Biztossá vált, hogy a Rendőrtiszti Főiskolát összevonják a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemmel (ZMNE), már csak az kérdéses, hogy erről az Országgyűlés mikor hoz határozatot. Információink szerint készül egy előterjesztés az egyesítésről, amely alapján a két intézményt úgy vonnák össze, hogy új védelmi egyetemet alakítanának ki a ZMNE égisze alatt. Az új intézményt a honvédelmi miniszter helyett az oktatási tárca felügyelné, és itt képeznék a katonatisztek és tiszthelyettesek mellett a rendőrtiszteket is. A Honvédelmi Minisztérium (HM) tavaly év végén már úgy írt ki pályázatot a nemzetvédelmi egyetem rektori tisztének betöltésére, hogy az új intézményvezetőnek legfeljebb 2010-ig vagy az öszszevonásig szólhat a megbízatása.
*
Az egyetem rektorának a pályázat szerint továbbra is katonai szakmai múlttal, katonai felsőoktatási gyakorlattal és ilyen irányú egyetemi végzettséggel kell rendelkeznie, vagyis feltehetőleg katonatisztnek szánják majd az új védelmi egyetem vezetését is.
Lapunk úgy tudja, az egyetemi összevonásról szóló határozati javaslat tavasszal a parlament elé kerülhet, vagyis a következő tanévet az új intézményben kell megkezdeniük a diákoknak. A változtatásokról már 2006 nyarán egyeztetések kezdődtek a HM államtitkára és a két iskola vezetői között. A végleges határozati javaslatot a tárca szándékai szerint az intézményvezetők is véleményezhetik majd.
Az átszervezés egyik oka a felszabaduló értékes ingatlanok áruba bocsátása lehet, hiszen a rendőrségnek és a honvédségnek is szüksége van további forrásokra, költségvetésük jelentős növelésére azonban nem számíthatnak a megszorítások miatt. A honvédelmi tárca vezetőjének ugyan sikerült elérnie a HM idei büdzséjének 3,6 milliárd forintos növelését, valamint azt, hogy az európai uniós harccsoportunk, illetve a NATO-nak felajánlott gyorsreagálású erőnk bevetésekor a központi költségvetésből állják a kiadásokat, de a szükséges laktanya- és lakásfejlesztéseket csak saját megtakarításokból finanszírozhatja a minisztérium.
A nemzetvédelmi egyetem milliárdos értékű fővárosi, Üllői úti ingatlanainak eladása viszont már nemegyszer felvetődött. Úgy tudjuk, költségmegtakarítás címén kívántak megválni az épületek és a telek egy részétől. Az egyik lehetséges vásárló a népligeti buszpályaudvart bővítette volna egy szolgáltató- vagy bevásárlóközponttal. A ZMNE ezek után egy telephelyre, a honvédség Hungária körúti egyetemi campusába került volna. A tervek szerint a jövőben itt kapna helyet az új, összevont egyetem is. A Rendőrtiszti Főiskola központi épülete szintén óriási értéket képvisel. Az épület egykor rendházként működött, az Isteni Szeretet Leányai Kongregáció tagjai éltek itt. A rend a Széchenyi-hegyen 1903-ban vásárolta meg a telket és Cathry Szaléz Ferenc, a fogaskerekű vasút építőjének villáját. A Széchenyi-hegy festői környezetében álló patinás épület korábbi funkciói miatt is kiválóan átalakítható például szállodának vagy olyan társasháznak, amelyben luxuslakások vannak. Amíg azonban a jelenlegi zöldövezeti besorolás érvényes a telekre, az épületben csak hasonló célú, esetleg egészségügyi rehabilitációs intézményt lehet működtetni.
Egyértelműen vezet a Fidesz a többi párt előtt