Miközben a kormány közeli sajtó a nyugdíjak emelkedéséről közöl cikkeket, addig egyes szakértők szerint a nyugdíjak vásárlóereje 2007-ben akár 5 százalékkal is csökkenhet. Ugyanis a 3-4 százalékos emeléssel egy időben a pénzromlás – a kormány számításai szerint – 6,2 százalékos mértékű lesz. Ráadásul a nyugdíjasok által fogyasztott áruk és szolgáltatások ára az átlagosnál nagyobb mértékben emelkedik majd, és ez további legalább 3 százalékkal növeli a nyugdíjasok terheit. Így a szakértők szerint összességében 4-5 százalékkal kevesebbet érhetnek idén a nyugdíjak, mint tavaly.
Ehhez képest a napokban a Népszabadságban Négy százalékkal nőnek a nyugdíjak címmel jelent meg írás, amelyben szó sincs az infláció mértékéről vagy arról, hogy a nyugdíjasok által fogyasztott termékek ára még az inflációnál is drámaibban emelkedik. A Népszavában is hasonló hangvételű cikk jelent meg tegnap Átlagosan 2600 forinttal nőtt a nyugdíj címmel, amelyben ugyancsak „elfelejtettek” utalni a pénzromlásra.
Szakértők úgy vélik, 2007-ben minden átlagos nyugdíjból havonta körülbelül 3000 forintot vesz el a kormány, ráadásul az egészségügyi rendszer átalakítása (vizitdíj, ágydíj, gyógyszertámogatás drasz-tikus csökkentése) is elsősorban a nyugellátásra szorulókat sújtja majd.
Harrach Péter (KDNP) szerint elképzelhető, hogy a nyugdíjak vásárlóértéke valóban 4-5 százalékkal csökkenjen, de ez függ az infláció tényleges alakulásától is. A volt családügyi miniszter rámutatott, az éves emelés megállapításánál elvileg figyelembe kellett volna venni a nyugdíjas „vásárlói kosár” alakulását, de ez nem történt meg, így a gáz, a villany és az élelmiszerek árának inflációt meghaladó mértékű emelkedése tényleg „fájni fog” a nyugdíjasoknak. Csákabonyi Balázs (MSZP) lapunknak nyilatkozva azt magyarázta: a nyugdíjas társadalom van annyira tájékozott, hogy tudja, a négyszázalékos nominális (névleges) emelés nem ellensúlyozza teljesen az áremelkedéseket. Ugyanakkor hozzátette, vannak olyan csoportok, amelyeknek a nyugdíja többet fog érni, mint tavaly: például az 1988 előtt nyugdíjba vonultak és az özvegyek egy csoportja átlagosan 12-14 százalékos emelésre számíthat a 2005-ben elfogadott nyugdíjkorrekciós programnak köszönhetően, amelyre idén öszszesen 36 milliárd forintot fordít az állam.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő