Belviszály és válság a debreceni MSZP-ben

Nem titkolható, hogy a debreceni MSZP-t belviszály gyengíti – állapíthatjuk meg, miután Juhászné Lévai Katalin korábbi Hajdú-Bihar megyei pártelnök egy pénteki sajtótájékoztatón kijelentette: vérfrissítésre és válságmenedzselésre szorul a városi pártszervezet. A bejelentés egyebek mellett azért is pikáns, mert Juhásznét korábban éppen a fiatalításra hivatkozva mozdították el vezetői székéből, ekkor lépett a helyébe Oláh Lajos, a szocialista párt országos megújításáért is küzdő Mozaik Klub emblematikus figurája. Kettőjük párharcának mérföldköve lesz a január 19-i tisztújítás. Jelenleg négyen versengenek az MSZP városi elnöki posztjáért.

2007. 01. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vérfrissítésre és válságmenedzselésre szorul az MSZP debreceni szervezete. A január 19-i városi tisztújításon olyan embert kell elnökké választani, aki képes a párt megújítására, és napi szinten meg tudja mondani az embereknek, hogy mi a teendő – jelentette ki újságírók előtt Juhászné Lévai Katalin, a szociáldemokrata platform Hajdú-Bihar megyei vezetője a pénteki ülést követően.
A Debrecenben mintegy 50 főt számláló platform vérfrissítési törekvései mögött információink szerint az Oláh Lajos jelenlegi és Juhászné Lévai Katalin korábbi megyei MSZP-elnök közötti érdekharc áll. A néhány évvel ezelőtt megválasztott Oláh ugyanis a fiatalítás örve alatt szisztematikusan igyekezett leszámolni Juhászné híveivel, és a politikus megyei elnöki működését sem támogatta. Az egész pályás letámadás azonban nem hozott teljes sikert, az általa támogatott új emberek jó része nem váltotta be a hozzájuk fűzött reményeket. Bár az országgyűlési választásokon a korábbi nullával szemben három egyéni mandátumot nyertek a hajdú-bihari szocialisták, a helyhatósági választásokon csúfos vereséget szenvedtek. A megyei választás elvesztése a 2002–2006 között közgyűlési elnöki tisztet betöltő Juhásznénak személyes pozícióvesztést is eredményezett. Különösen sérelmes volt azonban a hajdú-bihari MSZP-sek számára, hogy a fideszes fészekként számon tartott Debrecenben most sem sikerült az ellenzéki párt erős emberének számító Kósa Lajossal szemben reális alternatívát felállítaniuk. Nemhogy teret nyertek volna, visszaszorultak, hiszen Bazsa György polgármesterjelölt nevével kevesebb listás képviselő jutott be a debreceni közgyűlésbe, mint a korábbi ciklusban, egyéni mandátumot pedig most sem sikerült szereznie Debrecenben az MSZP-nek. (A helyi szocialisták 1994-ben még 23 helyet szereztek a városi közgyűlésben, múlt ősszel viszont csak 12 széket tudtak elfoglalni.)
Egy birtokunkba került belső levél tanúsága szerint a párttagok egy része úgy véli, ez utóbbi kudarcban jelentős része van az Oláh Lajos fiatalítási kísérlete során fontos szerephez jutó Kurucsó Péternek. Ő a helyhatósági választáson nem tudta kedvezőbb pozícióba juttatni a debreceni MSZP-szervezetet, és nem tudta mérsékelni a csúfos választási vereség nyomán újra fellángoló belső elégedetlenséget sem. Más forrásból származó információink szerint viszont Kurucsó a megyei elnök előtt azért is kegyvesztett lett, mert nem tudott elég hatékonyan fellépni az Oláh ellenlábasának számító Juhásznéval és híveivel szemben. Oláhról azt is érdemes tudni, hogy ő az MSZP országos „reformjáért” küzdő párton belüli lobbicsoport, a Mozaik Klub egyik meghatározó tagja.
Kérdésünkre Juhászné elmondta, nem kíván első számú vezetőként részt venni a párt munkájában, ezért sem a városi, sem a megyei pártelnöki posztért nem indul az idei tisztújításon, de a szociáldemokrata platform helyi vezetőjeként továbbra is igényt tart arra, hogy az MSZP megyei politikájának formálásban részt vegyen. Információink szerint a megyei elnöki posztért nem várható nagy küzdelem, a szocialisták minden csoportja Oláh befutását valószínűsíti.
A debreceni elnöki poszt körül viszont nagy a nyüzsgés: jelenleg négy jelölt van, de a jelölés még nem zárult le. A jelöltek között van az Újhelyi István MSZP-alelnök környezetéhez tartozó Zsíros Zsolt, aki Újhelyi mellett Oláh Lajos pártfogoltja. A korábban Szegeden és Nyíregyházán katonai ügyészként tevékenykedő jogász párttisztség betöltésére való jogosultságát azonban többen megkérdőjelezik, azt hangoztatva, hogy Zsíros csak a közelmúltban lépett be az MSZP-be. Igaz, katonai ügyészi hivatása gyakorlása idején nem is lehetett volna párttag.
A Juhászné Lévai Katalin megyei közgyűlési elnöksége alatt rövid ideig személyi titkárként dolgozó, majd számviteli fegyelem megsértése miatt gyanúba került Sarkadi Zsolt a január 19-i választás másik jelöltje, aki jelenleg egy szociális otthon vezetőjeként dolgozik. A harmadik, Bákonyi László egy ügyvédi iroda alkalmazottjaként keresi a kenyerét. Őt megint csak Oláh Lajos köréhez tartozóként tartják számon, és személye már korábban is szóba került, amikor nyilvánvalóvá vált, Kurucsó Péter nem tudja beváltani a hozzá fűzött reményeket, és nem tud Oláh Lajos kedve szerinti rendet teremteni a városi szervezetben. Az elnökjelöltek között van információink szerint Szathmári Károly, a szocialisták korábbi debreceni frakcióvezetője és polgármesterjelöltje is. Jelöltségének pikantériája, hogy ő egyben a jelölőbizottság elnöke is. Szerettük volna vele ilyen minőségében megerősíttetni a jelölésére vonatkozó információinkat, ám Szathmári Károly ezt elutasította, mert mint mondta, a jelöltállítási folyamat jelen stádiumában a részletek nem nyilvánosak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.