Mérsékelt csökkenéssel indult a tegnapi kereskedés: reggel még úgy látszott, hogy a pesti börze helyzete nem változik, vagy akár emelkedésbe is átcsaphat az index. A délelőtti hezitálás és 120–150 pont közötti veszteség szintjén nem sikerült megállnia a BUX-nak, amely ahogy közeledett a kereskedés vége, úgy távolodott el korábbi szintjétől. Zárásra a veszteség mértéke elérte a 232,14 pontot, azaz a BUX 23 477,46 ponton léphetett a partvonalon túlra. A délutáni gyengülést egyértelműen a nemzetközi események okozták, a tengerentúli michigani egyetem közzétett fogyasztói indikátorának elemzői jóslatoknál rosszabb értéke a magyar piac mellett a Wall Street-ieket és a vezető európaiakat is fordulatra késztette.
A reggel még csak korrekciónak tekintett gyengülés délutánra átértékelődött, bár a nem túl magas forgalom is azt mutatta, hogy a pesti parketten nem volt akkora az eladói nyomás, mint amit a nemzetközi tőzsdéken érezni lehetett.
A michigani egyetem enyhe pánikot keltő elemzése szerint a fogyasztóihangulat-index decemberi hóközi értéke 90,2 pont lett, ami jóval alulmúlja a novemberi 92,1 pontos értéket. Az egyetem kutatócsoportja néhány nem túl biztató részindexadattal is szolgált: a lakosság ugyanúgy háromszázalékos inflációt vár, mint eddig, míg a várakozásaikat illetően egyre borúlátóbbak, hiszen az ezt tükröző szám decemberben 78,6 pont, míg novemberben még 83,2 pont volt.
A nem túl kedvező adatok hatására a tengerentúlon a Nasdaq és a Dow Jones 0,2-0,3 százalékos gyengülést produkált, a frankfurti DAX fél százalék feletti veszteséget realizált, a londoni FTSE viszont nem reagált túl hevesen az amerikai hírekre.
A 0,98 százalékkal beeső BUX-ra nagy hatással voltak a gyengülő vezető részvények, közülük legjobban a Richter és a Mol tűnt ki. Az olajipari cég részvényei annak ellenére lettek olcsóbbak, hogy a nyersolaj világpiaci ára fokozatosan emelkedik. Tegnap több mint egy dollárral drágult a szabadpiaci határidős nyersolaj, mivel az OPEC elnöke közölte, hogy közelgő miniszteri értekezletén a kartell további termeléscsökkentésről dönt. Indonézia olajipari minisztere szerint a határozat valószínűleg napi egy-másfél millió hordós mérséklés lesz. Mint emlékezetes, októberben – november eleji hatállyal – 1,2 millió hordós csökkentésről döntöttek, bár a hírek szerint ezt nem tartották be maradéktalanul. A decemberi mérséklés csak hónapok múlva válik érdemben érzékelhetővé – mondják az elemzők, akik szerint az akkorra már szezonálisan eső nemzetközi kereslettel indokolható a döntés. A Mol-részvények 1,1 százalékkal lett olcsóbbak, míg a Richter ára két százalékkal mérséklődött. Az Egis kurzusa 1,5 százalékot gyengült. A legnagyobb forgalmat lebonyolító OTP árfolyama fél százalékkal értékelődött le.
A bankközi devizapiacra tegnap nem az amerikai események híre, hanem a lengyel belpolitikai események hatása gyűrűzött be. A reggeli nagyobb kilengések délutánra megszűntek, így az euró csupán 0,10-0,20 forinttal erősödött a magyar fizetőeszközzel szemben.
A Margit hídnak ütközött egy uszály - videó