunista ideológiájú, ám vele szemben álló Összetióp Szocialista Mozgalommal. A véres időszak jelképeként egy Tigray tartománybeli faluban végrehajtott mészárlást szoktak emlegetni. Az ott megbúvó ellenzékieket Mengisztu parancsára úgy füstölték ki, hogy kazettás bombákat dobtak a falura fényes nappal, több ezer ember halálát okozva. Az évtized végére Mengisztu már saját harcostársait is legyilkoltatta: a pártot vele együtt megalakító 120 emberből 80-at kivégeztetett.
Az elnyomás eredményeképp leszámolt minden ellenfelével, az országban tomboló éhínséggel azonban nem tudott mit kezdeni. Az elégedetlenség következtében mindenütt újra fellángolt a tiltakozás, amely elől Mengisztu Zimbabwéba menekült. Robert Mugabe zimbabwei diktátortól az 1994-ben elkezdődött per során számos alkalommal kérték barátja kiadását, ám ő minden alkalommal visszautasította a kérést.
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot