Kérdésre válaszolva Kósa Lajos a tisztújítás után úgy nyilatkozott: nem személyes politikai ambíciók vezették az Megyei Jogú Városok Szövetsége (MJVSZ) elnöki posztjának elvállalásakor, hanem az a meggyőződése, hogy egy nagyváros polgármestereként kötelessége az ország meghatározó településein lakók érdekeit minden rendelkezésre álló eszközzel képviselni. Úgy vélte, az a tény, hogy az MJVSZ elnökeként szükségszerű tárgyalóasztalhoz ülni Gyurcsány Ferenccel, nincs ellentmondásban azzal, hogy fideszes országgyűlési képviselőként kivonul, amikor a miniszterelnök felszólal. Kifejtette, véleménye Gyurcsányról az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése óta jottányit sem változott, ám polgármesterként és a szövetség elnökeként Belzebubbal is tárgyalna, ha a szükség úgy hozza.
Az új elnök az általa vezetett szövetség legfontosabb feladatának nevezte, hogy mutasson irányt a kormánynak, és értesse meg, hogy az önkormányzati törvény, illetve a rájuk vonatkozó ágazati törvények – amelyek többnyire kétharmados jogszabályok – felülvizsgálatra szorulnak. A politikus a legfőbb problémák egyikeként említette, hogy a kormányzat évek óta csökkenő finanszírozás mellett folyamatosan növeli az önkormányzatokra háruló feladatokat.
Az új elnök a szövetség egyik legsürgetőbb feladatának nevezte, hogy a kormánnyal megértessék, a gázár és a hődíj támogatását drasztikusan csökkentő intézkedéseket újra kell gondolni. Ennek felvállalását azért ítélte fontosnak, mert mint mondta, az emberek az önkormányzatoktól várják a megoldást.
Botka László társelnök kifejtette: az MJVSZ mindig példa volt arra, hogy a települések vezetői pártállástól függetlenül szót értettek egymással, és egységes fellépésükkel sikerült is eredményeket elérniük. Ilyen volt például a fővároson kívüli nagyvárosok tömegközlekedésének normatív támogatása, vagy a belterületi utak felújításának támogatásával kapcsolatos javaslat.
Az MJVSZ tegnapi közgyűlése közös állásfoglalást fogadott el a 2007-es költségvetés önkormányzati fejezeteivel kapcsolatosan. Ebben rámutatnak, hogy szükséges kimondani, az önkormányzatok működési támogatása forintban kifejezhetően is csökken a következő évben, és ez a csökkenés jelentősebb, mint a központi kormányzati szervek esetében. Az állásfoglalás elutasítja, hogy jövőre tíz százalékról nyolc százalékra akarják csökkenteni a személyi jövedelemadó helyben maradó részét.
Szita Károly kérdésünkre elmondta, mivel az ország legnagyobb városainak polgármestereiként a szövetségben tömörült városvezetők az ország legnagyobb munkaadói, szerették volna Veres Jánossal megosztani problémáikat, javaslataikat, ám a pénzügyminiszter az őszödi kormányülés miatt lemondta részvételét.
Orbán Viktor: Megvan a bérmegállapodás!