Van élet a függönyök mögött

Az ország egyetlen AIDS/HIV centrumában, a budapesti Szent László Kórházban 650-700 fertőzöttet kezelnek. Az érintetteknek sokszor nemcsak a munkahelyükről, hanem a családjukról is le kell mondaniuk, amikor környezetük megtudja, hogy betegek.

2006. 12. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valójában semmi különös nincs a Szent László Kórházban, hacsak az nem, hogy itt kezelik a HIV-pozitív és az AIDS-es betegeket is. A kórtermek ablakait függöny takarja, mert az itt ápoltak nem szeretik a nyilvánosságot. Olyannyira, hogy sokszor a hozzátartozók sem sejtik, hogy szerettük HIV-pozitív. Egy idő után persze már nem lehet tovább titkolni betegséget. A szerencsések tovább élhetik korábbi életüket, másoknak azonban menniük kell: a munkahelyről, a lakásból, a faluból vagy éppen a szülői házból.
Az ötvenes éveiben járó Mária kilenc éve tudta meg, hogy beteg, nem sokkal azután, hogy elvált külföldi férjétől, és gyermekeivel hazaköltözött Magyarországra. Azóta már kiderítette: félrelépő párja fertőzte meg, ő pedig azután még hét évig élt tünetmentesen.
– Nagyon jók a mostani eredményeim, nőtt az esélyem, hogy tovább élhetek – mosolygott az aszszony. – A gyermekeim tudják, hogy beteg vagyok, hajnalban is felkeltenek, ha gyógyszert kell bevennem. Szerencsém volt a barátaimmal is. Egyszer magam köré ültettem őket, és mindent elmondtam nekik. Mellettem maradtak. Fontossági sorrendet kellett felállítanom, mert terveket szövögetni már nem tudok – folytatta. – Szigorú fehérje- és vitamindús étrendet kell tartanom, de erre nem mindig futja: 57 ezer forintból élünk hárman.
– Másoktól más történeteket is hallani – vette át a szót Nelli nővér. – Volt olyan betegünk, aki feldagadt arccal két fogorvoshoz is elment, de amikor elmondta, mi a baja, elküldték. Harmadszor már nem szólt – meséli. Nelli nővér szerint nemcsak a laikusok, de sokszor az egészségügyben dolgozók is keveset tudnak az AIDS-ről, pedig higiéniával és óvatossággal a fertőzés megelőzhető. 650-700 ember jár rendszeresen hozzájuk , sokan közülük már 10-15 éve. Akad, aki még gyermekkorában, a vérkészítménnyel együtt kapta meg a vírust. Más már fertőzötten született, vagy valamelyik romániai árvaházban betegítették meg. Ismer több olyan asszonyt is, akinek transzfúzióval megfertőzött férje adta át tudtán kívül a kórt. Szerinte itt azt sem kell senkinek titkolnia, ha homoszexuális, esetleg prostituált vagy éppenséggel intravénásan drogot használ.
Az ország egyetlen HIV/AIDS centrumába a legtöbben titokban járnak. A betegség stádiuma az immunrendszer állapotától és a vírusok számától függ: van, aki 3–6 havonta jár kezelésre és van, akit befektetnek. De a fertőzöttek többsége normális életet élhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.