Terjed az élelmiszerbotrány

Egyre nő a M.E.G.A. cégcsoport körüli élelmiszerbotrány, amely az eddigi adatok szerint ezerkétszáz elárusítóhelyet érint az országban. A rendőrség tizenhétre emelte az üggyel foglalkozó nyomozók, revizorok és szakértők számát. Az agrárminiszter találkozót tervez a nagy élelmiszer-áruházak vezetőivel.

2006. 12. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte nincs olyan nagy élelmiszeráruház-lánc, amely ne vásárolt volna az élelmiszerbotrányba keveredett M.E.G.A. cégcsoport valamelyik tagjától – derült ki a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) lapunkhoz eljuttatott számlajegyzékből. Eszerint csak novemberben és decemberben a M.E.G.A. Food Dis Kft. 1485 tétel élelmiszert szállított különféle boltoknak. Így a Spar bruttó 729, a CBA 271, a Tesco 213, az Auchan 117 millió forint értékű áruval szerepel a listán. Csaknem négyszáz tétellel felkerült az internetre a vélhetőleg meghamisított szavatossági idejű termékek jegyzéke is.
Miként megírtuk: az élelmiszerbiztonsági ellenőrök egy héttel ezelőtt derítették ki, hogy a magyar bejegyzésű, de külföldi tulajdonban lévő cég törökbálinti logisztikai központjaiban több mint száz tonna régi élelmiszer szavatossági idejét dátumozták át. Néhány nappal később a cégcsoport üllői és vecsési bérelt raktáraiban bukkantak több tonna lejárt szavatosságú élelmiszerre. Az ÁNTSZ tegnap arról tájékoztatott, hogy a január ötödikéig tartó ellenőrzéseknél azt is vizsgálják, hogy a M.E.G.A cégcsoport által forgalmazott termékek lekerültek-e a polcokról.
A Spar Magyarország Kft. tegnap tudatta a távirati irodával, hogy az ügy hivatalos kimenetelétől függetlenül büntetőeljárást kezdeményez a hamisított lejárati dátummal ellátott termékeket szállító M.E.G.A. Trade cégcsoport ellen. Laber Zsuzsa kommunikációs vezető szerint október 1. és 2006. november 30. között bruttó 114 millió forint értékű árut vettek a vállalkozástól, de a szállítást az ügy kipattanása után azonnal felfüggesztették. Eközben a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság tízről tizenhétre emelte az üggyel kiemelten foglalkozó nyomozócsoport tagjainak számát – közölte Lukácsi Zsuzsa szóvivő. A revizorokkal, illetve más szakértőkkel bővített csapat a raktárakban lefoglalt termékeket és a dokumentumokat vizsgálja át. Ismeretes: a rendőrség rossz minőségű áru forgalomba hozatalának bűntette miatt ismeretlen tettes ellen indított eljárást, de ellenőrzi az engedély nélküli külkereskedelem körülményeit is. Mindkét bűncselekmény elkövetője akár három év szabadságvesztéssel is sújtható. A raktári dolgozókat tanúként hallgatják ki.
Még a napokban tárgyalni kíván Gráf József agrárminiszter a magyarországi nagy áruházláncok képviselőivel, és várhatóan felveti a forgalmazók felelősségét is. A tárca szóvivője szerint nem kizárt, hogy a hamisított termékekből a környező országokba is jutott.
Dömölki Lívia, az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület szakértője lapunknak elmondta: a kereskedők felelősséget vállalnak az általuk eladott áruért, ezért kötelesek kicserélni a hibás terméket, vagy visszaadni az árát. Elvárható, hogy a kiemelt nagyáruházak alaposan megnézzék, honnan és milyen körülmények közül kerülnek az áruk a polcaikra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.