Gumiégető épül Polgáron

Megkezdődtek Polgáron annak az erőműnek a munkálatai, ahol évente több mint 18 ezer tonna gumihulladékot kívánnak elégetni a beruházók. Az ország harmadik legnagyobb égetőjének felépítése csaknem nyolcmilliárd forintba kerül. A beruházáshoz kedvezményes hitelt is felvehettek az építtetők, akiknek környezeti hatástanulmányt sem kellett készíteniük. Ez azért is furcsa, mert az egyik beruházó cég ellen környezetvédelmi hatósági eljárás folyik a gumihasznosítás közben elkövetett jogszabálysértések gyanúja miatt. A zöldek az ügyészséghez fordultak.

2007. 01. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erőművet építenek Polgáron, ahol a beruházók tervei szerint évente 18,5 ezer tonna gumiabroncs-hulladékot kívánnak elégetni. A környezetvédők úgy látják: mivel az építtetők környezeti hatástanulmány elkészítése nélkül kaptak engedélyt a nyolcmilliárd forintos beruházásra, feltételezhető, hogy drasztikus szennyező hatások érik majd a környéket. A Hulladék Munkaszövetség (Humusz) az ügyészséghez fordult, és kérte az engedélyezési eljárás törvényességi felülvizsgálatát. Az építkezés azonban gőzerővel folyik, sőt államilag támogatott hitelt is felvehettek a beruházók a munkához. Ez azért is furcsa, mert az építtető cégek egyike az a TechCon Kft., amelynek korábban már meggyűlt a baja az állami környezetvédelmi hatóságokkal. A társaságot – bár többször fellebbezett, és bíróságon támadta meg a felügyelőségek döntéseit – első fokon elmarasztalták a gumiabroncsok hasznosításában elkövetett súlyos szabálytalanságok miatt.
Mint Bőhm András, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség szóvivője megkeresésünkre elismerte: a TechCon Kft. ügyében a helyileg illetékes felügyelőség és a főfelügyelőség is szabott ki bírságot és kötelezést. A felügyelőségi határozattal kapcsolatban azonban bírósági döntés született, miszerint új eljárást kell lefolytatni. Az első fokon meghozott főfelügyelőségi határozat pedig jelenleg másodfokú eljárásban van a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumnál.
A TechCon Kft. tehát úgy kaphatott engedélyt egy gumiégetéssel is foglalkozó erőmű felépítésére, hogy az építkezéshez kedvezményes hiteleket nyújtottak, miközben a társaság ellen eljárást folytatnak a környezetvédelmi hatóságok. A felügyelőség ugyanakkor még csak környezeti hatástanulmányt sem kért a társaságtól egy égetőmű felépítéséhez, mert azt hasznosító üzemnek tekintették.
Szuhi Attila, a Humusz munkatársa úgy tudja, az üzem kapacitását az első engedélyezési kérelem idején papíron napi 49,5 tonnára csökkentették, mivel a hatásvizsgálat csak napi 50 tonna hasznosításánál kötelező.
2005-ben azonban a cég új befektetővel és új technológiával a háta mögött ismét jelentkezett a környezetvédelmi felügyelőségen és arra hivatkozott, hogy a hulladék gumiabroncsból energiát állít elő, így a létesítmény, amely hulladékot éget, valójában nem hulladékártalmatlanító, hanem -hasznosító üzem, és így nem hatásvizsgálat-köteles. A felügyelőség a magyarázatot elfogadta, és nem írta elő a hatásvizsgálat elkészítését, holott a vonatkozó jogszabály szerint a hulladékot égetéssel ártalmatlanító létesítmény esetén ennek elkészítése kötelező. Az Európai Unió környezetvédelmi bizottsága ráadásul nemrég úgy döntött, hogy a hulladék égetése nem sorolható át a hasznosítás kategóriába.
Az erőművet felépítő cég elvileg többszörösen jól járhat, hiszen a hasznosítási díjakon keresztül és a minősített megújuló energia értékesítése révén is államilag támogatott termelővé válik.
A kérdés már csak az, hogy az erőművet építő társaság honnan vesz majd évente 18,5 ezer tonnányi gumiabroncsot, ami a befektetés megtérüléséhez és a megfelelő haszonhoz szükséges. Évente ugyanis információink szerint mintegy 35-40 ezer tonna használhatatlan gumiabroncs gyűlik össze Magyarországon, de ebből tízezer a lakosságnál marad, 20-22 ezret pedig olyan társaságok gyűjtenek be, amelyek anyagában hasznosítják a hulladékot. Két-háromezer tonnát ugyanakkor rendszeresen összegyűjtenek ukrán és román vállalkozók, és kiviszik az országból. Hozzávetőlegesen tehát ötezer tonnányi magyarországi gumiabroncsot lehetne a polgári erőműben elégetni, de ezt a mennyiséget a cementgyárak is igényelhetik majd. Így nem kizárt, hogy gumihulladékot kell majd importálnia a vállalkozásnak.
A polgári erőműről az üvegházhatású gázok kibocsátására kapott engedélyéből kiderül, hogy az üzem egy egyszerű rostélytüzelésű kazánt kíván használni majd, de hogy ez mekkora szennyezést okoz a levegőben, arról saját magának kell éves jelentést készítenie a hatóságok felé. A hulladékok, és így a gumihulladékok égetése során azonban nemcsak a levegőbe kerülhetnek káros anyagok, hanem az emberi egészségre is veszélyes vegyületek is keletkeznek, illetve a hátramaradó salak és hamu is környezeti kockázatot jelent.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.