Közel 500 pontos emelkedést produkált a BUX árfolyama napközben; a reggeli felívelés délig tartott, majd a kereskedés második felében visszacsúszott az index. Nyitáskor még csak 200 pontos plusz volt a BUX-ban, de a növekedés folytatódott. Délig az index emelkedése meg sem állt, ám délutánra elveszett a lendület.
A második félidő fordulatát az okozta, hogy a vezető európai indexek csökkeni kezdtek, amikor New York kinyitott, és kiderült, hogy a Dow Jones és a Nasdaq árfolyamai eséssel kezdik a napot, a kontinensen eluralkodott a pesszimizmus. A pesti börzét valójában csak a zárás tudta megvédeni attól, hogy napközbeni jelentős emelkedése teljesen ne fogyjon el. Záráskor a BUX 24 360,54 ponton állt, ami 164,03 pontos emelkedésnek felelt meg. Az aránylag magas, 31,7 milliárd forintos forgalom és a vezető részvények többségénél tapasztalt javulás igen látványos volt. A blue chipek sorából csak a Magyar Telekomnak nem sikerült javulással zárnia. A nap egyik meghatározó papírja a Richter volt: a nagyobbik gyógyszergyártó árfolyama 2,3 százalékkal nőtt. Az OTP ára történelmi csúcsára ugrott: a nap végén a banki papírokat 8916 forinton jegyezték. A kisebbik gyógyszergyártó, az Egis 1,2 százalékkal, a Mol 0,9 százalékkal drágult.
A vesztesek közül kiemelendő a Phylaxia, az Exbus és az IEB, de gyengélkedett a Rába is. A kis forgalmú részvények közül a BUX ETF és a Synergon árfolyamában következett be magasabb forgalom mellett növekedés. Elemzők elmondták, hogy az amerikai beesések hatására a BUX várhatóan ma fog reagálni. Minden attól függ, hogy milyen irányú európai elmozdulások alakulnak ki.
A forint erősödött tegnap a bankközi devizapiacon: az eurót a pénteki 251,80–251,90 forint után fél négy tájban 251,10–251,20 forinton jegyezték. A devizapiacon délutánig a monetáris tanács kamatdöntő ülését várták; a változatlanul 8 százalékon hagyott kamat megegyezett a piac várakozásaival. Az eurót napközben 251–252 forint között jegyezték, ezen belül délután volt erősebb a forint. Amennyiben a 250,90 forintos szintet sikerül elérni, a forint jelentősen erősödhet – vélik a piacon.
A forintot segítheti, hogy a gyorsuló infláció miatt esetleg szükségessé válhat kamatemelés – erre az MNB alelnökei az elmúlt két napban figyelmeztettek.
Gázolt a vonat Mezőtúrnál, késésekre kell számítani