Menetrendszerű puccs a Fidzsi-szigeteken

A Fidzsi-szigetek hadseregének vezetője tegnapra virradóra bejelentette: mivel Laisenia Qarase miniszterelnök „a pokolba vezeti az országot”, átveszi az ország irányítását, a kormányfőt pedig kiebrudalja a hatalomból. A Csendes-óceánban fekvő szigeteken az elmúlt két évtizedben négy puccs borzolta a kedélyeket.

2006. 12. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Josaia Vareqe Bainimarama főparancsnok – vagy népszerű nevén: Frank – lépésére számítani lehetett. A hadsereg már hetek óta azt követelte Qarasétól, hogy ne fogadja el a 2000-es puccs résztvevőinek amnesztiát biztosító törvényeket. Qarase azonban erre nem volt hajlandó, a katonák pedig bevonultak a fővárosba, Suvába. Útblokádot építettek, lefegyverezték a rendőrséget, s utcai tiltakozó akciókat szerveztek a kormány ellen. A vége nem is lehetett más, mint az erőszakos hatalomátvétel. A katonai vezető azt ígérte, hogy rövidesen megalakítják az ügyvezető kormányt, amely kiírja a választásokat.
A szigetek történetében nem ez az első puccs, és valószínűleg nem is az utolsó. A polinéziai bennszülöttek harcok közepette fogadták el a brit lobogót. Gyarmatosítóik Indiából hoztak magukkal munkásokat, akik jelenleg az ország lakosságának 38,1 százalékát alkotják. Az indiaiak kerültek az élet minden területén az irányító posztokra, ez vezetett az 1987-es két puccshoz, mikor elsöpörték az indiai irányítású kormányt, és kikiáltották a köztársaságot. Az indiai származásúak tömegével hagyták el az országot (ahol a puccsok előtt a lakosság 49 százalékát alkották), amely ugyan gazdasági fennakadásokat okozott, ám végül a bennszülöttek kerültek többségbe.
A következő puccs 2000-ben Mahendra Chaudhry (indiai származású) kormányfő posztjába került, helyette épp Qarase ült a legfőbb irányító székébe. A puccsot azonban elfojtották, mégpedig nem más, mint Bainimarama főparancsnok. Ő azóta is bírálta a kormányt, amely engedményeket akart tenni a puccsistáknak, tavaly júliusban pedig közölte: ha a kormányfő amnesztiát hirdet, azonnal megdönti a hatalmát. Idén májusban Qarase ismét bizalmat kapott a választóktól, s októberben megpróbálta elmozdítani nagy ellenfelét.
Frank főparancsnok abban az időben elutazott Irakba, hogy ott figyelje meg országa békefenntartóinak munkáját, a kormányfő pedig összefogott Ratu Josefa Iloilo államfővel. Közös próbálkozásuk azt eredményezte, hogy a hadsereg hűségesküt tett a hazasiető Bainimarama mellett, az összecsapás pedig szinte elkerülhetetlenné vált.
A katonai vezető november végén elutazott Új-Zélandra, ahol találkozott Qarase kormányfővel. Két órán át tárgyaltak, mégis dolguk végezetlenül álltak fel az asztaltól. Addigra Ausztrália és Új-Zéland már gyors ütemben hívták haza állampolgáraikat a szigetekről. Bainimarama december 1-jéig adott haladékot Qarasénak, hogy teljesítse követeléseiket, és utasítsa vissza az amnesztiatörvényt. A kormányfő két napot kért, hogy lejátszhassák a hagyományos, évenként megrendezett rögbimeccset a rendőrség és a hadsereg között. A meccset a rendőrség nyerte 17-15-re. Másnap a hadsereg átvette a hatalmat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.