Újabb átcímkézett élelmiszerleletek

Két további raktárban találtak átcímkézett élelmiszereket, ezúttal Vecsésen és Üllőn. Bács-Kiskun megyében öt tonna romlott baromfihúst foglaltak le. A világ nagy hírügynökségeinek vezető híre a magyarországi élelmiszerbotrány.

2006. 12. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A már gyanúba keveredett M.E.G.A-cégcsoport két újabb bérelt raktárában találtak tonnaszám lejárt szavatosságú, átcímkézett terméket, többek között lekvárt, félkész termékeket, csokoládét és tejterméket. Múlt hét péntek óta a cégcsoport négy törökbálinti raktárában találtak az ellenőrök nagy mennyiségű újracsomagolt és átdátumozott élelmiszert, például egymillió, Németországból származó tojást. Kiderült, hogy a hamis címkéket a helyszínen készítették és tették rá a termékekre.
*
A hatóságok szerint az osztrák, ukrán, izraeli és magyar állampolgárok által működtetett társaságok több mint száz tonnányi élelmiszer címkéjét hamisították meg. Az állat-egészségügyi ellenőrző szolgálat munkatársainak tegnapig nem sikerült kapcsolatba lépniük a cégtulajdonossal, aki mondhatni régi ismerőse a hatóságnak, hiszen korábban már a fővárosban és Heves megyében is folyt ellene vizsgálat.
Lakossági bejelentésre és korábbi információk alapján öttonnányi engedély nélkül tárolt baromfihúst foglaltak le az ellenőrök és a rendőrök Bács-Kiskun megyében, az egykori Rudolf-laktanya területén is – jelentette be tegnap a kormányszóvivő tájékoztatóján Süth Miklós országos főállatorvos. Beszámolója szerint a raktár hőmérséklete sem az előhűtött, sem a fagyasztott termék tárolására nem felelt meg. Kiderült az is, hogy a húst legálisan szerezték be, de a szállítást már engedély nélküli járművel végezték. A főállatorvos beszámolt egy meglehetősen érdekes összetételű – tejporból, lisztből és színezőanyagból álló –, lengyelországi tojásporként kínált keverékről is. A hamisított élelmiszerből 135 kilogrammot a fővárosban foglaltak le, majd Makón is találtak 9335 kilogrammot belőle. Mint kiderült, a hamisítványt valakik különböző cégek neve alatt hozták forgalomba. A főállatorvos hozzáfűzte: az egyelőre azonosítatlan készítőktől származó por több országban felbukkant.
Eközben a világ nagy hírügynökségei vezető hírként tálalják a magyarországi élelmiszerbotrányt, és részletesen beszámolnak a M.E.G.A. cégcsoport raktáraiban talált élelmiszerekről és az átcímkézésekről.
A vétkes cégeket fenyegető bírságról Süth Miklós elmondta, hogy sok esetben nem tudják behajtani. Példaként említette a tavalyi csepeli esetet, amikor egy dísznövénykertészetben működő illegális üzemből tíztonnányi élelmiszert foglaltak le. A bírságot azóta sem fizették meg, sőt az élelmiszer megsemmisítésének költségeit is a hatóságnak kellett állnia.
Képviselők és szakértők részvételével fogyasztóvédelmi akciócsoportot alakít a Fidesz országgyűlési frakciója, hogy így hívja fel a családok figyelmét a lejárt szavatosságú élelmiszerekre, az érintett termékeket honlapjukon is bemutatják – adta hírül tegnap a távirati iroda. Selmeczi Gabriella remeknek nevezte az élelmiszer-biztonsági hatóságok utóbbi napokban-hetekben végzett munkáját. Hozzáfűzte: több uniós tagországban az akciócsoporthoz hasonló módszerekkel ki tudták védeni ezt a jelenséget. Mint mondta, egyetértenek Péterfalvi Attila adatvédelmi biztossal, hogy kerüljön nyilvánosságra a lejárt szavatosságú élelmiszereket forgalomba hozó cégek neve. Az akciócsoport szerint az ilyen esetek elkerülése céljából érdemes előnyben részesíteni a friss árukat, illetve a magyar termékeket. Örömmel vennék más parlamenti pártok, illetve független mezőgazdasági, élelmiszer-biztonsági és környezetvédelmi szakértők csatlakozását.
A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság gazdaságvédelmi osztályán külön nyomozócsoport foglalkozik a törökbálinti raktárakban tárolt élelmiszerkészletek adatainak meghamisítása ügyével – tájékoztatta lapunkat a megyei rendőrség sajtóreferense, Belicza Andrea. Elmondta: a helyszíni vizsgálatok már befejeződtek, lefoglalták az árukkal kapcsolatos dokumentációkat, szállítóleveleket, könyvelési mérlegeket, bélyegzőket, számítógépeket, amelyek adatait a nyomozók és a kirendelt szakértők vizsgálják. Mivel az élelmiszer-ellenőrző hatóság korábban visszavonta a cég belföldi kereskedelmi engedélyét, s ennek ellenére még mindig érkeztek áruk Németországból, a rendőrség engedély nélküli külkereskedelmi tevékenység ügyében is vizsgálódik. Utóbbi esetben a termékek már nem a raktárba érkeztek, hanem közvetlenül valamelyik áruházba.
Belicza Andrea elmondta: a megyei rendőrség rossz minőségű áru forgalomba hozatalának bűntette miatt nyomoz, egyelőre ismeretlen tettes ellen. Kérdésünkre a sajtóreferens kifejtette, hogy a cég vezetőit még nem hallgatták ki tanúként sem, egyelőre a dolgozók nyilatkozatait rögzítik. Arra a kérdésünkre, miszerint tudomása van-e a rendőrségnek arról, hogy a részben külföldi állampolgárságú tulajdonosok már nincsenek Magyarországon, Belicza Andrea azt nyilatkozta: mivel gyanúsított nincs az ügyben, nem vizsgálták a társaság vezetőinek hollétét. Annyit közölt csupán, hogy ha a nyomozás eljut egy bizonyos stádiumig, felveszik a kapcsolatot az Interpollal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.