Morvay Krisztina büntetőjogász, a civil vizsgálóbizottság társelnöke közleményében tudatta, adataik szerint számos hatósági jogsértés történt a szeptemberi és októberi tüntetések kapcsán vád alá helyezett emberek ügyében. Bizonyítékaik vannak arra, hogy a hivatalos személyek megsértették az előállított, őrizetbe vett gyanúsítottak emberi méltóságát. Nemritkán előre elkészített jegyzőkönyvet írattak alá az érintettekkel. A bizottság ezért kérte azt, hogy a Fővárosi Bíróság elnöke, illetve a büntetőkollégiumának vezetője közölje, mikor tárgyalják az ilyen ügyeket. Válasz mindmáig nem érkezett.
Morvay Krisztina lapunknak elmondta: kérik azoknak a vádlottaknak és védőknek a jelentkezését, akik szeretnék, ha a civil vizsgálóbizottság tagjai megfigyelőként – hallgatóként – részt vennének ügyük tárgyalásán. A bizottság a következő címen érhető el: [email protected].
Mindenkinek alkotmányos joga, hogy ügyét pártatlan és független bíróság ítélje meg. Bíznak a törvényes eljárásban.
Megtudtuk: az Országgyűlés elnöke már válaszolt korábbi levelükre, kijelentvén, nem adott utasítást arra, hogy október 23-án zárják ki az állampolgárokat a Kossuth téri megemlékezésről. A testület várja a köztársasági elnök és a kormányfő levelét is az ügyben. A jogászokból álló grémium úgy véli, az utcai atrocitásokat elsődlegesen a zártkörű állami ünneplés indította el. A vizsgálóbizottság társelnöke lapunknak úgy nyilatkozott: megkeresték a külképviseleteket is, közöljék, hogy állampolgáraik közül voltak-e érintettjei a szeptemberi és októberi történéseknek.
Közben Tölgyessy Péter alkotmányjogász éles kritikával illette Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, mondván, valószínűleg csak „pillanatnyi PR-szükségleteinek kielégítése” miatt állította föl az októberi zavargások után azt a bizottságot, amelynek a gyülekezési törvény módosítása volt a feladata. Tölgyessy, aki maga is e bizottság egyik szakértője, a Hírszerzőnek azt nyilatkozta: furcsállja, hogy bár hetek óta kész a módosítás tervezete, nagy a csönd a dokumentum körül. Szerinte az egész csak azért kellett, hogy a joghézagokra való hivatkozással a végrehajtó hatalom némileg enyhítse a történtekért viselt felelősségét. Ráadásul kiderült, hogy a kormány tavaszi jogalkotási tervében nem szerepel a gyülekezési törvény módosítása. Danks Emese kormányszóvivő azonban állítja: a kabinet nem felejtette el a gyülekezési törvény módosítását, de Tölgyessy javaslataihoz megvárják a Gönczöl Katalin vezette bizottság jelentését, és mindkét anyagot figyelembe véve hoznak döntést. Danks szerint a szakértők gőzerővel dolgoznak a gyülekezési törvény módosításán, mert a kormány kiemelten fontos ügynek tekinti a szabályok mielőbbi rendbetételét. Éppen ezért a kabinet az ellenzékkel is egyeztetni fog az elképzelésekről.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó