Zárt ülést tartott tegnap Sopron közgyűlése, amely rendkívül nagy horderejű, a város további életét alapvetően befolyásoló döntéseket hozott. – Az őszi önkormányzati választásokat követően a legelső feladat az volt, hogy az önkormányzat és intézményeinek vagyoni helyzetéről objektív, valós és világos képet kapjunk – kezdte a zárt közgyűlés utáni sajtótájékoztatóját Fodor Tamás, Sopron első embere, aki hozzátette: feltételezték, hogy az elmúlt ciklusban nem minden zajlott törvényesen, de a vizsgálat még megdöbbentőbb helyzetet tárt fel. A polgármester kijelentette: az önkormányzatnál és a vagyonkezelőnél elvégzett szakmai vizsgálatok több olyan súlyosan törvénytelen gazdasági ügyletre, illetve működési rendellenességre derítettek fényt, amelyek azonnali intézkedést igényeltek annak érdekében, hogy a törvényes rendet helyreállítsák, és a város vagyonát megóvják a további károktól.
– A vizsgálatok szinte valamennyi ügyben olyan súlyos jogsértéseket tártak fel, amelyek több száz milliós, sőt milliárdos nagyságrendű károkozást feltételeznek, és súlyosan károsítják a város vagyonát – hangsúlyozta Fodor Tamás, aki hozzátette: polgári és büntetőeljárások megindítását kezdeményezi.
*
A polgármester beszámolójából kiderült, hogy az ügyek három nagy csoportba tartoznak. Az elsőbe három nagy értékű ingatlan esetét sorolták, ezeket az előző kormánypárti városvezetés napokkal az önkormányzati választások előtt adta el. – 2006. szeptember 18. és október 1. között a korábbi vezetés magántársaságoknak eladott három nagy értékű ingatlant, a befolyó vételár azonban nem haladta meg a 78 millió forintot. Az ingatlaneladásoknál törvénysértő és egyéb jogszabálysértő cselekmények történtek – jegyezte meg Fodor Tamás, aki hozzáfűzte: az általuk felkért igazságügyi ingatlanszakértő azt állapította meg, hogy az ingatlanok összértéke meghaladja a 175 millió forintot. Véleménye szerint a várost emiatt százmilliós nagyságrendű kár érhette.
Súlyos szabálysértések történhettek a Fészek apartmanház megvétele körül is. – A Sopron Holding Vagyonkezelő Rt. egy rendkívül bonyolult cégfelvásárlási konstrukcióval csaknem 800 millió forintért hozzájutott a Lövérekben található apartmanház tulajdonjogához – közölte Fodor Tamás, aki rámutatott arra, hogy ebben az esetben az igazságügyi szakértő azt állapította meg, hogy az ingatlan valós piaci értéke nem haladja meg a 600 millió forintot. Ebből következik, hogy e miatt az ügy miatt 200 millió forinttal sérülhetett a város vagyona.
A polgármester utolsóként említette a Petőfi téri mélygarázs ügyét. – A garázsberuházás egy, még a jogi szakértőket is megpróbáló, rendkívül bonyolult jogi és gazdasági konstrukció alapjára épül. A korábbi városvezetés a beruházóval közösen olyan konstrukciót alkalmazott, amely egyrészt szinte minden mozzanatában törvénytelen, másrészt minden eleme elsődlegesen a befektető érdekeit szolgálja – jelentette ki Fodor, kiemelve: ha a jelenleg fennálló szerződéses konstrukcióban valósulna meg a beruházás, Sopron városa abba a helyzetbe kerülhetne, hogy törvénytelen cselekmények következtében kifizetné a garázs teljes felépítési, bekerülési költségét anélkül, hogy a szerződés lejártakor meg tudná szerezni annak tulajdonjogát. Fodor Tamás megjegyezte: a Petőfi tér az önkormányzat forgalomképtelen törzsvagyonát képező közterület, amely a jogszabályok szerint fokozott védelem alatt áll. Ez azt jelenti, hogy sem eladni, sem megterhelni nem lehet, mivel ezt törvény tiltja. – A mélygarázs-beruházásra alkalmazott konstrukció ugyanakkor azt eredményezte, hogy belvárosunk közterére egy magántársaság földhasználati és elővásárlási jogot szerzett. Az elővásárlási jog pedig mindenki számára ismerten azt jelenti, hogy a magánbefektető adott esetben megvásárolhatná a Petőfi teret – fűzte hozzá. A polgármester elmondta: az ügyek miatt a városvezetésnek a szükséges polgári és büntetőeljárás megindítását kell kezdeményeznie. Az ügy alakulásáról Fodor folyamatos és korrekt tájékoztatást ígért.
Másfél órával a mostani városvezető sajtótájékoztatója után Walter Dezső, Sopron volt kormánypárti polgármestere is összehívta a sajtó képviselőit. A 2002-ben az MSZP–SZDSZ színeiben győztes volt településvezető, aki részt vett a város sajtótájékoztatóján is, kijelentette: az elmúlt négy évet vállalja, annak minden egyes tettét, szerződését és cselekedetét, illetve az egész önkormányzat akkori tevékenységét. – Minden egyes szerződést jogászok készítettek, a ház jogászai ellenjegyezték, a külső ügyvédi iroda, aki a városnak dolgozott, szintén áttekintette – közölte Walter, és hozzátette: a mostani polgármester által elmondottak nélkülözik a valóságot, és vádaskodások. Kalmár István, Sopron előző alpolgármestere, az MSZP helyi frakcióvezetője az üggyel kapcsolatban annyit mondott: egy szégyenteljes színjáték zajlik a városban, nem a polgármester irányítja Sopront, hanem az országos Fidesz-központ, Molnár Ágnes országgyűlési képviselőn és férjén, Simon Istvánon, a város jelenlegi alpolgármesterén keresztül. Kalmár István úgy véli: ezt az ügyet sem a polgármester kezdeményezte, hanem a Fidesz országos központja.

Ők az ukrán kémek, akiket Magyarország kiutasított