A végére esett a BUX

Optimista hangulat uralkodott tegnap a tőkepiacokon. A BUX összességében nem tudta átvenni a kedvező irányvonalat. A magyar tőkepiaci indikátor a kereskedés vége előtt annak ellenére esett át a 24 800 pontos határon, hogy nem sokkal előtte már a 25 ezer pontos szintet is átlépte. A BUX végül – 32 milliárd forintos forgalom mellett – 34,74 ponttal gyengült.

2007. 01. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csökkenéssel zárt, emelkedéssel nyitott a BUX az év első kereskedési napján. A magyar tőkepiaci indikátor 13 pontos csökkenéssel nyitott. Az index még délelőtt 25 ezer pont fölé emelkedett. Sokáig nem tarthatott a szárnyalás, mivel a befektetők többsége e magasságban már eladásokba fogott. A programozott értékesítések (előre beállított eladási limitek) következtében a BUX hamar visszapottyant a „valóságba”, előbb 24 800, majd
24 740 pontra esett vissza. Záráskor 24 809 ponton állt a magyar tőkepiaci indikátor, ami az előző záróértékhez képest 34,74 pontos csökkenésnek felelt meg. Meglepetésre a régióban csak a magyar tőzsde nem tartotta az emelkedő irányt, a varsói, a prágai és a moszkvai indikátorok mind-mind javulással zárták az év első napját.
Több papírra is nagy hatást gyakorolt, hogy a BUX elérte a 25 ezer pontos határvonalat. A támasztékként említett szintnél a Richter és a Mol árfolyama megfordult, sőt a napközben az OTP is némi irányváltást mutatott. A nap végére viszont a Mol és a Richter már árfolyamveszteséget mutatott, az OTP és a Magyar Telekom esetében viszont nem volt akkora az áresés. A banki részvények 50 forinttal drágultak, a távközlésiek 0,19 százalékkal javultak. Nőtt még az Egis és a Danubius ára is. A vesztesek táborát erősítették az olajipari részvények, melyek 0,6 százalékkal estek vissza, 0,7 százalékkal lett olcsóbb a nagyobbik gyógyszergyártó is. A tegnap bejelentett Graphisoft-felvásárlás hatására a cég kurzusa a tegnapi kereskedés során előbb gyengült, majd a nap végére előző értéke közelébe korrigált vissza.
A BÉT tegnap közzétette azoknak a likvidnek minősülő papíroknak a listáját, amelyek aránya a tőkepiaci törvény előírásai alapján meghaladhatja a 10 százalékot a befektetési alapok portfóliójában. A tőzsde az alábbi értékpapírokat minősítette megfelelő likviditással rendelkezőnek: OTP-törzsrészvény, Mol-törzsrészvény, Richter Gedeon-törzsrészvény, Magyar Telekom-törzsrészvény, Egis-törzsrészvény, BorsodChem-törzsrészvény, Fotex-törzsrészvény, Synergon-törzsrészvény, FHB-törzsrészvény, Graphisoft SE-törzsrészvény. A listán szereplő értékpapírok súlya a befektetési alapok portfóliójában 15 százalékig emelkedhet a tőkepiaci törvény alapján.
Az Egyesült Államok egyik vezető befektetési bankja, a Lehman Brothers azt ajánlja a befektetőknek, hogy forduljanak el az európai piactól, és tanúsítsanak nagyobb figyelmet az amerikai értékpapírpiacok iránt. Ez azért is érdekes, mert tegnap rég nem látott magasságokba emelkedtek a főbb európai tőzsdeindexek. Az FTSEurofirst 300 Index 0,9 százalékos többlettel 1496,9 pontig jutott, ami 2001 februárja óta a legmagasabb érték. Ötéves csúcsa felett alakult a londoni FTSE 100 és a frankfurti DAX is. Szakértők a Lehman bejelentését propagandának titulálták, de azt megjegyezték, hogy az európai emelkedéseket korrekciók követhetik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.