Miközben szinte naponta látnak napvilágot élelmiszerbiztonsággal összefüggő súlyos bűncselekmények, amelyek olykor már emberéleteket is követelnek (mint például a szombathelyi szalmonellafertőzés), addig a 2007. évi költségvetési törvényjavaslat miatt jövőre több ezer embert bocsáthatnak el állásából a különböző állami ellenőrző szerveknél. Például az élelmiszerek ellenőrzésével is foglalkozó ÁNTSZ-től – mint arról beszámoltunk – a tervek szerint 1511 főt küldhetnek el, ami 28 százalékos leépítést jelent, és várhatóan ugyanilyen mértékű lesz a létszámcsökkentés a Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivatalnál is. Bujdosó László országos tiszti főorvos a napokban úgy fogalmazott: „Nagyon nehéz a kormánydöntésnek és a majdani törvényi szabályozásnak megfelelni úgy, hogy a szakmaiság ne sérüljön, és a lakosság közegészségügyi és járványügyi biztonsága ne szenvedjen csorbát.” Hozzátette, jövőre 4,5 milliárd forinttal csökken az ÁNTSZ pénzügyi kerete, és a veszteséget csak létszámleépítéssel tudják pótolni. A Levegő Munkacsoport is attól tart, hogy a tervezett létszámleépítések miatt veszélybe kerülhet az ellenőrző hatóságok működése.
Karsai József (MSZP), az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának tagja lapunknak elmondta: ő is tiltakozni fog a létszámleépítések ellen abban az esetben, hogyha ezek nem növelik, hanem csökkentik az ellenőrző szervek hatékonyságát. Kifejtette, jelenleg egyszerre több szervezet (például az ÁNTSZ, a fogyasztóvédők, a megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomások, a Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivatal) ellenőrzi az élelmiszereket, és a párhuzamos működés nem javítja, hanem éppen rontja munkájuk hatékonyságát. Ezért Karsai József szerint egyetlen szervezethez kellene csoportosítani ezeket a feladatköröket. A szocialista politikus rámutatott: Németországban két-háromszor kevesebben foglalkoznak az élelmiszerbiztonsággal, mint hazánkban, ami szintén azt mutatja, hogy nem létszám kérdése a megbízható minőség-ellenőrzés. A törökbálinti botrányról kifejtette, „mindenkit felelősségre kellene vonni, aki bármilyen mértékben részt vállalt ebben a súlyos bűncselekményben”. Hozzátette, javasolni fogja a mezőgazdasági bizottságnak, hogy törvényjavaslatot nyújtson be a parlamentnek, amely szigorítja a hasonló cselekmények büntetési tételét.
Kispál Ferenc (Fidesz), a mezőgazdasági bizottság tagja abban egyetért a szocialistákkal, hogy egy szervezetnek kellene foglalkoznia az élelmiszer-ellenőrzéssel, ugyanakkor álláspontja szerint nem leépítésekre, hanem létszámbővítésre, valamint sűrűbb és szigorúbb ellenőrzésekre lenne szükség. Az ellenzéki politikus szerint nehéz nem összefüggést találni az utóbbi időszak kommandószerű akciói (és nagy fogásai), illetve a már megvalósult és tervezett létszámleépítések között: a hatóság nyilvánvalóan bizonyítani akarja, hogy minden ember munkájára nagy szükség van. Hozzátette, a nagy fogások is azt bizonyítják, hogy a rendszer mindennapos munkájában működési zavarok vannak.
Eközben Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára tegnapi sajtótájékoztatóján azt közölte: az élelmiszer-biztonság feltételeinek vizsgálata a jövőben egy kézben, a földművelésügyi tárcánál lesz, és szigorítják az előírásokat, jogszabályokat dolgoznak ki az élelmiszerbiztonság fokozására.
Erre Koszorús László (Fidesz) a távirati irodának úgy reagált: komolytalan és felelőtlen hozzáállásnak tartja, hogy Gőgös Zoltán részt vett a sajtótájékoztatón, hiszen a szakállamtitkár tudomásával terjesztették be az Országgyűlés elé az ellenőrző hatóságok tömeges létszámleépítését. Mint mondta, a kormány összesen 1800 ellenőrzéssel foglalkozó szakembert akar utcára tenni az ÁNTSZ-től, a fogyasztóvédelemtől és a környezetvédelmi főfelügyelőségektől, így örvendetes, hogy Pest Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás szakembereinek most is sikerült bebizonyítaniuk: elengedhetetlen a munkájuk. Hozzátette: „A kormányra is ráfér egy rajtaütésszerű minőség-ellenőrzés.” Koszorús szerint a létszámleépítések miatt jogosan vetődik fel a kérdés, hogy ki fogja megvédeni a vásárlókat az ételmérgezéstől, a selejtes termékektől, és ki fogja ellenőrizni a törvényben foglalt higiéniai előírásokat.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó