Kórháztörvény: a vita nem ért véget

A parlamenti döntés és az azt szentesítő államfői aláírás után más fórumon folytatódik a kórháztörvény vitája: a Fidesz az Alkotmánybíróságon támadja meg a jogszabályt. Az ellenzéki párt kezdeményezi, hogy a patikaliberalizáció nyomán ne kaphassanak adómentességet a vény nélküli gyógyszereket árusító benzinkutak, bevásárlóközpontok. Az MSZP szerint a kórháztörvény kiállja az alkotmányosság próbáját.

2006. 12. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Alkotmánybírósághoz fordul a Fidesz az egészségügyi ellátórendszer átalakításáról szóló törvény elfogadása miatt – jelentette be tegnap Mikola István, a Fidesz egészségpolitikusa. Mint mondta, csalódottak, amiért Sólyom László köztársasági elnök aláírta a kórháztörvényt, és továbbra is úgy vélik, hogy a jogszabály sérti az önkormányzatok jogosítványait. Magyarországon nincsenek régiók – indokolt Mikola –, csak megyék, ezért nem járható út, hogy az önkormányzatok megkerülésével, a regionális egészségügyi tanácsokban döntsenek a kórházi ágyszámokról. Mint ismeretes, a T. Ház által nemrégiben elfogadott, kórháztörvényként ismert jogszabály azt rögzíti, hogy a jövőben 39 súlyponti kórház lesz az országban. A jogszabály a többi kórház esetében csak azt határozza meg, hogy az egyes szakterületeken régiónként hány ágy működhet. Az aktív kórházi ágyak száma is jelentős mértékben csökken az új törvény értelmében.
Az MSZP-s Kökény Mihály, volt egészségügyi miniszternek a Fidesszel ellentétben meggyőződése, hogy a kórháztörvény kiállja az alkotmányosság próbáját.
*
Sólyom László, aki kiváló szakértője az alkotmányjognak, aláírta a jogszabályt – mondta Kökény Mihály. – A régió létező fogalom – érvelt –, az uniós pénzosztás is regionális alapon történik, a regionális egészségügyi tanácsok döntése pedig csak akkor léphet hatályba, ha azzal az intézményeket fenntartó önkormányzatok is egyetértenek; ha pedig nincs egyetértés, akkor a döntés a miniszteré.
Az SZDSZ-es Horn Gábor is azon az állásponton van, hogy a régiók igenis léteznek, hatásköreiket a következő években tovább fogják erősíteni. Az sem igaz szerinte, hogy ezek a tanácsok „a kórházi ágyszámokról az önkormányzatok feje fölött” döntenek, hiszen a tagokat az önkormányzatok delegálják.
Mikola István tegnap azt is közölte: önálló képviselői indítványt nyújtott be az Országgyűlésnek a helyi adókról szóló 1990-es törvény módosítása érdekében, mivel a patikaliberalizációs törvény holnapi hatálybalépése nyomán azok a benzinkutak, szupermarketek és egyéb boltok is mentességet kapnának az építményadó alól, ahol vény nélküli gyógyszereket árulnak. A fideszes politikus úgy módosítaná a helyi adókról szóló jogszabályt, hogy továbbra is csak a gyógyszertárak mentesülhessenek az építményadó-fizetési kötelezettség alól, a gyógyszert is forgalmazó egyéb vállalkozások viszont nem. Mikola kiemelte, azzal sem értettek egyet, hogy a gyógyszerek kikerüljenek a patikákból, az azonban végképp elfogadhatatlan, hogy ezek az elsősorban multinacionális cégek mentesüljenek az adófizetés alól.
Kökény Mihály erre úgy válaszolt: a gyógyszer-forgalmazási törvénynek nem az volt a célja, hogy minél szélesebb körű adómentességet biztosítson, de ha mégis ez a helyzet áll elő, akkor azon változtatni kell. Párttársa, Schvarcz Tibor viszont az MTI-nek még azt is csúsztatásnak nevezte, hogy mentességet élveznének az építményadó megfizetése alól azok a vállalkozások, amelyek profiljukon kívül gyógyszert is árusítanak. Állítja: az adómentesség csak a gyógyszertárakra vonatkozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.