Sportkórház: eladják vagy megmenekül?

Értékesíteni kívánják az Országos Sportegészségügyi Intézetet, többmilliárdos vagyonvesztést okozva ezzel a magyar államnak – állítják ellenzéki forrásaink. Pokorni Zoltán, a fővárosi II. kerület fideszes polgármestere azt tervezi, hogy az intézmény ingyenes átadását kéri az Egészségügyi Minisztériumtól. A Sportkórház megmentését tegnap az olimpikonok is nyílt levélben követelték a miniszterelnöktől.

2006. 12. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Levélben kérte tegnap a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubja Gyurcsány Ferencet, hogy biztosítsa az Országos Sportegészségügyi Intézet további zavartalan működését. Mint ismeretes, az intézmény nem került fel az úgynevezett súlyponti kórházak listájára, mert a megszüntetését tervezik.
„Ön mint korábbi sportminiszter bizonyára emlékezik arra, hogy az Országos Sportegészségügyi Intézet milyen nélkülözhetetlen feladatokat lát el az olimpiai felkészülés során, az egykori olimpiai aranyérmesek, világ- és olimpiai bajnokok gyógykezelésében, valamint az országos sportorvosi hálózat működtetésében” – olvasható a sportolók levelében. Az aláírók hangsúlyozzák, hogy megfelelő sportorvosi háttér hiányában az utódok képtelenek felvenni a versenyt a világ legjobbjaival, akiknek felkészülését nagyrészt a magyar mintára megszervezett ellátás és tudományos háttér segíti.
*
Pokorni Zoltán, a XII. kerület fideszes polgármestere szintén levélben kért tájékoztatást a Kincstári Vagyoni Igazgatóságtól az Országos Sportegészségügyi Intézet további sorsa felől. A városrész vezetője lapunknak elmondta, a Sportkórház ingyenes átadását kérik majd a szaktárcától, hogy megmenthessék az ország egyik legjelentősebb intézményét. Attól lehet ugyanis tartani, hogy az intézmény új épületét, amelyet az Orbán-kormány idején kezdtek el építeni, értékesítik, de veszélybe kerülhetnek a kórház régi épületei is.
Mikola István kérdéseinkre válaszolva arra hívta fel a figyelmet, hogy több milliárd forintos vagyonvesztéssel járna, ha eladnák a félig kész új kórházépületet, amelynek átadását szerinte a Medgyessy-kabinet hatalomra kerülésével lehetetlenítették el. Az egykori fideszes egészségügyi miniszter úgy tartja, az új kórház az egészségügy zászlóshajója lehetett volna, ahol a speciális kezelések mellett egy doppinglabor kialakítását is tervezték, amely szolgáltatásokat adhatott volna el külföldre is. Az ellenzék módosító javaslatait azonban leszavazták, az intézmény pedig nem került fel az úgynevezett súlyponti kórházak listájára, így egyre kevesebb a remény arra, hogy megakadályozzák az értékesítést – mutatott rá a politikus.
Lapunk információi szerint a telekre és az új épületre régóta szemet vetettek olyan beruházók, akik szállodát alakítanának ki a területen, de a kórház régi szárnya részben műemlék épületekből áll, így ezek más irányú hasznosításához hatósági engedélyekre van szükség. Az intézmény Buda egyik értékes övezetében, a Gellért-hegy szomszédságában, a MOM park bevásárlóközponttal szemben fekszik.
Múlt kedden 13 országgyűlési képviselő, köztük Bakonyi Tibor, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) alelnöke módosító indítványt nyújtott be a parlamentben a Sportkórház további működésével kapcsolatosan. Az indítvány értelmében a Sportkórház az Országos Mozgásszervi Intézet keretében együttműködhetne az Országos Reumatológiai és Fizikoterápiás Intézetben működő ortopédiával és az Országos Gerincgyógyászati Intézettel, továbbá megmaradna az országos sportorvosi hálózat is.
Az Egészségügyi Minisztérium nem adott választ a Sportkórház sorsáról feltett konkrét kérdéseinkre. Ehelyett a tárca sajtóosztálya a következő levelet küldte el a Magyar Nemzetnek: „A tárca két hete, kedden az országos intézetek vezetőivel egyeztetett a kórházi struktúrarendszer átalakításáról. Az első körös megbeszélés fő témája az volt, hogy ezen intézmények hogyan illeszkedjenek a megváltozó struktúrához, és hogyan változzon jövőbeni szerepük. A tárca célja az intézmények működésének az optimalizálása, ami vonatkozik mind a személyi, mind a tárgyi feltételekre. A tervezetről további egyeztetéseket folytat a tárca a főigazgatókkal. Múlt hét péntekre vártuk a választ arra, hogy az intézetek vezetői hogyan, milyen módon képzelik el az átalakítást. A végső döntést ezt követően alakítjuk ki.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.