Hírzárlat a bíróságon?

A Fővárosi Bíróság eddig nem adott tájékoztatást a rendőri atrocitásokat vizsgáló civil bizottságnak arról: mikor lesznek a nyilvános tárgyalások a szeptemberi és októberi utcai eseményekkel összefüggésben. A szakértőkből álló testület tagjai hallgatóként – megfigyelőként – így is szeretnének elmenni a bíróságra. Kérik a vádlottak és a védők jelentkezését.

2006. 12. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Morvay Krisztina büntetőjogász, a civil vizsgálóbizottság társelnöke közleményében tudatta, adataik szerint számos hatósági jogsértés történt a szeptemberi és októberi tüntetések kapcsán vád alá helyezett emberek ügyében. Bizonyítékaik vannak arra, hogy a hivatalos személyek megsértették az előállított, őrizetbe vett gyanúsítottak emberi méltóságát. Nemritkán előre elkészített jegyzőkönyvet írattak alá az érintettekkel. A bizottság ezért kérte azt, hogy a Fővárosi Bíróság elnöke, illetve a büntetőkollégiumának vezetője közölje, mikor tárgyalják az ilyen ügyeket. Válasz mindmáig nem érkezett.
Morvay Krisztina lapunknak elmondta: kérik azoknak a vádlottaknak és védőknek a jelentkezését, akik szeretnék, ha a civil vizsgálóbizottság tagjai megfigyelőként – hallgatóként – részt vennének ügyük tárgyalásán. A bizottság a következő címen érhető el: [email protected].
Mindenkinek alkotmányos joga, hogy ügyét pártatlan és független bíróság ítélje meg. Bíznak a törvényes eljárásban.
Megtudtuk: az Országgyűlés elnöke már válaszolt korábbi levelükre, kijelentvén, nem adott utasítást arra, hogy október 23-án zárják ki az állampolgárokat a Kossuth téri megemlékezésről. A testület várja a köztársasági elnök és a kormányfő levelét is az ügyben. A jogászokból álló grémium úgy véli, az utcai atrocitásokat elsődlegesen a zártkörű állami ünneplés indította el. A vizsgálóbizottság társelnöke lapunknak úgy nyilatkozott: megkeresték a külképviseleteket is, közöljék, hogy állampolgáraik közül voltak-e érintettjei a szeptemberi és októberi történéseknek.
Közben Tölgyessy Péter alkotmányjogász éles kritikával illette Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, mondván, valószínűleg csak „pillanatnyi PR-szükségleteinek kielégítése” miatt állította föl az októberi zavargások után azt a bizottságot, amelynek a gyülekezési törvény módosítása volt a feladata. Tölgyessy, aki maga is e bizottság egyik szakértője, a Hírszerzőnek azt nyilatkozta: furcsállja, hogy bár hetek óta kész a módosítás tervezete, nagy a csönd a dokumentum körül. Szerinte az egész csak azért kellett, hogy a joghézagokra való hivatkozással a végrehajtó hatalom némileg enyhítse a történtekért viselt felelősségét. Ráadásul kiderült, hogy a kormány tavaszi jogalkotási tervében nem szerepel a gyülekezési törvény módosítása. Danks Emese kormányszóvivő azonban állítja: a kabinet nem felejtette el a gyülekezési törvény módosítását, de Tölgyessy javaslataihoz megvárják a Gönczöl Katalin vezette bizottság jelentését, és mindkét anyagot figyelembe véve hoznak döntést. Danks szerint a szakértők gőzerővel dolgoznak a gyülekezési törvény módosításán, mert a kormány kiemelten fontos ügynek tekinti a szabályok mielőbbi rendbetételét. Éppen ezért a kabinet az ellenzékkel is egyeztetni fog az elképzelésekről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.