Vihar Horthy tisztje körül

Kisbarnaki Farkas Ferenc szerepéről és a katonai rehabilitációról rendezett tegnap nyilvános konferenciát a Hadtörténeti Intézet és Múzeum a Honvédelmi Minisztérium (HM) megbízásából. A HM-et ugyanis a Holokauszt Emlékközpont részéről és több liberális politikustól bírálat érte a Horthy-tiszt vezérezredesi rendfokozatának visszaállítása miatt.

2006. 12. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Háborús bűnökkel gyanúsította meg az egykori katonatisztet Kovács Tamás, a Holokauszt Emlékközpont történésze. Érvei szerint már az elfogadhatatlan, hogy Szálasi Ferenc országos elhelyezési kormánybiztossá nevezte ki a rémuralma idején, amikor megindult a polgári lakosság kitelepítése. Kisbarnaki bűnei közé tartozik szerinte az is, hogy Szálasi alatt vezérezredessé léptették elő, és ehhez felesküdött a nemzetvezetőre. A legnagyobb történelmi bűnnek Kovács azonban azt tartja, hogy ismeretei szerint Kisbarnaki Farkas Ferenc elnöke volt Sopronkőhidán a főtisztek elleni nyilaspernek, amelyben halálra ítélték korábbi barátját, Hardy Kálmán vezérfőkapitány. (Ő egyébként kegyelmet kapott.)
A Hadtörténeti Intézet Levéltárának elnöke, Bonhardt Attila előadásából azonban az derült ki, hogy ezeknek a megállapításoknak a nagy része a dokumentumok alapján nem bizonyítható, illetve vaskos csúsztatásnak tekinthető. A kormánybiztosi pozícióban ugyanis csak a miniszterek utasításainak lebonyolítása volt Kisbarnaki feladata. Irat bizonyítja viszont, hogy felmentést kért ebből a pozícióból is, de régi ellensége, Beregffy Károly, a Szálasi-kormány hadügyminisztere megfenyegette, hogy eljárást indít ellene. Kisbarnakit fel is mentették a kormánybiztosi megbízatás alól arra hivatkozva, hogy szabotálta a kitelepítést. Szálasi később tényleg vezérezredessé léptette elő, de ez a folyamat még Horthy idejében indult el, így nem bizonyítható, hogy a lojalitása miatt kapta a kinevezést. A sopronkőhidai perben sem ő volt a bíróság elnöke, Kisbarnaki Farkas Ferenc csak azért lett tagja a testületnek, mert a szolgálati szabályzat szerint a hadbíróságokba vezérezredesi rangú tisztet kellett választani.
A levéltári dokumentumok arról is tanúskodnak, a vezérezredes tanúkat idéztetett be, hogy elodázza az ítéleteket, több elítéltet felmentésre terjesztett fel, és végül a tisztek nagy része neki köszönhette, hogy megúszta a halálos ítéletét. Szakály Sándor történész szerint a katonai elit csak azt tette, amit a politikai elit elvárt tőle, és később ezt kérték rajtuk számon. Joggal vagy jogtalanul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.