A 2005-ös évhez képest a kórház már tavaly is tíz százalékkal kevesebb pénzből volt kénytelen gazdálkodni, ám a választások közeledtével a szocialista megyei önkormányzatnak nem volt bátorsága megtenni a szükséges lépéseket a gazdálkodás javítása érdekében – tudtuk meg Ónodi-Szűcs Zoltán megbízott főigazgatótól. Bár tervbe vettek egy 200 fős létszámleépítést, ebből mindössze egy 80 fős karcsúsítás valósult meg, amelynek révén csak olyan embereket engedtek el, akik nem vettek részt közvetlenül a gyógyításban. A másik két jelentős debreceni egészségügyi intézmény, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC), illetve a Városi Egészségügyi Szolgálat (VESZ) ezzel szemben tavaly a szakdolgozói létszám leépítését is megkezdte – a DEOEC például szívsebészeket is elbocsátott, a VESZ pedig a teljes dolgozói létszámot csökkentette tíz százalékkal.
A jelentős – tavaly júliustól kezdődően mintegy 20 százalékos – finanszírozáscsökkentés következményeit azonban már a Kenézy-kórházban sem lehet rezsiköltség-csökkentéssel ellensúlyozni, amit az is mutat, hogy jelenleg a kórházban 130-160 millió forint veszteség keletkezik havonta. Ha a nehéz helyzet tovább romlik az aktív ágyak számának drasztikus csökkentésével és az ehhez kapcsolható további finanszírozáscsökkentéssel, akkor nincs más megoldás, mint 200-250 dolgozót elbocsátani április 1-jéig, de legkésőbb az első fél év végéig.
Amint azt Ónodi-Szűcs Zoltántól megtudtuk, a kórházak egyelőre nem tudnak kalkulálni azzal, hány aktív ágy marad náluk április 1-jét követően, ugyanis az ezzel kapcsolatos kormányajánlást még nem kapták kézhez az intézmények. Ha betartják a január 8-i határidőt, akkor is mindössze egy hónapjuk marad az intézményeknek arra, hogy végrehajtsák a csökkentett ágyszámhoz rendelt létszámleépítést. Az ajánlás kézhezvételét követően ugyanis 50 napja van a fenntartónak arra, hogy eldöntse, elfogadja-e a kormány javaslatát, vagy újat terjeszt elő. Döntés semmiképpen nem lesz február 28-ig,
és addig nem lehet érdemben hozzáfogni az április 1-jét követő rendszer felépítéséhez sem – mutatott rá a megbízott főigazgató.
A Kenézy-kórházban az elmúlt években több milliárd forintos fejlesztést hajtottak végre, regionális szinten is korszerű műtőket alakítottak ki. Az intézmény évek óta a Debreceni Egyetem oktató kórházaként működik, ami például a traumatológia területén országosan is elismert eredményekkel dicsekedhet. A Kenézy évekig az ország első tíz kórháza között foglalt helyet, jelenleg aktív dolgozóinak létszáma 2400, az ágyszám megközelíti az 1200-at, a költségvetés pedig a 13 milliárd forintot.
Szentkirályi Alexandra: Péter, nem beszélhetsz így a nőkkel!