Etiópia mészárosát Zimbabwe óvja meg

2006. 12. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zimbabwe nem fogja kiadni Etiópiának Hailé Mariam Mengisztut, az észak-afrikai ország korábbi marxista diktátorát. A keménykezű vezetőt kedden távollétében bűnösnek találták népirtás vétségében, ezért kérték a neki menedéket adó Zimbabwét, hogy adja át az etióp igazságszolgáltatásnak, ám Harare nem tett eleget Addisz-Abeba kérésének. „Mengisztu menedékjogért folyamodott, amelyet megadtunk neki, az álláspontunk nem változott” – magyarázta a döntést a zimbabwei információs miniszter, Paul Mangwana.
Az elnök a Hailé Szelasszié volt császár megdöntése utáni zűrzavar során került hatalomra. Akkor közölte, hogy ellenzéke „fehérterrort” alkalmaz, ezért bevezette a „vörösterrort”. Akkoriban Etiópia a Szovjetuniótól, Kubától és a Varsói Szerződés más tagállamaitól kapott segélyekből élt. Ezek a pénzek sem tudták azonban megakadályozni az éhínségeket, amelyeket többek között a „bűnös” politikai oldalon álló lakosság aszályos földre telepítése okozott. 1975–78 között legalább másfél millió ember halt meg Etiópiában, így a felmérések szerint a világ hetedik legnagyobb népirtása fűződik Mengisztu nevéhez. Később megvívott egy véres háborút Szomáliával, s az eritreai függetlenségi mozgalom is megerősödött. A hetvenes évek végére sikerült leszámolnia saját pártjának belső ellenzékével, az ellene szövetkező szervezetekkel és a hozzá hasonlóan kommunista ideológiájú, ám vele szemben álló Összetióp Szocialista Mozgalommal. A véres időszak jelképeként egy Tigray tartománybeli faluban végrehajtott mészárlást szoktak emlegetni. Az ott megbúvó ellenzékieket Mengisztu parancsára úgy füstölték ki, hogy kazettás bombákat dobtak a falura fényes nappal, több ezer ember halálát okozva. Az évtized végére Mengisztu már saját harcostársait is legyilkoltatta: a pártot vele együtt megalakító 120 emberből 80-at kivégeztetett.
Az elnyomás eredményeképp leszámolt minden ellenfelével, az országban tomboló éhínséggel azonban nem tudott mit kezdeni. Az elégedetlenség következtében mindenütt újra fellángolt a tiltakozás, amely elől Mengisztu Zimbabwéba menekült. Robert Mugabe zimbabwei diktátortól az 1994-ben elkezdődött per során számos alkalommal kérték barátja kiadását, ám ő minden alkalommal visszautasította a kérést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.