Katonai bűncselekmény gyanújával indított eljárást a katonai ügyészség egy Afganisztánban szolgáló magyar tiszt ellen – tudta meg lapunk. A missziós katona ellen „alárendelt megsértése” miatt folytatnak nyomozást, de arról nem kaptunk tájékoztatást, hogy ezt egy helyszínen kijelölt tiszt végzi, vagy az afganisztáni századunk tavasszal aktuális állományváltásakor, hazaérkezésük után, Magyarországon hallgatják ki az érintetteket.
Áts Tibor, a Katonai Ügyészség szóvivője ugyanis megkeresésünkre elismerte, hogy nyomozás folyik az ügyben, de a vizsgálat érdekeire való tekintettel nem kívánt nyilatkozni.
Elviekben még két lehetőség lenne az eljárás lefolytatására, az egyik a repatriálás, vagyis a katona azonnali hazautaztatása, a másik pedig katonai ügyész kiküldése a helyszínre. Úgy tudjuk, hogy ezekkel a lehetőségekkel költségtakarékossági okból nem élt az ügyészség. Az is közrejátszhat az eljárás elhúzódásában, hogy a Katonai Ügyészségnél nagy a bizonytalanság, hiszen egy tervezet szerint a vádhatóságot jövőre összevonják a Legfőbb Ügyészséggel. Ez kérdésessé teszi, hogy az országos parancsnoki jogkörrel rendelkező katonai főügyész helyett ki küldheti majd ki a külföldi missziókhoz a katonai ügyészeket. Egyelőre az is tisztázatlan, hogy az összevonás után miből fizetik majd a katonai ügyészek nem bérjellegű költségeit, az ingatlanok fenntartásától a járműhasználaton át az útiköltségekig.
Kérdéseinkre válaszolva a Honvédelmi Minisztérium megerősítette, hogy határozati javaslat készül az összevonásokról, de mint fogalmaztak, a tervezetben még „kidolgozás alatt áll” a katonai főügyész országos parancsnoki jogkörének jövőbeni helyzete. A tárca szóvivője azonban megjegyezte: a katonai főügyész az elképzeléseik szerint a jövőben is adhat majd kötelező érvényű utasításokat a neki alárendelt katonai ügyészek számára. A legfőbb ügyész ugyanakkor egy utasításban Mobil Katonai Ügyészségi Egységet hozott létre, amely a külszolgálatban elkövetett bűncselekményeket lesz hivatott kivizsgálni, a honvédelmi tárca pedig szándékai szerint támogatja és megerősíti ezt az alakulatot. Bocskai István, a HM szóvivője elmondta: a katonai ügyészek továbbra is a Magyar Honvédség hivatásos állományának tagjai maradnak, és ezen a honvédelmi tárca sem kíván változtatni.
A jogviszonyukra vonatkozó részletes rendelkezésekről azonban még folynak az egyeztetések. A katonai ügyészség költségvetését a szóvivő szerint minden forrásával együtt átcsoportosítják a Legfőbb Ügyészséghez, ha a parlament elfogadja a két szervezet összevonásáról szóló javaslatot. Ehhez azonban egy kétharmados törvénymódosításra van szükség.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját