Bár Gönczöl Katalin kriminológusprofesszor, az október 23-i események hátterét vizsgáló bizottság vezetője korábban lapunk megkeresését azzal hárította el, hogy a munka befejezéséig, vagyis január végéig nem nyilatkozik a témában, tegnap mégis interjút adott a BBC budapesti tudósítójának. Ebben elmondta: a testület államtitoknak minősülő információkat is kapott, de ezeket nem hozhatják nyilvánosságra, csupán a következtetések levonására használhatják föl. A miniszterelnök által életre hívott bizottságot egyoldalúnak minősítő bírálatokra reagálva kijelentette: az ő személyes lojalitása a kormányhoz „nagyon alacsony”, „vagy nem is létezik”. A BBC tudósítója emlékeztetett, „a rohamrendőrség október 23-án több száz gumilövedéket lőtt a tömegbe, gyakran fejmagasságban, közelről”. A beszámoló szerint ketten részlegesen megvakultak, és többtucatnyian perelik a rendőrséget sérüléseikért. Erre Gönczöl Katalin úgy reagált: még nem tudja, volt-e rendőri brutalitás. „Lehet, hogy voltak epizódok, (…) ezt is ki kell vizsgálnunk” – fogalmazott.
A Népszava információi szerint a grémium számos törvénymódosító javaslatot tesz majd a kormány asztalára, elsősorban a gyülekezési törvény megváltoztatására fogalmaznak majd meg ajánlást, de nem kizárt, hogy a módosítások az alkotmányt is érintik. A kormány közeli lap szerint a Gönczöl-bizottság várhatóan a rendészeti szakág politikai megerősítését is javasolni fogja.
Míg Gönczöl Katalin nem tud rendőri brutalitásról, addig a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz) parancsnoka bántalmazás, illetve szakszerűtlen rendőri intézkedés miatt három rendőr ellen indított eljárást az október 23-i rendőri akciókkal kapcsolatban. Dobozi József dandártábornok két esetben büntetőfeljelentést tett, egy esetben pedig fegyelmi eljárást rendelt el a Rebisz állományába tartozó rendőrök ellen – olvasható az ORFK honlapján.
Ismét azonosító nélküli rendőrök. Bár az 1994. évi rendőrségi törvény kötelezően előírja az azonosító jelvény viselését, a keddi Szabadság téri megemlékezést biztosító rendőrök többségén a Hír Televízió felvételeinek tanúsága szerint ezúttal sem volt azonosító. A felvételeken az is jól látszott, hogy egyes rohamrendőröknél vipera volt, pedig ez nem tartozik a magyar rendőrség rendszeresített kényszerítő eszközei közé. Szerettük volna megtudni a BRFK illetékesétől, miért nem viseltek ezúttal sem azonosítót a rendőrök, miért volt náluk vipera, illetve most is vízágyúkkal, gumilövedékekkel készültek-e a megemlékezés biztosítására, de Tafferner Éva helyettes szóvivő ezekre a kérdéseinkre nem válaszolt. Csupán annyit közölt: a rendezvények törvényesen lezajlottak, így rendőri intézkedésre, kényszerítő eszköz alkalmazására nem volt szükség.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó